Böbrek Yetmezliği Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.597
Böbrek Yetmezliği Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Toplumda yaygın olarak görülen ve ciddi bir böbrek hastalığı olan böbrek yetmezliği nedir böbrek yetmezliği rahatsızlığı, birçok belirtiler gösterebilmektedir. Tedavi edilebilir bir iç hastalığı olan böbrek yetmezliği rahatsızlığı belirtilerini göstermesi ile birlikte iş ve sosyal aktivitelerin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir.

Doğrudan böbreklerin tahrip olmasına neden olan, böbreklerin normal şekilde işlemesini olumsuz etkileyen ve uzun süreçli olarak etkisini devam ettiren böbrek yetmezliği rahatsızlığı, ayrıca tedavi edilemediği takdirde birçok sağlık sorunlarına da zemin hazırlayabilmektedir.

Böbrek Yetmezliği Problemi Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Teşhis süresinin oldukça uzun olabildiği böbrek yetmezliği nedenleri böbrek yetmezliği, ortalama olarak 3 aylıık bir zaman dilimi içerisinde kesin olarak tanısı konulmaktadır. İdrar albimun atılımı yükselmesi yada böbrek organlarının fonksiyonlarında ciddi anlamda azalma durumu meydana gelmesi ile teşhis edilebilen böbrek yetmezliği, teşhis sürecinin hemen sonrasında gerekli tedavi sürecine geçilmektedir.

Böbrek Yetmezliği Rahatsızlığı Tedavi Edilemediğinde Hangi Hastalıklara Neden Olmaktadır?

 • Böbrek yetmezliği rahatsızlığı tedavi edilemediği takdirde ayrıca yüksek tansiyon hastalığına, anemi hastalığına, kemik hastalığına ve kalp ve damar hastalıklarına neden olabilmektedir.

Böbrek Yetmezliği Probleminde Görülen Belirtiler İse Şunlardır;

 • Halsizlik problemi meydana gelmesi
 • Günlük aktiviteler sırasında normalden çabuk yorulma durumu ve enerji kaybı meydana gelmesi
 • Konsantrasyon bozukluğu durumu meydana gelmesi
 • İştahsızlık meydana gelmesi
 • Uyku sorunları meydana gelmesi ve özellikle gece saatlerinde kas krampları problemi meydana gelmesi
 • Ayak ve bacaklarda şişlik problemi meydana gelmesi
 • Özellikle sabah uykusundan uyanıldığında göz çevresinde şişlik meydana gelmesi
 • Deri üzerinde kuruluk ve kaşıntı problemi meydana gelmesi
 • Normalden daha sık bir şekilde idrara çıkılması gibi birçok belirtiler böbrek yetmezliği belirtileri arasında bulunmaktadır.

Böbrek Yetmezliği Problemine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

 • Birçok olumsuz etkenlerin neden olabildiği böbrek yetmezliği nedenleri ise, diyabet hastalığı, hiper tansiyon hastalığı, nefrit hastalığı, idrar yolu hastalıkları ve kistik böbrek hastalıkları gibi birçok sağlık problemleri neden olabilmektedir.

Böbrek Yetmezliği Problemi Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Etkili ilaçlar sayesinde tedavi edilebilen böbrek yetmezliği tedavisi böbrek yetmezliği problemi, tedavi süreci boyunca hastane yatışı da gerekebilmektedir. Özellikle, böbrek yetmezliği rahatsızlığının ileri düzeyde olması durumunda hastanın tedavi süreci boyunca hastanede yatması söz konusu olabilmektedir.

Etiketler