Boğaz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi

Yazar Yorum Yap 875
Boğaz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi

Boğaz kuruluğu genellikle boğaz bölgesindeki rahatsızlıklardan ya da farklı hastalıkların belirtisi olarak meydana gelebilmektedir. Boğaz kuruluğu ile birlikte boğazda gıcık durumu da söz konusu olmaktadır. Boğaz kuruluğu hava değişimleri olduğunda çok sık rastlanılan bir durum olarak bilinir. Fakat yaz ve kış mevsimlerinde meydana gelen boğaz kuruluğu farklı faktörler bağlı olarak meydana gelebilmektedir.

Boğaz kuruluğu hemen hemen birkaç gün içerisinde doğal yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Bunun yanı sıra pastil ya da boğazı yumuşatıcı spreylerde boğaz kuruluğunun tedavisi için tercih edilebilmektedir.

Boğaz Kuruluğu Nedenleri 

Bulunulan ortamın havasında kuruluk var ise boğaz kuruluğu kaçınılmaz olabilir. Hava değişimler boğaz kuruluğunu tetikleyebilmektedir. Boğaz iltihaplanmasında da boğaz kuruluğu olabilmektedir. Özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarda boğaz kuruluğu çok fazla meydana gelir. Bunun yanı sıra sigara alışkanlığı olan kişilerde de bu şikayetler söz konusu olabilmektedir.

Temizlik malzemeleri, kullanılan ilaçlar, bademcik iltihabı, kronik öksürük, reflü, vücudun susuz kalması, gırtlak kanseri, tükürük bezi kanseri, şeker hastalığı ve parkinson gibi durumlarda boğaz kuruluğuna neden olmaktadır.

Boğaz kuruluğu geçici bir durum ile meydana gelmiş ise genellikle birkaç gün içerisinde geçer. Fakat boğaz kuruluğunun kronik hale gelmesi altında bazı hastalıkların olduğunu gösterebilir. Bu yüzden hekime başvurularak boğaz kuruluğuna neden olan faktörlerin iyileştirilmesi gerekmektedir. Boğaz kuruluğunda beslenmenin yan etkisi bulunur. Özellikle yağlı ve baharatlı gıdaların çok fazla tüketilmesi boğaz kuruluğuna sebep olabilmektedir.

Boğaz Kuruluğu İçin Doğal Tedavi 

Sık sık boğaz kuruluğu şikayeti olan kişilerde öncelikle teşhisin neden kaynaklandığı bulunduktan sonra tedavi için doğal yöntemler uygulanabilir. Elma sikesi gibi doğal tedavi yöntemi bir bardak su ile sirke karışımı yapılarak ağız içi çalkalanabilir ve düzenli olarak bu su tüketilebilir. Sirke ağız içerisindeki bakterilerin ölmesini sağlar. Böylece boğaz kuruluğunu neden olan bakterilerde ağız içinde temizlenmiş olur.

Meyankökü gibi bitkiler özellikle sigara ve alkol kullanımı olan kişilerde boğaz kuruluğunu giderici etkiye sahiptir. Meyankökünün bitki çayı olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Portakal, mandalina ve greyfurt gibi narenciyeler boğaz kuruluğunda oldukça başarılır. Bu yüzden bol bol bu meyvelerin suyunun içilmesi vücuttaki bağışıklık sistemini de güçlendirerek daha sağlıklı bir iyileşme sağlanabilir.

Sarımsak virüs önleyici en etkili doğal antibiyotiklerden biridir. Düzenli olarak sarımsağım tüketilmesi boğaz kuruluğunu tedavi edici özelliktedir. Ağız içi bakteri ve virüslerde temizleme sağlamaktadır. Bu sayede farklı hastalıkların da oluşmasına engel olmaktadır.

Boğaz kuruluğunda genel olarak kullanılan pastil tarzı şekerlemelerde fayda sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra gargara yapmak her zaman ağız içi sağlığının korunmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir yapıya sahip olmak için düzenli olarak ağız bakım ürünlerinin kullanılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra iyileşmeyen durumlarda mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Etiketler