Boğaz Kuruluğuna Boğaz Gıcıklanmasına Boğaza Ne İyi Gelir?

Yazar Yorum Yap 2.602
Boğaz Kuruluğuna Boğaz Gıcıklanmasına Boğaza Ne İyi Gelir?

Boğaz Kuruluğu ve Boğaz Gıcıklanması

Boğaz kurluğunun geçmesi için en önemli tedavi şekli sebebe yönelik tedavi şeklidir. Örneğin, tükürük bezlerinde rahatsızlık varsa tedavi edilmelidir. Işın tedavisi sonrası veya reflü nedeni ile boğazda kuruma varsa kişinin bol bol sıvı tüketmesi gerekir.
Boğaz kuruluğunun nedeni eğer burun tıkanıklığı ise burun tıkanıklığı üzerinde tadavi yapmak gerekir. Özellikle mekanik bir tıkanıklık varsa, kıkırdak ile ilgili bir problem veya burun etinde büyüklük vs. varsa bunlar belirli ameliyatlar ile tedavi edilebilir. Alerjik bir durum var ise alerji tedavisi yapılması lazımdır. Özellikle kronik sinüzit veya devamlı akıntılı bir durum varsa bunlarda ilaç tedavisi veya ameliyatla tedavi olunabilir. Eğer burun ile ilgili bir sorun yoksa, boğaz kuruluğunun bazı metobolik sebeplerinin araştırılması gerekir. İlk planda şeker hastalığı gelmektedir.

Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Limon suyu; limon, kuru boğazın hafifletilmesine yardımcı olur. Antioksidan özellikler içerir. Limon dilimine, biraz tuz konup üzerine biber eklenerek yenmesi boğaz kuruluğuna fayda sağlayabilir. Yine limon suyu bal ve ılık su karıştırılarak da içilebilir. Bu karışım boğazın nemlendirilmesine yardımcı olur. Bal boğazın tahriş olmasını engeller ve boğazı yatıştırır. Ayrıca boğaz enfeksiyonunu kontrol etmek için yardımcı olacaktır.

Ballı çay; bal anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve uzun süre kuru boğaz ve boğaz ağrısını yatıştırmak için kullanılmıştır.

Tarçın; özellikle soğuk algınlığına bağlı gelişen boğaz kuruluğunda tarçın kullanılabilir. Boğazın yatışmasına yardımcı olur ve dokuları nemlendirir. Tarçın ve biraz biber, sıcak suda bekletildikten sonra içerisine bir çay kaşığı bal eklenerek tüketilebilir.

Tuzlu su gargara; ılık tuzlu suyla boğazı gargara yapmak kuruluğundan kurtulmak için faydalı bir yoldur. Günde bir ya da iki kez yaklaşık bir dakika gargara yapmak boğaza iyi gelecektir.

Sarımsak; anti bakteriyel ve anti septik özellikleriyle boğaz kuruluğunda kullanılabilir. Birkaç diş sarımsak boğaz kuruluğunu ve enfeksiyonu yatıştırmak için tüketilebilir. Sarımsak yağı birkaç damla kadar ılık suya eklenir ve bu karışımla gargara yapılabilir.

Nemlendiriciler

Nemlendiriciyi kullanmak, kuru boğaza yol açabilecek çevresel faktörlerle savaşmanın bir yoludur. Havaya nem katmak ve evinizin genel konforunu arttırmak için geceleri nemlendirici kullanmayı deneyebilirsiniz.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Sürekli kuru boğaz ile mücadele ediyor ve gerçekten geçmesini istiyorsanız, sigarayı bırakmak ve alkol ve kafein tüketiminizi azaltmak zorundasınız. Sigara ve alkolun özellikle boğaz dokularını tahriş ettiğini unutmamalısınız.

Etiketler