Boğaz Kuruması İçin Ne yapılır Nasıl Olur Neyin Belirtisidir?

Yazar Yorum Yap 1.513
Boğaz Kuruması İçin Ne yapılır Nasıl Olur Neyin Belirtisidir?

Boğaz kuruması boğazın zarar görmesinden kaynaklanır.Enfeksiyonlu ve iltihaplı dönemlerde sıklıkla rastladığımız bir durum olarak sayılır.Burunun tıkanık olması bu  belirtinin hemen ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Boğaz kuruması sadece burunun tıkanık olması ile ortaya çıkmaz birde metabolitik hastalıklar söz konusu ise bu rahatsızlık kendini belli etmeye başlar. Kişide en yaygın özelliği gece yatarken ağzının açık bir şekilde uyuma halidir. Genelde ağzı açık uyuyan kişiler nefesin burun yoluyla değil,ağız yolu ile sağlarken boğaz bundan etkilenir ve kurumaya başlar.Özellikle gece uyurken ağızda salgılanan salyalar sabaha kadar çoğalır. Yastığın bir kısmı ıslanır. Bu sebeple salya atan ağız açık kalır ve çeşitli boğaz enfeksiyonların yayılmasına neden olur. Salya ve ağız açıklığı sabah uyanırken fark edilir ve sabah boğazınızın çok kuruduğunu fark edersiniz. İlk ihtiyaç hemen su içmek olur. Sabahları çok susamanın nedeni boğazda meydana gelen kurumadır.Bu kişiyi uyanır uyanmaz rahatsız etmeye başlayacaktır.

 

Genelde bu tipik sorunların içinde yer alan kişilerin geniz eti problemine dayalı bir sebep bulunmaktadır.Ağız açık iken uyuyan kişi asla rahat alamaz. Bu nedenle salyası akar. Ağızdan alına oksijen akciğerlere de yeterli havayı sağlamaz. Bu nedenle beyin ve akciğerler yarım kalmış oksijenin etkisi ile zarar görür. Geniz eti büyüklüğü fazla ise ve kişi geceleri hem ağzı açık uyuyor ve buna rağmen horluyor ise bu onun uykuda ne kadar ciddi sıkıntılar yaşadığının işaretidir.Boğaz kuruluğunun altında yatan geniz eti,bademcik büyümesidir. Bunların şiddeti artmadan ameliyat olunmalı ve kişi eski sağlığına kısa sürede dönmelidir. Aksi durumlarda hastalığın seyri çoğaldıkça diğer metabolik hastalıklarında ortaya çıkacağını bilmeniz gerekir.

 

Tükürük bezlerinde oluşan hastalıklar boğaz kuruması için etkin bir belirtidir.Özellikle tükürük bezi kanalının açık olması gerekir. Burada ortaya çıkan tıkanmalar tükürük salgısının azalması ve ağız kuruluğunun artmasına neden olur. Sürekli yutkunma halleri çoğalır. Yutkunurken zorlanma,ağızda değişik bir koku ve kuruluk. Dil damak tadında ekşiyi andıran bir tat duyusu gelişir. Sürekli tükürüğünü yutma ihtiyacı çoğalır. Ya da sürekli gelen tükürük salgını lavaboda tükürerek rahatlama ihtiyacı çoğalabilir.Sanki tükürük varmış gibi tükürme ihtiyacı ama tükürüğün ummadığınızdan daha az salgılanması  ağız kuruluğunun ciddi belirtileri arasında yer alır.Boğaz kuruluğu aniden gelişmez. Yavaş yavaş başlar ve sinsice çoğalır. En çok enfeksiyona bağlı durumlarda,ateşin fazla artması durumlarında,kullanılan bazı idrar söktürücü ilaçların yan etkisinde bu tür rahatsızlıklar yaygınlaşabilir.Geniz etinin büyümesi ve tıkanıklığın çok fazla olması  bu belirtilerde ağız kurumasını çoğaltabilir. Kısacası ağız kuruluğu bir çok nedenle ortaya çıkmaktadır. Az su içme,gece yatarken yemek yeme alışkanlığı,çok fazla uzlu gıdalar almak,şekerin fazla kullanımı gibi yanlış beslenme bozukluklarında da ağız kuruması meydana gelebilir. Ağzın kurumasının en yaygın hali boğazda gelişir. Çeşitli boğaz kuruması önce ağız kuruluğu ile başlar. Enfeksiyon arttıkça boğaz kuruması devam eder.

 

Boğaz Kuruluğunun Tedavisi Nasıl Sağlanır ?

 

Doktorun ilk tanısı,hastanın uyma şeklidir. Hasta gece yatarken ağzı açık uyuyorsa bu boğaz kuruması hastalığının habercisi olabilmektedir.Burun et, ve geniz etinin büyüklüğü uyku esnasında oldukça rahatsız eder. Uyuma sağlanırken rahat nefes almak çok önemlidir. Oksijenin az ve yetersiz alınması sadece boğaz kuruluğuna değil,ağız içi iltihaplanmalara,akciğerlerin oksijensiz kalmasına,beyin hücrelerinde ve beyin kanallarında tıkanmalara yol açabilir. Solunum tıkanmaları bir diğer organları da derin derinden sarmaya başlar.Doktor anıyı koyabilmesi için önce burun yapısını ineler. Eğer, burun deviasyonu söz konusu ise cerrahi işlem gerekebilir. Hastalığın seyri şekillendikçe sadece ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu ilaçlar genelde alerjiye iyi gelen ilaç türleridir. Bazı alerjilerde ve  mevsim değişiklikleri de bu tür hastalığın meydana gelmesine sebebiyet verir.Boğaz kuruması diş sorunlarında yaygınlaşabilir. Örneğin bir yetişkin insanın 20’lik dişin çıktığında bu diş gömülü diş ise ve çıkmakta inat ediyor ise ,iltihap ortaya çıkabilir. Bu iltihap sırasında boğaz kuruması doğal olarak yaşanacaktır. Diş doktoruna giderek bu tür sorunlardan kurtulabilirsiniz. Vücudun susuz olması durumlarında da boğaz kuruması yaşanabilir. Aşırı kavurucu sıcaklarda,çok tuzlu yiyeceklerde,çok aşırı pekmez ve bal tüketiminde boğaz kuruması oluşabilir.Tedavisi doktor tanıya göre cerrahi bir uygulamanın olup olmadığını size önceden bildirir. İlaç tedavisi kısa süreliğine verilir. Boğaz kuruması çok büyütülecek bir hastalık değildir. Fakat sürekli devam ediyor ise bunun altında yatan nedenin büyük olduğunu söyleyebiliriz. Evde bolca su tüketin ve nefesinizi açan bitkisel çaylar, sakızlar çiğneyin. Bu bir süre daha rahat nefes almanıza ve boğaz kurumasının geçmesine yardımcı olacaktır.

 

Boğaz Kurumasına Neden Olan  Etkenler

-Yetişkinlerin sürekli sigara içmesi ve sigara dumanından mikrop kapması,boğaz kuruluğuna sebebiyet verir.
-Yanlış uyuma pozisyonları ve ağzın uyurken açık kalması boğaz kuruluğuna sebebiyet verir.
-Çay ve kahve tüketiminin fazla olması boğaz kurumasını arttırır.
-Alkol ve zararlı kimyasal maddeli içecekler,ilaçlar,ağız ve boğaz kurumasına neden olur.
-Suyun yetersiz ve az alınması boğaz kurumasının ortaya çıkmasına sebep olur.
-bademcik büyümesi ve geniz eti büyümesi  boğaz kurumasına neden olur.
-Tükürük bezi hastalıklarının aniden çoğalması ya da aşırı azalması boğaz kurumasına neden olur. Tükürük bezi kanalının sürekli açık olması ve normal değerlerde olması oldukça önemlidir.
-Salyanın fazla olması ,boğaz kurmasını çoğaltır.
– Akşam ve gece yemek yemede seçilen yanlış aşırı tuzlu ,şekerli gıdaların tercih edilmesi boğaz kurmasını çoğaltır.
– Yazın çok sıcak havalarda zaman geçirmek ve su kaybı yaşamak boğaz kurumasını ortaya çıkartır.
-Diş ağrısı ve diş hastalıklarında boğaz kuruması yaygınlaşabilir.
-Metabolik rahatsızlıklar ve oksijen yetersizliğinde boğaz kuruması ortaya çıkar.
-Enfeksiyonlu durumların artmasında boğaz kuruması çoğalır. Boğaz kuruması sık oluyor ise hemen hekiminize danışmalı,bütün rutin kontrolleri sağlamalısınız.

Etiketler