Botulizm-Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Yazar Yorum Yap 1.244
Botulizm-Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıda zehirlenmesi olan botulizmin temelinde, toprak kökenli bakteriler yatmaktadır. Botulizm az rastlanmakla birlikte tehlikeli bir gıda zehirlenmesidir. Clostridium botulinum adı verilen bakteriler tarafından üretilen toksinler, insan bünyesinde zehirlenmelere yol açmaktadır. Evde yapılan kışlık yemeklikler, hijyen koşulları göz ardı edildiğinde risk faktörü oluşturmaktadır. Bu nedenle konserve yapımında büyük bir titizlik gösterilmelidir.

Risk grubunu oluşturan kişilerin başında ise çocuklar gelmektedir. Yetişkinler bakterilere karşı kendini savunabilirken, küçük bünyeler bu konuda yetersiz kalmaktadır. Özellikle konserve yapımında, sağlık kurallarına uyulması gerekmektedir. Buna ek olarak, tat ve koku gıda alışverişlerinde göz ardı edilmemelidir. Kokusu değişmiş ürünler de botulizme neden olmaktadır.

Ölüm Oranları Yüzde 20-60 Arasında

Gıda zehirlenmesinin kendisini belli etmesi için 12 saat süre geçmesi gerekmektedir. İlk belirtiler kusma, baş dönmesi, bulanık görmedir. Botulizm mide bulantısının yanında, karın ağrısı da yapmaktadır. Çocuklardaki belirtilere bakılacak olursa ilk dikkat çeken asabiyet ve kas güçsüzlüğüdür. İshalin yanı sıra kabızlık ve ağız kuruluğu da hastalığın habercisidir. Acil olarak tıbbi tedavi uygulanması gereken hastalık ihmal edildiği takdirde ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Genelleme yapılacak olursa ölüm oranları yüzde 25-60 arasında değişiklik göstermektedir.

Taze meyve ve sebzelerde botulizm riski çok düşüktür. Ekşiyen ve bozulan ürünler tehlike arz etmektedir. Buna ek olarak konserveler asıl tehdit unsurudur. Bu nedenle konservelerin, mikroptan arındırılması ve özenle dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Etiketler
Sonraki konu »