Boyun Ağrısı İçin Ne Yapılmalıdır, Nasıl Geçer?

Yazar Yorum Yap 1.798
Boyun Ağrısı İçin Ne Yapılmalıdır, Nasıl Geçer?

Boyun, vücudun çok hassas ve hayati bir bölgesidir. Boyunda ortaya çıkan bir rahatsızlık çok ciddi sorunlar da doğurabilir. Boyun çabuk, kolayca incinen bir organdır. Sakarlık ya da kazalarda boyun sıkça incinir. Boyun ağrısı çekmemek için dikkatli davranmak gerekir. Ani hareketlerden, boyuna yük bindirmek ten kaçınmalıdır. Masa başı çalışma boyun ağrısına çok sebep olan bir etkendir. Çalışırken eğilmek, dik oturmak çok iyi bir koruyucu önlemdir. Kasların incinmesine boyunda ağrıya neden olur ve bu ağrılar ciddileşebilir. Boyun ağrısı genellikle geçicidir ve ağrıların şiddeti azdır. Boyun ağrısını baş dönmesi ve denge sorunu izleyebilir. Boyundaki yumuşak dokuların zedelenmesi  ağrıya neden olmaktadır. Boyun ağrısı, fıtık, kireçlenme ve boyunda düzleşmeyle sonuçlanabilir. Bu nedenle ihmal edilmemelidir. Bu rahatsızlıklar oluşmuşsa hemen fizik tedavi ve ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Spor ve stres de boyun ağrısı yaratabilir. Vücudu çok germemek ve zorlamamak gerekir. Yanlış masaj boyun ağrısı oluşturabilir.

Boyun Ağrısı Tedavisi

Tedavi için hastanın durumuna göre ilaçlar kullanılabilir. Basit incinmeler için ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, antiromatizmal ilaçlar kullanılır.

Sıcak su ağrıları hafifletir. Sıcak banyolar ya da sıcak küvette durmak iyi gelecektir. Sıcaklık uygulamaları da yapılabilir. Isıtılan havlu vb ağrıyan kısma konulur. Bunlar evde yapılabilen basit tedavilerdir.Boyunda ağrı oluştuğunda boyunluk kullanmak çok faydalıdır. Boynun dinlenmesi sağlar ve boynu korur. Ağrılara hafifçe masaj yapmak da hastayı rahatlatır. Egzersiz de iyi gelecektir. Obezite boyunda ağrıya neden olur. Diyet de ağrılara iyi gelir.

Ağrılı dönem sona erince tamamen eski sağlığına kavuşmak için yürüyüş ve yüzme tavsiye edilir. Ağır cisimler, boyun ağrılarını tetikliyor. Bu nedenle mümkün olduğunca ağır kaldırmamalı ve dengeli kaldırılmalıdır. Boyun eğik ve sabit tutulmalıdır. Oturuşlar dik olmalıdır.

Boyun sağlığı için yatış şekli de çok önemlidir. Yastıklar çok sert ve yüksek olmamalı, boyun boşluğunu dolduracak şekilde yerleştirilmelidir.

Gün içinde otururken oturuş şekli daha sık değiştirilmeli. Cereyanda kalmamaya dikkat etmek gerekir. Bilgisayarlar ve televizyonlar baş hizasında tutulmalıdır.

Boynu rahatlatmak için ara sıra başı öne arkaya, sağa sola itme egzersizi yapılabilir. Tutulmalarda rahatlama sağlar.

Boyunda düzleşme ya da fıtık oluşmuşsa doktorlar uygun şekilde tedavi uygularlar. Sigara içmek rahatsızlık üzerinde olumsuz etki yapar. Fıtık belirtisi tek taraflı ve yayılan bir ağrıdır. Uyuşma da olur.

Fizik tedavi ciddi durumlarda çok etkili ve gereklidir. Boyun ağrısı kısa sürede geçmezse mutlaka doktora muayene olmak gerekir.

Boyun ağrısı çok rahatsız edicidir ve hareket kabiliyetini kısıtlar. Dinlenme çok önemlidir. Boyunda oluşan ağrı ve travmalar için ağrı kesici krem de boyna sürülebilir. Kremi çok kalın olmayan bir tabaka halinde parmakla yedirerek sürmelidir. Haricen kullanılması kremleri ağrı kesici haplardan daha kullanışlı kılar. Bu kremlerin gevşetici ve ağrıyı hafifletici etkisi vardır.

Boyunda bir ağrı oluştuğunda erken müdahale gerekir. İlk günler fazla hareket etmemek, uygun şekilde bolca uzanmak hastalığın süresini kısaltır.

Etiketler