Boyun Hastalıkları Nelerdir Belirtileri

Yazar Yorum Yap 863
Boyun Hastalıkları Nelerdir Belirtileri

Boyun,Baş ve vücut arasındaki dengeyi sağlayan köprüdür. Boyun olmasa ne dik durabilme ne de önümüze bakabilme yetimiz gelişirdi. Neredeyse bütün vücut ile bağlantı oluşturan boyunun sağlığımız için çok önemli bir organ olduğunu hatırlatabiliriz. Boyun  ağrısının çeşitli nedenleri bulunur. Çok ani hareketlerde ve ağır işlerde boyun bu yükü taşıyamaz zorlanır ve daha sonra,ağrı  nöbetinde boyun bir süre sonra kendini taşıyamaz hale gelir. Akut travmalarda çok açık bir belirtidir. Düşme ve iş yapma esnasında zayıftır her an boyunda düzlemler meydana gelir ve boyunda tutulmalar oluşabilir. Özellikle boyun  ağrıları olan kişilerin dikkat etmesi gereken etken bolca dinlenmesidir.Boyun bütün organlara komut verir. Kafadan kola kadar sinirleri yönetir.

 

Eklem yapısı biraz karışıktır. Hareketlilik sistemi sürekli aktiftir.Her yaşta görülebilir. Özellikle çok çalışan ,masa başında saatlerce sabit duran kişilerde boyu düzleşmesi ve tutulması meydana gelir. Bu tutulmalar sonrası boynun sağ ve sol bölgesinde kasılmalar oluşur ve bu kasılmalar ağrıyla son bulur.En çok dikkatsizlikte boyun ağrıları gerçekleşir. Olası kazalarda ve düşmelerde meydana gelir.Boyun 7 küre omurdan oluşur. Disk adı ile tabir edilen bu omurlarda dengeler alt üst olmak üzere ilerler. Birbirleri ile sürtünmeleri an meselesidir. Fakat bu diskler bu sürtünmeleri engelleyerek görevini en iyi şekilde yapar.Kola kadar uzanan sinir kökleri ve hücreleri direk omurilikten meydana gelir.Beyin mekanizmasında etkisi büyük olduğundan küçücük bir dikkatsizlik esnasında beyin gelişimine hasar verebilir. Boyun ağrılarının kafa ve beyinle de yakından ilgisi olduğunu unutmayınız.

Boyun hastalıklarında tedavi sağlanmayınca kişide çeşitli belirtiler bu sebeple çoğalır. Baş dönmesi,kusma,başın sağ ve sol kenarlarında basınç ve karıncalanma hissiyatı,Kas ve yumuşak dokusunda zedelenmeler,bilinç kayıpları,halsizlik ve baş ve boyun ağrıları gelişir. Kişi sürekli yorgundur ve boyun ağrısı ile kafasını taşırken adeta zorlanır. Boyun ağrılarında duran hareketlilik eklemlerde de yavaşlamalar neden olur ve böylece hareketliliği ile tanınan boyun, artık yorgun olduğundan hareket sisteminde ciddi çökmeler ile karşılaşır.Boynun baskı ve ağrı oluşturması beyin kanalında tıkanıklara ve göz duyusunda zayıflamalara sebebiyet verir. Böylece göz duyusunda zayıflamalar şiddetle artar.

 

Boyun Ağrısına Neden Olan  Başlıca Sebepler

 

Omurga ve eklemelerin zarar görmesi ile meydana gelen boyun ağrıları çekilmez bir hastalıktır. Kişinin gün içinde negatif olmasına neden olur.Yumuşak dokuda hasar oluşur ve yumuşak doku hareketlilik esnasında bir takım zorlamaların içinde yer alır. Kas ve bağa bağlı zedelenmeler de boyun ağrısının bir işareti olabilmektedir. Masa başı çalışmalarında oturmaya bağlı bozukluklar  ve günün neredeyse yarısının bilgisayar ve televizyon başında geçirenlerde de bu tür boyun tutulmaları meydana gelmektedir. Aşırı spor yaparken yapılan bazı hatalar boyun için risk oluşturabilir. Eğilirken,kalkarken boyun da istem dışı gelişen bir hareketlilik bozukluğu boyunda kramp şeklinde ağrılar ve basınçlar oluşturabilir. Yanlış yatma pozisyonları . Çoğu zaman basit tedaviler ile spazm ve tutulma çözülmektedir. Çeşitli kas spazmları ve trafik kazları da boyun ağrısına neden olabilir. Darbe eğer büyük ise ,boyun incinebilir ve hareket ederken,dönerken ,kulak ağrısı ile birlikte değişik bir ağrı nüksedebilir.Osteoartrit  bir diğer adı ile kireçlenmeler boyunda ağrı  oluşumuna zemin hazırlar.Boyun ağrılarının birden fazla çeşitleri ve belirtileri bulunmaktadır. Evde yapılacak ilk müdahale bir yere uzanarak boynun ağrıyan kısmına bir şey sarmak ve boyun kısmını sıcak tutmaktır. Geçici bir ağrı kesici alındıktan sonra, hastaneye gitmeniz ve hemen tedavi olmanız gerekmektedir.Aksi halde vücut dirençten düşer ve güç kaybına uğrayabilir.

 

Boyun Ağrısına İyi Gelecek Çözümler

 

Boyun bir hasar sonrası zedelenmiş ise ilk önlem buz kürüdür. Buzun ödemi azaltma özelliği fazlası ile mevcuttur. Fakat ödem yoksa sıcak uygulamalar ağrının azalmasına katkıda bulunur. Örneğin evde kolaylıkla yapabileceğiniz sıcak uygulamalar ütüden aldığınız destektir. Küçük bir el havlusunun iyice ütü ısısında bekletin daha sonra ısınmış havluyu ağrıyan bölgeye bastırın. Boyun inanılmaz rahatlayacak ve ağrı azalacaktır.Banyo sonrası saçın ıslak kalması boyun  ağrılarına ve tutulmalara neden olabilir. Soğuk alma durumlarında da aynı sıkıntı söz konusudur. Cereyanda kalmamaya kesinlikle özen göstermeniz gerekir. Mümkün oldukça klimalı yerlerden uzak durun klima ve sıcak karışımı sonucu dengeye uğrayan vücut tutulma yapar en çok boyun bundan olumsuz etkilenir. Hata akciğerler zarar görür.Evinizde kas gevşetici ilaçlar varsa bilinçli tüketim yapmalısınız. Hatta geçici süreliğine kas gevşetici alabilirsiniz. Fakat en iyi yöntem ,doktorun size uygun gördüğü,hastalığa tanı koyduğu yöntemdir.Doktorun önerdiği ilaçları kullanmalısınız. Ağrıyan bölgeye zeytin yağı yöntemi ile ince tabaka şeklinde oval masaj uygulayınız. Masaj damarların açılmasına yardımcı olacak,kan dolaşımının daha iyi düzeyde sağlanmasına yardımcı olacaktır. Boyun ağrısı sonrası ılık bir banyo,boynun yumuşamasına ve rahatlamasına yardımcı olabilir. Banyoda iken vücut jelinden bir miktar alarak ağrıyan yere oval şekilde sürün ve sıcak su ile ağrıyan bölgeye masaj yapın. Bu huzur veren yöntem kendinize gelmenizi sağlayacaktır. Banyo sonrası daha sakin olabilmek için içeriğinde rahatlatıcı etkin maddeler bulunan papatya ve adaçayı tüketimi yapabilir,daha rahat uyuma imkanı sağlayabilirsiniz. Uyku ve dinlenme yeterli sağlanırsa boyun kendini toparlayacak,ertesi günü ,güç kazanacaktır.Lif içeren ve kalsiyumu yüksek olan besinler seçmeli ve fazla spor yapmamadan dinlenme motivasyonunu sağlamalısınız.

 

Boyun, her gün belirli sporlar ile kas gevşetici pozisyonları sağlanmalıdır. Sabah uykudan uyanır uyanmaz önce bir sağa daha sonra bir sola,sonra aşağı  ve yukarı hareketler 5 dakika boyunca uygulanmalıdır. Başın sürekli sabit kalmaması gerekir. Bilgisayarda fazla zaman geçiriliyor ise bu saat takibe alınmalı ve ara molaları vererek boyun hareketleri yapılmalıdır.Boynun aşırı hareketsiz kalması,boyun ağrısına yol açar ve damarlar üst üste biner. Aniden yapılan ters hareketler boyun kıkırdağına zarar verebilir. Kendinizi zorlayacak  hareketlerden mümkün olduğunca uzak durmanızda fayda vardır. Boyun sertliği boynun eklem kaslarının  hamlaşmasından kaynaklanır. Bunun bir diğer adı hareket tembelliğidir. Hareket tembelliğine alışmış boyun, işlevini yapamayacak,paslanacaktır. Bu verimsizlik ona aykırı olacak ve bunu taşıyamayacaktır. Bu nedenle boyun pozisyonları ve hareketleri her gün 5 dakika mutlaka yapılmalıdır. Sabah kahvaltıdan sonra bu egzersizler sağlanabilir. Sağlıklı günler dileği ile.

Etiketler