Boyun Sarkması Nasıl Giderilir

Yazar Yorum Yap 3.358
Boyun Sarkması Nasıl Giderilir

Boyun Sarkması Nedenleri Nelerdir?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde 30’lu yaşlar itibariyle sık görülmeye başlayan boyun sarkmaları yaşlanma belirtilerinin başında gelmektedir. Genellikle tam olarak 40’lı yaşlardan sonra boyun bölgesinde belirginleşen bu sorunun nedenleri arasında, düzensiz beslenme alışkanlıkları, uyku sorunu yaşama ve duruş bozuklukları gibi nedenlerden dolayı daha erken yaşlarda da görülebilme olasılığı vardır. Vücuttaki boyun sarkması, kişinin hem genel görüntüsünü bozmakta hem de kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olmaktadır. Boyun sarkmasının başlıca nedenleri şunlardır:

Genetik Faktörlerin Etkisi

Yapılan araştırmalara göre; kişilerin 1. dereceden akrabalarında boyun sarkması görülmüş ise bu kişilerin boyun sarkması sorununu yaşama ihtimali diğer kişilerden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Kişinin genetik faktörleri, vücudunun yaşlanması ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkması konusunda genellikle en belirleyici bir rol üstlenmektedir. Eğer bireyin ailesinde geçmişte erken yaşlarda boyun sarkması problemi görülmüş ise, gereken önlemlerini geç olmadan biran önce alması gerekmektedir.

Duruş Bozukluğunun Etkisi

 

Boyun Sarkması
Boyun Sarkması

Duruş bozuklukları insanlarda birçok ortopedik sorunlara neden olabilmektedir. Boyun sarkması da kişilerdeki duruş bozukluklarının sebep olduğu sorunlardan biri olmaktadır. Başı öne doğru tutarak yürümek ya da kambur şekilde oturmak kişide boyun sarkmasına neden olmaktadır.

Kilo Sorununun Etkisi

Boyun sarkmasının diğer bir yaygın olan sebeplerinden birisi de kişinin fazla kilolara sahip olmasıdır. Fakat zayıf olan kişilerde de boyun sarkması görüldüğü bilinmektedir.

Cilt Bakımının Etkisi

İnsanların boyun kısımlarında, yüz bölgesine göre daha az salgı bezi bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı boyun bölgemizde meydana gelen cilt yenilenmesi, yüz bölgesine göre daha az oluşmaktadır. Yüzümüze bakım yaparken genellikle boyun bölgesini ihmal ederiz. Bu da erken yaşta boyun sarkmalarının oluşmasına neden olabilmektedir. Güneş ışınların zararlı etkilerinden zarar gören boyun bölgesindeki cildimiz, esnekliğini kaybedince sarkmaktadır. Bu olumsuz durumu engelleyebilmek için güneşe çıkmadan mutlaka güneş koruyucu kremler sürmek gerekmektedir.

Boyun Sarkmasına Karşı Alınacak Önlemler:

  • Boyun sarkmalarının en önemli nedenlerinden biri, fazla kilo almaktır. Dengeli beslenerek ve gereken kiloyu vererek, boyunda oluşan sarkmalarınızı azaltabilirsiniz.
  • Diğer bir alınacak önlem ise duruş bozukluklarınızı düzeltmeniz gerektiğidir. Geceleri uyku pozisyonunuzu da doğru seçmeli ve çok yüksek olan ya da çok alçak olan yastıklar tercih etmemelisiniz. Uzanırken başınızı yukarıya doğru ve dik olarak tutmalı, başınızın ağırlığını özellikle boynunuzun ön tarafına vermediğinizden emin olmalısınız.
  • Başka bir önlem ise; yüz bölgesine yaptığınız cilt bakımlarını uygularken boyun bölgenizi de göz ardı etmemeniz gerekir. Boyun sarkmasına neden olan şey; genellikle cildinizdeki esnekliğinizin yok olmasıdır. Bu nedenden dolayı yüz bölgeniz için yaptığınız  kırışıklık karşıtı bakım maskelerini yaparken, boyun derinize de yapmanız gerekir.  Şunu asla unutmayın ki boyun bölgesi de en az yüz bölgesi kadar hassas yapıya sahip bir bölgedir. Bu nedenle yüz için yapılan bütün bakımları boyun bölgenize de yapmanız gerekir.
Etiketler