Boyun Sarkması Neden Olur?

Yazar Yorum Yap 1.210
Boyun Sarkması Neden Olur?

Boyun Sarkması

Hem kadınların hem de erkeklerin 30’lu yaşlardan sonra sık sık yaşadığı sorun olan boyun sarkması, yaşlanma belirtilerinin başında gelmektedir. Daha çok 40’lı yaşlardan sonra meydana çıkan bu problem; dengesiz beslenme, uyku sorunları ve duruş bozuklukları gibi nedenlerden dolayı daha erken yaşlarda da görülebilmektedir. Boyun sarkması, kişinin genel görüntüsünü bozarak olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olmaktadır. Başlıca nedenleri ise şunlardır:

Genetik Faktörler

Yapılan bazı araştırmalara göre, 1. dereceden akrabalarında boyunda sarkma meydana gelmiş olan kişilerin, bu problemi yaşama durumu, diğer kişilere göre daha yüksek olmaktadır. Kalıtsal faktörler, vücudun yaşlanması ve yaşlanma belirtilerinin görülmesi gibi durumlarda genellikle belirleyici bir rol oynamaktadır. Kişinin ailesinde eğer erken yaşlarda boyun sarkmasımeydana gelmiş ise, gerekli önlemlerini çok geç olmadan alması gerekmektedir. Çünkü kendisinde görülme ihtimali de çok yüksek demektir.

Duruş Bozukluğu

Duruş bozuklukları kişide birçok ortopedik sorunun çıkmasına neden olabilir. Boyun sarkması da duruş bozukluklarının sebep olduğu problemlerden biridir. Başı öne tutarak yürümek, otururken kambur oturmak, boyun sarkmasına neden olabilmektedir.

Kilo Sorunu

Boyun sarkmasının en çok görülen nedenlerinden biri de kişinin fazla kiloya sahip olmasıdır. Fakat zayıf olan kişilerde de boyun bölgesinde sarkmaların olduğu görülebilmektedir.

Cilt Bakımı 

Boyun bölgemizde, yüz bölgemize göre daha az salgı bezleri bulunmaktadır. Bu nedenle boyun bölgesindeki cilt yenilenmesi, yüz bölgesine göre daha az olmaktadır. Fakat buna rağmen yüze bakım yapılırken genellikle boyun bölgesi göz ardı edilmektedir. Bu da boyun sarkmalarına sebebiyer vermektedir.

Güneş ışığının olumsuz etkilerinden zarar görebilen boyun bölgemizdeki cilt, esnekliğini zamanla kaybederek sarkmaktadır. Bunu engelleyebilmek için güneşe çıkmadan yarım saat önce mutlaka güneş koruyucu bir krem kullanmanız gerekmektedir.

Alınacak Önlemler:

Boyun sarkması yaşanmasının en önemli nedenlerinden biri de kişinin aldığı fazla kilolarıdır. Dengeli ve düzenli bir beslenme yaparak, fazla olan kilolarınızı vererek zayıflamak, boyunda meydana gelen sarkmalarınızın toparlanmasına yardımcı olabilir.

Duruş bozukluklarını da düzeltmek gerekmektedir. Gece yatış pozisyonunuzu doğru seçmeli ve çok yüksek veya çok alçak olan yastıklar tercih edilmemelidir. Baş herzaman yukarıda olacak şekilde ve dik tutulmalı, ağırlığın ise özellikle boynun ön tarafına verilmemesine dikkat edilmelidir.

Yüz bölgesine cilt bakımı yaparken boyun kısmının da göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Boyun sarkmalarının en önemli sebebi daha çok ciltteki esnekliğin etkisini kaybetmiş olmasından dolayıdır. Bu nedenden dolayı yüz bölgenize kırışıklık karşıtı bakım yaparken, boyun derinize de yapmanız gerekmektedir.

Yine bunların dışında boyun bölgenizdeki kırışıklıkları daha çıkmadan önleyebilmek için bazı boyun germe egzersizleri de yapabilirsiniz. El ile yapılan bu egzersizler de düzenli olarak yapıldığı zaman boyundaki sarkmaların hem azalmasına hem de daha meydana gelmemiş sarkmaların engellenmesine yardımcı olmaktadır.

 

Etiketler