Boyun Tutulması Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 738
Boyun Tutulması Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi

Günlük aktiviteler sırasında sıklıkla maruz kalınan hafif düzeyli sağlık problemlerinden biri olan boyun tutulması, her yaş grubunda yer alan bireylerde söz konusu olabilen genellikle kısa süreçli olarak etkili olabilen ve boynun doğrudan herhangi bir yöne doğru çevrilmesi sırasında oluşum şiddetine göre düşük veya şiddetli düzeyde acı verebilen bir boyun ağrısı rahatsızlığıdır.

Daha çok yanlış uyku pozisyonlarına bağlı olarak sabah saatlerinde etkili olabilen boyun tutulması problemi, kafanın herhangi bir yöne doğru çevrilememesi, boyun bölgesinde yer alan kaslarda ağrı ve kafanın belirgin bir biçimde oynatılamaması durumu olmakla birlikte, ayrıca bazı belirtiler de gösterebilmektedir.

Hafif düzeyli bir sağlık sorunu olması sayesinde genellikle kısa süreçli bir tedavi sürecine sahip olan boyun tutulması sorunu ayrıca birçok nedenlere bağlı olarak meydana gelmekte ve özellikle de şiddetli ve uzun süreli olarak devam etmesi durumunda günlük iş ve sosyal aktivitelerin olumsuz yönde etkilenmesine ve bireyde ciddi anlamda rahatsızlık oluşumuna neden olabilmektedir.

Boyun Tutulması Probleminin Nedenlerini İse Şu Şekilde Sıralayabilmekteyiz;

  • Genel olarak kafanın devamlı bir şekilde hareketsiz ve sabit olarak tutulması
  • Uygun pozisyon haricinde uyumak
  • Özellikle gece saatlerinde uzun süreçli olarak soğuk hava atmosferine maruz kalınması
  • Önceki dönemlerde geçirilen cerrahi müdahaleler
  • Henüz bilinemeyen boyun rahatsızlıkları
  • Kadınlarda rahim kısmına yerleştirilen spiral
  • Gün boyu uzun süreçli olarak hareketsiz kalınması gibi pekçok etkenler beraberinde boyun tutulması rahatsızlığına neden olabilmektedir.

Boyun Tutulması Probleminde Görülen Belirtiler Nelerdir ?

Boyun tutulması probleminde temel belirti olarak, bireyin doğrudan boyun bölgesi ve kafa kısmını hareket ettirememesi olarak belirtebilmekteyiz. Boyun tutulması rahatsızlığında ayrıca baş kısmında ağrı görülmesi ile birlikte kafanın taşınmasında da güçlük çekilmesi ve sürekli olarak kafanın bir zemin üzerine konulmaya çalışılması gibi belirtiler söz konusu olabilmektedir. Boyun tutulması rahatsızlığında kafanın belirli bir yöne hareket ettirilememesi veya hareke ettirilmesi esnasında boyun tutulması şiddetine göre ağrı veya şiddetli ağrı hissedilmesi gibi belirtiler de boyun tutulması rahatsızlığında söz konusu olabilmektedir.

Boyun Tutulması Rahatsızlığı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?

Boyun tutulması rahatsızlığında boyun kaslarının gevşetilmesi açısından ilk olarak evde doğal tedavi uygulanarak boyun bölgesinin sıcak tutulmasına özen gösterilmelidir.

Sonrasında mutlak olarak fizik tedavi veya beyin cerrahi doktorununa başvurularak boyun tutulması rahatsızlığına neden olan etkenler tespit edilerek gerekli tedavi uygulamasına geçilmelidir. Boyun bölgesine uygulanan etkili boyun cihazları sayesinde boyun tutulması problemi kısa süreçler içerisinde ortadan kaldırılarak bireyin yeniden günlük aktivitelerine dönüş yapması sağlanmaktadır.

Ayrıca, boyun tutulması rahatsızlığı söz konusu olması durumunda, uzmanlar tarafından da dile getirildiği üzere en temel tedavi uygulaması olarak boyun tutulmasının yaşandığı bölgenin sıcak tutulması, boyun tutulması rahatsızlığından tamamen kurtuluncaya dek boynu zorlayan aktivitelerden uzak kalınması ve boynu sabit bir pozisyonda tutarak mümkün mertebede hareket ettirilmemesine de özen gösterilmesi gerektiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Boyun Tutulması Probleminde Uygulanması Gerekenler İse Şunlardır;

  • Boyun tutulması rahatsızlığında ilk müdahale olarak ilgili boyun kısmının sıcak tutulmasıdır. Bu sayede boyun kaslarının gevşetilmesi sağlanarak, boyun tutulmasına bağlı ağrı ve acının hafifletilmesi sağlanmaktadır.
  • Ciddi anlamda spazm meydana gelen boyun tutulması probleminde yalnızca sıcak uygulamanın fayda sağlamayacağını belirterek, ayrıca etkili kas gevşetici merhemlerden faydalanılarak ilgili boyun kısmına hafif düzeyde msaj uygulanarak sürülmesini tavsiye etmekte ve ayrıca zeytinyağı ile aynı şekilde hafif düzeyde masaj  yapıldıktan sonrasında sorunlu bölgenin bir bez desteği ile sarılarak yatılmasını tavsiye etmekteyiz.

Ayrıca tedavi edilemediği takdirde özellikle de şiddetli seyire sahip olması durumunda uyku sorunlarına ve beslenme bozukluklarına da neden olabilen boyun tutulması problemi bu bakımdan da oldukça rahatsızlık verici olabildiğinden belirtisi hissedildiğinde hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

Etiketler