Bradikardi Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 7.635
Bradikardi Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bradikardi Kalp damarlara ve dolayısıyla tüm organlara kan pompalayan bir organdır. Özel yapılı çizgili kaslardan oluşan kalp çalıştığı sürece canlı kalabiliriz. Kasılıp gevşemeler şeklinde çalışan kalbin bu sırada damar duvarlarına yapmış olduğu basınca nabız denir. Kalbin atım sayısı yani nabız kişilerin kondisyonuna, yaşına göre değişebilse de sağlıklı bir insanın kalbi dakikada 60–80 arasında olmalıdır. Nabız sayısı 60’ın altına inmesi nabzın düşük olması anlamına gelir. Düşük nabıza tıpta bradikardi adı verilir. Bradikardi Yunancada “yavaş atan kalp” anlamına gelmektedir. Nabız sayısı vücudun özellikle iki noktasından daha iyi ölçülebilmektedir. Boynun ön tarafında bulunan gırtlağın her iki yanından geçen atar damarların üzerine bir elin orta parmaklarıyla basınç yapılarak ya da bilekten geçen damarlara basınç yapılarak ölçülür.

Bradikardi Sağlığa Zarar Verir Mi?

Uyku ve dinlenme zamanlarında normal olarak herkesin kalbi yavaşlayacaktır. Örneğin uykuda kalp nabız sayısı 30-40’a kadar inebilmektedir. Kalp atışları veya bunu hissedilen yansıması olan nabız düşük olduğunda pompalanan kan vücudun tüm ihtiyacını karşılayacak kadar oksijen taşıyamayacaktır.  Spor yapan kondisyonlu kişilerde veya ileri yaşta olmayan bazı sağlıklı, yetişkin bireylerde bradikardi olsa da bir belirti veya yan etki göstermeyebilir.  Tehlike ancak nabzın 40’lara inmesi durumunda görülecektir. Kalp dokusundaki sinüs düğümünde ya da sinir ileti sistemlerinde sorun olan kişilerin kalp atışları ve dolayısıyla nabızları fazlaca düşebilmektedir. Bu hastalarda baş dönmeleri, aşırı halsizlik, kendini kötü hissetme hatta bayılma gibi sorunlar görülebilmektedir.

Bradikardi Nasıl Belirti Verir?

Nabzın düşük olması ya da bradikardi enerji düşüklüğünden dolayı güçsüz hissetmek, nefes darlığı yaşamak, baş dönmesi, baygınlık (sinkop), göğüste hafif ağrılar, kaslarda meydana gelen kramplar, soğuk ve aşırı terleme, gözün önünde beliren siyah noktalar, sersemlik hissi ve hafızanın zayıflaması gibi belirtiler verebilir. Bradikardi tedavi gerektiren bir durumdur. Kontrol altına alınmayan düşük nabız vakaları bayılma nöbetlerine,  kalp yetmezliklerine, kalp krizi ve ani ölümlere neden olabilmektedir.

Bradikardi Sebepleri Nelerdir?

Bradikardinin aşağıda belirtildiği gibi birbirinden farklı birçok sebebi bulunabilir.

 • *Kalp krizi veya diğer kalp hastalıklarından kaynaklanan kalp dokusunun hasar görmesi ve elektrik sinyallerindeki sorunlar
 • *Potasyumun yetersizliği ve elektrolit dengelerinin bozulması
 • *Yaşlılık, damar tıkanıklığı
 • *Hipertansiyon (yüksek kan basıncı)
 • *Doğumsal kalp bozuklukları
 • *Hipotiroidi
 • *Uyku apnesi
 • *Vagus (10. Kafa siniri)’un aşırı hassaslaşması veya tahriş olması
 • Difteri, grip, tifo gibi iltihaplı hastalıklar
 • *Kalp ameliyatları sonrası oluşan komplikasyonlar
 • *Organlarda fazla biriken demir (hemokromatozis)
 • *Kalp, tansiyon ve psikoz ilaçları
 • *Soğukta uzun süre kalınması, vücut sıcaklığının düşmesi
 • Uzun süren açlık

Bradikardi Tedavisi

Belirtiler fark edilmişse hastalar hızlı bir şekilde doktora ulaştırılmalı, tanısı yapılmalıdır. Baygınlık, göğüs ağrısı, nefes alıp verme sorunlarında acilen 112 aranmalı, yardım alınmalıdır. Sebepler belirlendikten sonra en uygun tedaviye başlanacaktır. Rahatsızlık kullanılmakta olan ilaçlarla ilgiliyse değiştirilecek veya dozları azaltılacak, nabız sorunu çözülecektir. Zorunlu durumlarda vücuda kalp pili (Pacemaker) yerleştirilecektir.

 

Etiketler
Sonraki konu »