Brusella Nedir, Aşısı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 1.284
Brusella Nedir, Aşısı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Brusella belirtiler bakımından başka hastalıklarla karışabilen enfeksiyon hastalıklarındandır. İyi huylu olan ve zor tanı koyulabilen bu sinsi hastalık insanlara hayvanlardan bulaşmaktadır. Sığır, keçi, koyun, köpek, at gibi hayvanlarda sık görülen ve bulaşıcı olan brusella gribe benzer şikâyetlerle başlayıp ateşli ataklarla seyreder ve hastaların yakınmaları uzun sürer. Bulaşmasına ve hastalık oluşumuna sebep olan mikrop hayvanların dışkı gibi artıklarında boldur. Bu artıklarla temas edilmesiyle, mikropların bulaştığı besinlerin tüketilmesiyle, pastörize edilmeyen sütlerin içilmesiyle, peynir gibi süt ürünleri yemekle ve mikropların açık yaralara temasıyla hatta mikroplarla kontamine olmuş havayı solumakla insanlara bulaşabilir. Ancak bir insandan başka bir insana bulaşması zordur. Hastalığın en sık görüldüğü kişiler kesimhanelerde çalışanlar, hayvan bakıcıları ve veterinerlerdir.

Brusella Hangi Mikropla Bulaşır?

Brusella (Bruselloz)  hastalığının nedeni Brucella cinsi gram negatif, aerobik bakterilerdir. Brusella hastalığı hayvanlarda düşük ve benzeri üreme sorunlarına sebep olur.  Bakteriler insanların çeşitli organlarındaki mukoza zarlarından, konjonktivadan,  deriden, gastrointestinal sistemden ya da solunum yolundan vücuda girip kan ya da lenf yoluyla taşınabilir.

Brusella Belirtileri

Bu hastalığın kuluçka süresinin 5–60 gün arasında olduğu bilinir.  Hastalık belirtileri başka hastalıkları da düşündürebildiğinden ihmal edilmemeli, bir doktora gidilmelidir. Hastalık belirtileri şunlardır:

*Ataklar halinde gelen, 40 dereceye kadar ulaşan yüksek ateş

*Titreme, terleme ve üşüme atakları

*Şiddetli eklem ve kas ağrıları

*Karın ağrıları

*İshal, bulantı ve kusma

*İştahsızlık, kilo kaybetme ve halsizlik

*Öksürük

* Baş ve sırt ağrısı

*Uykusuzluk ve huzursuzluk

*Lenf düğümlerinde şişlik

Yüksek ateş sabahları normalleşir, hasta iyi hisseder ama akşamları ateş yeniden yükselir. Bu ataklar 5 hafta devam sürebilir. Bu süre sonunda 2 günle 2 hafta arası değişen ateşin normal devam ettiği bir döneme girilir. Sonra yine ateş atakları başlar ve atakların aylarca devam etmesi ve kronikleşmesi mümkündür. Hastalık ataklar şeklide devam etse de kendiliğinden iyileşebilir ancak nadiren de görülse bazı komplikasyonlara da neden olur. Bu komplikasyonların sık görülenleri şunlardır:

*Dalak ve karaciğerde apse oluşumu

*Dalak, lenf bezleri ve karaciğerde büyüme

* İç organların enfeksiyonu ve iltihaplanması

*Gebeliğin ilk üç ayında düşükler

*Endokartit( kalp zarı iltihabı)

*Kemik iltihabı (osteomyelit)

*Beyinde ve beyin zarlarında iltihaplanma (menenjit)

Brusella Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir?

Hastalık belirtilerini taşıdığını düşünenler bir dahiliyeciye ya da enfeksiyon hastalıkları uzmanına görünmelidir. Hastalığın doğrulanması için bakteri kültürü yapılır. Hastadan alınan kanla yapılan serolojik testlerde IgM ile IgG antikorlarının miktarına bakılır. Brusella aglütinojen testiyle de teşhis doğrulanır. Enfekte olmuş hastalar bazı antibiyotiklerle tedavi edilir. Tedavi en az 6–8 hafta sürmelidir. Hamile hastaların da enfeksiyon hastalıkları uzmanı gözetiminde tedavileri yapılabilir. Tedavi edilse de hastaların kendini toparlaması zaman alır.

Bursella’dan Nasıl Korunulabilir?

Brusella pastörize edilmeyen sütlerle ve süt ürünleriyle bulaşabildiğinden bu tür ürünler tüketilmemelidir. Sütler iyice kaynatılmalıdır.  Ayrıca hayvan atıklarıyla, salgılarıyla ve doğrudan hasta hayvanlarla temastan kaçınılmalı, gerekirse eldiven ya da maske kullanılmalıdır. Hastalıklı hayvan varsa sürüden ayrılmalıdır. Besin olarak tüketilecek etler iyi pişirilmelidir.  Hasta bir anneden emzirme yoluyla bebeğine de bulaşabilir. Eğer risk varsa bebek emzirilmemelidir.

Brusella’ya Karşı Aşı Var Mıdır?

Brusella ya da bruselloz enfeksiyonu Malta humması, Melitensis,  Akdeniz ateşi, Kırım ateşi, Bang ateşi, Ondülan ateş ya da Mal hastalığı ya da peynir hastalığı adıyla da bilinir. Sığırlarda kullanılan brusella aşısı olsa da insanlar için bu hastalığa karşı geliştirilmiş bir aşı yoktur. Brucella bakterileri uygun koşulların bulunduğu ortamlarda ( soğuk, karanlık, karbondioksitin yüksek olduğu) 2 yıla yakın hayatta kalır ve bulaşma, hastalık yapma özelliğini korur.

 

Etiketler