CA 19 9 Testi Neden Yapılır? CA 19-9 Yumurtalık Kisti Kanser, CA 19-9 Yükseliği

Yazar 1 Yorum 10.964
CA 19 9 Testi Neden Yapılır? CA 19-9 Yumurtalık Kisti Kanser, CA 19-9 Yükseliği

CA 19-9 TESTİ NEDİR?

Ca 19-9, bir kanser testidir. Kanser marker’ı olarak adlandırılan kanserli hücrelerin tespiti için yapılan bir kan tetkikidir. Öncelikle pankreas olmak üzere, hemen her kanser türünde seviyesi yükselen bir tümör belirteci antijenidir. CA kelimesinin açılımı, Cancer Antigen yani Kanser Antijenidir. Antijen, hemen her türlü hastalıklara karşı antikor üreten moleküllere verilen isimdir. CA 19-9 antijeni, sadece kanser hastalıklarının varlığında yükseldiğinden sağlıklı olduğu bilinen kişilerde kullanılmaz. CA 19-9, bilhassa pankreas kanserinin tespit ve teşhisinde etkin bir yoldur ve %70 – 80 oranında kesin sonuçlar verir. CA 19-9 antijeninin, sağlıklı bir kişide olması gereken normal değer mililitrede 39 U’dan azdır.

CA 19-9 testi, pankreas kanserinin varlığının teşhisinde kullanıldığı gibi, kanser tedavisinin sürecini takip etmekte, cerrahi girişim sonrasında hastanın ve kanserli bölgenin takibinde, Primer Sklerozan Kolanjit ( Karaciğer ve Safra kesesi yollarında görülen bir otoimmun iltihaplı hastalık) hastalığının Kolanjiokarsiom ( Karaciğer ve Safra Kesesi arasında gelişen bir tümör tipi ) hastalığının aşamaları ve teşhisinde kullanılır. Söz konusu hastalıklar için CA 19-9 tetkiki, bir erken teşhis yöntemidir. Safra kanalı için kanser riski içeren hastalıklarda, safra kesesi tümörlerinin teşhisinde, yumurtalık ve mesane kanserlerinin tespitinde de CA 19-9 testinden faydalanılır.

CA 19-9 testi
CA 19-9 testi

CA 19-9 testi, bir tümör ve kanser teşhis aracı olsa da, bazı durumlarda ortada bir kanser başlangıcı durumu söz konusu olmadığı halde yüksek çıkabilir. Safra kesesi tıkanmalarında, CA 19-9 seviyesi anormal seviyede yükselebilir ve bu sonuç hekimler için kafa karıştırıcı ve yanıltıcı olabilir. Ancak, söz gelimi safra kesesi yollarında ki tıkanıklığın giderilmesi ile birlikte CA 19-9 seviyesi kısa sürede normal düzeylere düşebilir. Pankreatit (Pankreas İltihabı) hastalığında, Siroz hastalığında ve diyabet hastalığına bağlı olarak gelişen böbrek yetmezliklerinde de CA 19-9 seviyesi yükselebilir. Teşhis koymak adına gerekli tüm doneler ortada olmadıkça CA 19-9 yüksekliği bir tümör yada kanser türünün varlığının belirtisi olarak değerlendirilmez.

CA 19-9 YÜKSEKLİĞİ

CA 19-9 Yükseliği
CA 19-9 Yükseliği

CA 19-9’un yükselmesine neden olan, ciddi ve kötü huylu hastalıklar;

 • Adenokarsinom (Vücut salgı bezlerinde (örnek: tükürük bezleri) ortaya çıkan bir tür tümör) hastalığı
 • Pankreas kanseri
 • Yumurtalık kanseri
 • Safra kesesi kanseri
 • Rahim kanseri

Hemen her tür kanserde CA 19-9 seviyesi yükselir. Bazı kanser türlerinde bu tetkik, %20 – 40 aralığında doğru tespit olarak kullanılır.

CA 19-9 seviyesinin yükselmesine neden olan iyi huylu ve akut nitelikte hastalıklar da vardır;

 • Kolanjit
 • Hepatit
 • Pankreas iltihabı
 • Siroz
 • Kolesistit ( Safra kesesi iltihabı )
 • Safra kesesinde taşlanma durumu
 • Tiroid hastalıkları
 • Kistik fibriozis
 • İnflamatuvar iç organ hastalıkları
 • İyi huylu yumurtalık kisti

 

YUMURTALIK KİSTİ ve KANSER İLİŞKİSİ

Yumurtalık kisti tıp dilinde folikül olarak adlandırılmıştır ve sıklıkla görülen bu kist tipi iyi huyludur. Çoğu zaman herhangi bir cerrahi girişim bile gerektirmez. Küçük boyutludurlar ve genellikle kendiliğinden yok olurlar. Basit nitelikli ve iyi huylu yumurtalık kistleri kendini; karında şişlik, adet düzensizlikleri, sık idrar yapma ihtiyacı, sindirim sistemi sorunları ( peklik, ağrılı sancılama ve düzensizlikler )

Yumurtalık foliküllerinin kansere dönüşme riski vardır. Bazı kistler hiç belirti vermeden kanser hücrelerine dönüşebilir. Yumurtalık kanserleri sinsi bir hastalıktır ve  erken evrelerde genellikle hiçbir belirti göstermemesine rağmen, metabolizmada gerçekleşen bazı değişiklikler ve hastalığa dair belirtiler vardır.

 • Mide bulantı sorunları
 • Karın bölgesinde şişkinlik
 • İştah kaybı
 • Kasık bölgesinde ağrı

Bu belirtiler önce hasta, daha sonra hekimler tarafından erken teşhis edildiği durumda yumurtalık kanseri tedavisi daha etkili bir hale gelir ve hastalığın tedavisi kısa bir süre içinde gerçekleşir. İlaç tedavisi, ışın tedavisi ve cerrahi girişimler gibi tedavi seçenekleri yada hepsinin bir arada kullanılabildiği kombinasyon tedaviler de mevcuttur.

İyi huylu yumurtalık kistlerinde, folikülün aşama aşama takibi yapılır. Kendiliğinden küçülmediği durumlarda hormon tedavisi ve cerrahi müdahale ile tedavi seçenekleri tercih edilir.

1 Yorum

 1. CA19-9 değerim önce 108 çıktı bit hafta sonra 223 e yükseldi merak ediyorum nedeni ne olabilir yakın zAmanda akut sinüzit tedavisi için hastanede tedavi gördüm o sırada cikti nedeni ne olabilir yada neler olabilir nasıl bir yol izlemek lazım