Çalma (Kleptomani) Hastalığı Nedir – Hırsızlık Hastalıgı

Yazar Yorum Yap 2.644
Çalma (Kleptomani) Hastalığı Nedir – Hırsızlık Hastalıgı

Günümüzde nadiren de olsa görülebilen psikiyatrik hastalıklardan biri de kleptomani yani halk arasındaki adıyla çalma hastalığıdır. Tamamen bir psikolojik dürtüsel hastalık olan çalma hastalığı taşıdığı olumsuzluklar nedeniyle etkisi altına aldığı bireylerin günlük yaşantısını ciddi anlamda olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Günümüzde tedavisinin oldukça basit olduğu psikiyatrik hastalıklardan olan çalma hastalığının meydana gelmesine bazı faktörlerin önemli rol alabildiği uzmanlarca belirtilmektedir. Peki çalma hastalığı nedir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere hemen sunalım.

Kleptomani Hastalığı

Kleptomani hastalığı; psikolojik dürtülere bağlı olarak genellikle ergenlik dönemi öncesi oluşan bir tür psikiyatri hastalığıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda daha çok kadınlarda görülebilen çalma hastalığının ekonomik yoksunluk durumu ile ilgili olmadığı da uzmanlarca belirtilmektedir. Dolaysıyla kleptomani hastalığı taşıyanların ekonomik bakımdan yoksun veya zengin olmasının herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Günümüzde ekonomik refah düzeyi bakımından dünyaca ünlü olan bireylerde dahi görülebilen kleptomani hastalığı tedavi edilmediği takdirde beraberinde bazı hastalıkların oluşmasına da zemin hazırlayabilmektedir.

Kleptomani Türleri Nelerdir?

Kleptomani hastalığının toplamda 3 türü bulunmaktadır. Bu türleri ise şunlardır;

 • Aralıklar ile çalma ve uzun süre buna ara verilmesi
 • Bir süre boyunca çalıp bir süre ara verilmesi
 • Son olarak ise hayat boyu çalınması

Kleptomani Nedenleri Nelerdir?

Çalma hastalığının nedenleri ise yine tamamen dürtüsel psikolojik faktörlerdir. Bu nedenler ise şunlardır;

 • Alt benlik duygusu: Alt benlik duygusu taşıyanlar sürekli olarak haz alma duygusu içerisinde bulunmaktadırlar.
 • Üst benlik duygusu: Çalma hastalığının ana nedenlerinden biri de üst benlik duygusudur. Otoriteyi oluşturan kişilerin etkisi sonucunda meydana gelebilen üst benlik duygusunda birey intikam alma hissiyatını yoğun olarak yaşayabilmektedir.
 • Benlik duygusu: Çalma hastalığının nedenlerinden biri de benlik duygusudur. Birey topluma ayak uydurmakta zorlandığından dolayı psikolojik olarak benlik duygusunu istem dışı olarak harekete geçirebilmektedir.

Çalma Hastalığına Eşlik Eden Diğer Psikolojik Hastalıklar Nelerdir?

Çalma hastalığına eşlik eden diğer psikolojik hastalıklar ise şunlardır;

 • Takıntılar
 • Depresyon
 • Cinsel işlev bozuklukları
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı
 • Kişilik bozuklukları
 • Yeme bozuklukları
 • Dissosiyatif bozukluk
 • Kompülsif alışveriş hastalığı çalma hastalığına eşlik edebilmektedir.

Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Çalma hastalığının tedavi sürecinden önce hastalığın neden oluştuğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Örneğin hastalık geçmişte yaşanılan psikolojik bir travmaya bağlı olarak oluşmuşsa psikoterapi tedavi yöntemine başvurulmaktadır. Çalma hastalığında günümüzde genel olarak psikoterapi uygulamasına başvurulmakta ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Çalma hastalığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonrasında çalma hastalığı nedir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Önemli bir psikiyatrik rahatsızlıklardan olan çalma hastalığının belirtilerinin görülmesi durumunda ilgili psikiyatirk doktoruna başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte fayda görmekteyiz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Psikiyatrik rahatsızlıklar için psikiyatri doktoruna başvurulmalıdır. Asla bu konuda da geç kalmayınız.