Cauda Equina Sendromu Nedir? – Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 4.410
Cauda Equina Sendromu Nedir? – Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Cauda Equina Sendromu

Cauda Equina Sendromu, son derece ciddi bir hastalık olup omuriliğin alt ucundaki sinirlerin ve sinir köklerinin sıkışması ile ortaya çıkmaktadır. Cauda Equina denilmesinin nedeni ise omuriliğin belden sonraki bölümün bir atın kuyruğuna benzemesidir. Çünkü “kaudal” kuyruk, “eguina” ise at anlamına gelir.

Cauda Equina Sendromu, oldukça seyrek görülen bir hastalık olmasına rağmen bu sendromun görülmesi durumunda acil müdahale gereklidir. Cauda Equina Sendromu idrar kaçırma, kalıcı felç gibi hastalıklara neden olabileceği için Cauda Equina liflerinin bulunduğu noktalara cerrahi müdahalelerin yapılması gerekebilir. Bu sendrom aniden ortaya çıkan bir durum olduğu için uzun süreli bir dönemde gelişme gösterebilir. Bel ağrısı, toplumumuzda sık görülen bir şikâyettir. Bu noktada Cauda Equina Sendromu belirtisi arasında bel ağrısının olduğunu söyleyebiliriz.

Cauda Equina Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Bu sendrom, çocuklara oranla erişkinlerde daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda Cauda Equina Sendromu genellikle spinal yaralanmalardan veya doğum kusurları sonrasında görülmektedir. Cauda Equina Sendromu nedenlerini maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:

 • Sırt Ağrıları
 • Lomber bölgede rüptüre disk varlığı
 • Omurilik kanalının daralması
 • Otomobil kazası, düşme ve bıçaklama gibi bel omurgasına alınan hasar yaratma potansiyeline sahip darbeler
 • Spinal lezyon varlığı
 • Malign tümör varlığı
 • Omurilik enfeksiyonu
 • Kan damarları arasındaki anormal bağ gibi bir doğum defekti

Cauda Equina Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Cauda Equina Sendromu belirtileri genellikle aniden ortaya çıkan belirtilerdir. Bunun yanında bu belirtiler çok uzun süreli olarak kendisini gösterebilir. Cauda Equina Sendromu belirtileri şunlardır.

 • Yüksek şiddette bel ağrısı çoğu zaman ilk görülen Cauda Equina Sendromu belirtisidir.
 • Bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük durumu
 • Bel altında his duyusunun azalması veya kaybolması
 • Mesane ve bağırsak eylemlerinin kontrol altında tutulamaması durumu
 • Aniden ortaya çıkan erektil disfonksiyon durumu

Cauda Equina Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cauda Equina Sendromu tedavisi için gerekli olan işlemlerden önce tanısının yapılması gerekir. Hastanın hastalık öyküsünü dinledikten sonra doktorunu gerekli tedavinin hangisi olduğuna karar verecektir.

Lumbar Laminektomi: Cerrahi bir dekompresyon prosedürü olan bu tedavi yöntemi ile mesane ve bağırsaklardaki kalıcı işlev bozukluklarının önüne geçilmek istenmektedir. Hasta bu operasyon sonrasında hızlı bir rahatlama yaşayabilir.

Enfeksiyon durumlarında ise hastanın tedavisi için antibiyoterapi ile tedavi şekli tercih edilir. Ağrıların şiddetli olması durumunda ağrı kesiciler de yetersiz kalırsa opiyatlar kullanılabilir. Bu noktada mesane kontrolü de oxybutynin gibi ilaçlar ile sağlanılır. Mesanede boşaltım güçlülüğünün olması durumunda ise kateterizasyona ihtiyaç duyulabilir.

Bağırsakların düzenli olarak işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olabilmek adına lifli gıdaların tüketilmesi ve sıvı alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Cauda Equina Sendromu cinsel işlev kayıplarına yol açabilir. Bu durum kişide olumsuz etki bırakabilir. Bu yüzden psikoterapiler, Cauda Equina Sendromu tedavisi için önemli bir yer edinir.

Cauda Equina Sendromunun gidişatı, at kuyruğu şeklinde olan sinirlerin ne derecede sıkıştığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden erken müdahale ile güzel sonuçlan alınabilir. Ancak yapılan araştırmalarda mikstürasyon, defekasyon ve cinsel işlevde bozulmalar, ameliyat sonrasında dahi birçok Cauda Equina Sendromu hastasında belirgin olarak görülmektedir.

 

Etiketler