CBC (Tam Kan Sayımı) Testi

Yazar 1 Yorum 24.975
CBC (Tam Kan Sayımı) Testi

CBC (Tam kan sayımı), genel sağlık durumunuzu değerlendirmek ve anemi, enfeksiyon ve lösemi dahil geniş bir yelpazede bozuklukları tespit etmek için kullanılan bir kan testidir.

Tam bir kan sayımı testi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere kanın çeşitli bileşenlerini ve özelliklerini ölçer:

 • Oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri
 • Enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücreleri
 • Kırmızı kan hücrelerindeki oksijen taşıyan protein olan hemoglobin
 • Hematokrit, kandaki kan hücrelerinin sıvı bileşene oranı veya plazma
 • Kan pıhtına yardımcı olan trombositler

Tam kan sayımında ortaya çıktığı gibi hücre sayımlarında anormal artış veya azalış, daha ileri değerlendirme gerektiren altta yatan bir tıbbi durumunuz olduğunu gösterebilir.

CBC Testi Neden Yapılır?

CBC (Tam bir kan sayımı), çeşitli nedenlerle yapılan genel bir kan testidir:

 • Genel sağlığınızı gözden geçirmek için. Doktorunuz, genel sağlık durumunuzu izlemek ve anemi veya lösemi gibi çeşitli hastalıkları taramak için rutin tıbbi muayenenin bir parçası olarak eksiksiz bir kan sayımı önerebilir.
 • Bir tıbbi durumu teşhis etmek için. Halsizlik, yorgunluk, ateş, iltihaplanma, morarma veya kanama yaşıyorsanız, doktorunuz tam bir kan sayımı önerebilir. Tam kan sayımı, bu belirtilerin ve semptomların nedeninin teşhisine yardımcı olabilir. Doktorunuz bir enfeksiyonunuz olduğundan şüphelenirse, test de tanıyı doğrulamaya yardımcı olabilir.
 • Bir tıbbi durumu izlemek için. Kan hücresi sayımlarını etkileyen bir kan hastalığı tanısı aldıysanız, doktorunuz durumu kontrol etmek için tam kan sayımı kullanabilir.
 • Tıbbi tedaviyi izlemek için. Kan sayımını etkileyebilecek ilaçları alıyorsanız, eksiksiz bir kan sayımı sağlığınızı izlemek için kullanılabilir.

CBC Kan Testine Nasıl Hazırlanabilirim?

Kan numuneniz sadece tam bir kan sayımı için test ediliyorsa, testten önce normal şekilde yiyip içebilirsiniz. Kan örneğiniz ek testler için kullanılıyorsa, testten önce belirli bir süre hızlandırmanız gerekebilir. Doktorunuz size nasıl hazırlanacağınız konusunda bilgi verecektir.

CBC Kan Testi Nasıl Yapılır?

cbc kan testi nasıl yapılır
cbc kan testi nasıl yapılır

CBC kan testi, sağlık ekibi kolunuzdaki bir damarınızdan, bir kan örneği alır. Kan örneği analiz için bir laboratuara gönderilir.

CBC Kan Testi Sonuçları

cbc kan testi sonuçları
cbc kan testi sonuçları

Aşağıdakiler, yetişkinler için normal tam kan sayımı sonuçlarıdır:

Kırmızı kan sayımı Erkek: 4.32-5.72 trilyon hücre / L *
(4.32-5.72 milyon hücre / mcL **)Kadın: 3.90-5.03 trilyon hücre / L
(3.90-5.03 milyon hücre / mlc)

Hemoglobin Erkek: 13.5-17.5 gram / dL ***
(135-175 gram / L)
Kadın: 12.0-15.5 gram / dL
(120-155 gram / L)
Hematokrit Erkek: 38.8-50.0
Kadın: 34.9-44.5
Beyaz kan hücre sayısı 3.5-10.5 milyar hücre / L
(3,500 ila 10,500 hücre / mlc)
Trombosit sayımı 150-450 milyar / L
(150,000 ila 450,000 / mcL **)

* L = litre
** mcL = mikrolitre
*** dL = desilitre

Kesin bir test değil

Tam bir kan sayımı tipik olarak kesin bir tanı testi değildir. Doktorunuzun bu testi öneren nedene bağlı olarak, normal aralığın dışındaki sonuçlar takip gerektirebilir veya gerekmeyebilir. Doktorunuz diğer kan testlerinin sonuçlarıyla birlikte bir CBC sonuçlarına bakmanız gerekebilir veya ek testler gerekebilir.

Örneğin, başka türlü sağlıklı iseniz ve hastalık işareti veya belirtisi yoksa, tam kan sayımında normal aralığın biraz dışındaki sonuçlar kaygılanmamasına neden olabilir ve takip gerekli olmayabilir. Eğer kanser tedavisi görüyorsanız, tam kan sayımı normal aralığın dışındaki sonuçlar tedavi planınızı değiştirme ihtiyacınızı işaret edebilir.

Bazı durumlarda, sonuçlarınız normal aralıkların çok üzerinde veya altında ise, doktorunuz kan hastalıklarında uzmanlaşmış bir doktora (hematolog) başvurabilir.

Sonuçlar ne gösterebilir?

Aşağıdaki alanlarda, tam kan sayımı üzerinde normal aralıkların üstünde veya altında olması bir sorun olduğunu gösterebilir.

 • Kırmızı kan sayımı, hemoglobin ve hematokrit. Kırmızı kan hücre sayımı, hemoglobin ve hematokritin sonuçları, kırmızı kan hücrelerinin özelliklerini ölçtüğü için ilişkilidir. Bu üç alanda alınan tedbirler normalden düşükse, aneminiz var demektir. Anemi yorulmaya ve halsizliğe neden olur. Anemi, düşük vitamin ve demir seviyeleri, kan kaybı veya altta yatan bir durum gibi pek çok nedene sahiptir. Normalden (eritrositoz) daha yüksek bir kırmızı kan hücresi sayısı veya yüksek hemoglobin veya hematokrit seviyeleri, polisitemi vera veya kalp hastalığı gibi altta yatan bir tıbbi duruma işaret edebilir.
 • Beyaz kan hücresi sayısı. Düşük beyaz küre sayısı (lökopeni), beyaz kan hücrelerini, kemik iliği sorunlarını veya kanseri yok eden otoimmün bir bozukluk gibi tıbbi bir durumdan kaynaklanabilir. Bazı ilaçlar da beyaz kan hücre sayımlarının düşmesine neden olabilir. Beyaz kan hücre sayımı normalden yüksekse, bir enfeksiyon veya iltihaplanma olabilir. Veya bir bağışıklık sistemi bozukluğunuz veya bir kemik iliği hastalığınızın olduğunu gösterebilir. Yüksek beyaz küre sayısı ilaçlara tepki de oluşturabilir.
 • Trombosit sayımı. Normalden düşük (trombositopeni) veya normalden yüksek olan (trombositoz) trombosit sayısı, temelde bir tıbbi durumun bir işaretidir veya ilaçtan kaynaklanan bir yan etki olabilir. Trombosit sayısı normal sınırların dışındaysa, nedeni teşhis etmek için muhtemelen ek testlere ihtiyaç duyarsınız.

Kan sayımı sonuçlarınızın normal aralıkların dışına çıktığında ne anlama geldiği ile ilgili ayrıntılar için doktorunuzla konuşun.

Etiketler
Sonraki konu »

1 Yorum

 1. Avatar Zeliha dönmez

  Sevgili doktor 4yaşındaki torunumun,kan testinde CD4 hücre sayısı 2748 çıkmış normal değeri 2400 olmalıymış mükafat fark ne anlama geliyor. Bilgi verirseniz teşekkürler.