Ceviz Kabuğunun Faydaları

Yazar 3 Yorum 6.904
Ceviz Kabuğunun Faydaları

İnsan sağlığı için son derece yararlı olan kabuklu yemişlerden en çok sevilen ve en çok tüketilen cevizin yararlarını hemen hemen herkes bilmektedir. Fakat ceviz kabuğunun faydaları çok fazla bilinmemektedir. Lif oranınca çok zengin olan Omega yağ asitlerini barındıran magnezyum, çinko, kalsiyum, Demir, Manganez gibi maddeleri bolca ihtiva ettiği gibi A,B,C vitaminleri açısından da çok zengin olan cevizin kendisi kadar kabuğu da çeşitli faydalar barındırıyor.

Doğada yaratılmış olan ve henüz içerikleri tam olarak araştırılmayan on binlerce farklı besin türü mevcuttur. Ceviz kabuğu da bunlardan biridir. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalara bakıldığında ceviz kabuğu faydaları gerçekten şaşırtıcı sonuçlar vermektedir. Örneğin ceviz kabuğunun cilt bakımı tırnak ve saç bakımında kullanıldığında çok yararlı olabileceği birçok kimse tarafından bilinmez. Ayrıca ceviz kabuğunu bir cezveye koyarak iyice kaynattıktan sonra suyunu içmek bağırsak kurtlarının atılmasında çok yararlıdır. Vücudunda vitamin eksikliği olan insanların özellikle D vitamini ihtiyaçlarını karşılamak için bir cezveye 10 adet Ceviz Kabuğu atıp kaynatmaları ve içmeleri halinde bu ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilirler.

Ceviz Kabuğunun Saça Faydaları

saçlar için ceviz kabuğu
Ceviz Kabuğunun Saça Faydaları

Saç dökülmesini yavaşlatan Ceviz Kabuğu kaynatılarak banyodan sonra saç diplerine yedirilirse ve bu kür haftada 2 kez uygulanırsa saçların dökülmesinin durduğu ya da yavaşladığı görülebilir. İçeriği nedeniyle saç köklerini besleyen Ceviz Kabuğu aynı zamanda mat görüntü veren ve kırılmış saçların onarılmasını da sağlamaktadır. Ceviz kabuğu faydaları çoktur. Ceviz kabuğu yağlanmış ve kepeklenmiş saçların kepekten arınmasına da yardımcı olmaktadır. Bu suyun aynı zamanda tırnaklara da sürülmesi tırnak sağlığını korumaktadır. Denemesi çok basit olan bu uygulamayı deneyerek çok zor olan saç dökülme problemini, zayıf tırnak problemini kolayca çözebilirsiniz.

Sonraki konu »

3 Yorum

  1. D vitamini eksikliğimi ceviz kabuğunun faydaları sayesinde normal düzeye getirdim teşekkürler.

  2. Ceviz kabuğunu sizin tarif ettiğiniz gibi kaynatarak banyodan sonra saç diplerime yedirdim ve kepeklerden kurtuldum. Çok faydalı bir yazı teşekkürler 🙂