Churg-Strauss Sendromu Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.062
Churg-Strauss Sendromu Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Churg-strauss,kan damar iltihaplanması ile tanımlanan bu hastalık,çok nadir görülen fakat ciddi zararlar oluşturan bir iltihap hastalığıdır.Yaşamı tehdit eden bir özelliğe sahiptir. Tedavisi yapılmayınca ve ihmal söz konusu olunca istenmeyen sebeplerin meydana gelmesine neden olur. immünosupresif ilaçlarla tedavi işlemi izlenir.Bu sendrom değişik 3 biçimde ele alınır. Bu hastanın vücudunda yer alan diğer hastalıklar ile çakışması durumudur. Bir diğer hastalıkta eğer bu sendrom varsa vücut buna dayanmayabilir.Bu yüzden hastalığın seyri izlenmeli diğer hastalıklar ortadan kaldırılmalıdır. Sendrom aynı anda iki ağır hastalığı taşıyamayabilir. birinci evrede ilk çıkan belirti alerjilerdir. Özellikle astım türü semptomlar bu sendromlarda en çok yaşanan belirtiler arasında yerini alır. Astım nefes darlığına sebebiyet verdiğinde organlar bundan olumsuz etkilenir. Kanlı iltihapla beraber durum ciddiyetini korur.Saman nezlesine bağlı durumlarda,sürekli burun akıntılarında sendrom zorlaşabilir ve ateşli hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Churg-Strauss Sendromunda vücut için de oluşan polipler deri üzerinde gelişen lezyonların büyümesi cerrahi işlem gerektirebilir. Kas ve eklemlerde var olan güçsüzlük daha fazla ilerler.Eozinofilik evresinde ise semptomlar belli değerlerde karakterize edilerek,kan hücresinin akışı rapor edilir. Gözlemlenen sonuç sonrası,akciğer ve sindirim kanalında oluşan hasarların boyutu takip edilir.Tedavi işlemi 3 yıldan fazla sürebilir.Bu tedavi sırasında hasta istenmeyen kilo kayıpları oluşacaktır. İyileşme evresi gerçekleştiğinde de hasta kaybettiği kilolara yeniden kavuşacaktır.Diğer belirtilerde ise şiddetli öksürme gerçekleşir. Ateş sıklıkla çıkar ve kişi sürekli yorgun olur. Halsizlikle beraber ilerleyen eklem ağrılarında artış çoğalır.

 

Churg-Strauss sendromunun vaskülitik evresi  oldukça zorlu bir süreçtir. Burada kan kanallarında oluşan yoğun pıhtılaşma,sert damar hastalığı eklemlerde ciddi zayıflamalara yol açar.Bu kalıcı evrede dokularda azalan kanın miktarı damarlarda hastalığa yol açarak,iltihaplanmasına sebebiyet verir.Deride kabarma ve dökülmeler hiç olmadığı kadar fazlalaşır. Öksürme süreklilik sağlar ve akciğerleri ciddi anlamda yormaya başlar. Bu öksürme esnasında tıkana ciğerlere oksijen geçmeye başlar ve astım hastalığı gelişir. Sıklıkla yaşanan nefes darlığı ve yüksek ateş ciddi kayıplara neden olur. Ölüm riski aniden gelişebilir.

 

Teşhis Sonrası Tedavi Nasıl Sağlanır ?

 

Bu hastalıkta erken tanı hayat kurtarır ve tedavisi olumlu cevap verir.Fakat kan iltihaplanması diğer damarlara ve dokulara zarar verecek hazneye girmiş ise tehlike sinyalleri geliyor demektir. Ölüm riski bile söylenebilir. Yüksek ateş 40 dereceyi aşıyorsa ve öksürmede şiddet çoğaldıysa evrenin en riskli boyutuna  kişi yaklaşmış demektir.Akciğerlerde tutulmalar oluşarak vücudun birçok yerinde ödem oluşabilir .Hatta ciddi kitle ve tümörler,kanserli hücreler gelişebilir. Doğru zamanda test ve tedavi yapılması bu risklerin önüne geçer.Hayati organların bu sendromdan zarar görmemesi için erken tanı ve tedavi hemen hastaya uygulanmalıdır.Yoksa diğer oranlarda da kalıcı hasarlar gözlemlenebilir.Bu hasatlığın tedavisi,bağışıklık baskılayıcı ilaçlar ile sağlanır. Bu ilaçlar ağır ilaçlardır. Damar yolu açılarak ilaçlar hasta verilir.Daha sonra hastalığın seyrine göre ilaç tedavisine başlanır.Sağlık ihmale gelmez.

Etiketler