Çiçek Hastalığı Nedir Nasıl Olur Aşısı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 938
Çiçek Hastalığı Nedir Nasıl Olur Aşısı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Enfeksiyonlu hastalıklardan biri olan çiçek hastalığı en ölümcül hastalıklar arasında yer almaktadır. Çiçek hastalığına sebep olan iki çeşit virüs bulunmaktadır. Biri ölümcül ve tehlikeli diğeri ise çocukların küçük yaşlarda yakalandığı hastalıklardan birine sebep olmaktadır. Her yaş grubunda görülebilen bu hastalık bağışıklık sisteminin düşük olmasından kaynaklı meydana çıkan hastalıklardan biridir.

Bulaşıcı hastalıklardan biri olduğu için çok çabuk yayılma gösterebilmektedir. Hastalığın ilk bir haftası oldukça şiddetli seyretmektedir. Çiçek hastalığının solunum ile birlikte bile bulaşıcı olması hastalığın yayılmasına sebep olarak her yaş grubunda görülebilmektedir.

Çiçek Hastalığı Belirtileri 

Bu hastalığın virüsü vücuda alındıktan sonra vücudun ilk verdiği tepki yüksek ateş, baş ve boyun ağrısı şiddetli bir şekilde olmaktadır. Virüs vücutta kaldıkça deri yüzeyinde kabartılar meydana gelir. Bununla beraber döküntülerde olabilmektedir.

Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan kabarcıklar içlerinde iltihaplı bir yapı bulunur. Yüz bölgesinde de çıkan bu kabartılar hastalık iyileşmeye başladığında kuruyarak dökülme meydana gelebilmektedir.

Çiçek Hastalığı Aşısı 

Çiçek aşısı aynı hastalığın virüsü gibi canlı bir yapıda olan ve çiçek hastalığına sebep olan virüs ile aynı aileden olan virüs ile uygulanmaktadır. Bu çiçek aşısının uygulanması öldürücü olan türünden korunmak için uygulama yapılmaktadır.

Çiçek aşısının vurulması ile beraber aşı vurulan bölgede iltihaplanma ve kabarıklık sonrasında kişinin kör olma durumu ile karşılaştığı görülebilmektedir. Çiçek aşısının vurulamayacağı kişilere uygulanması sağlık açısından oldukça tehlikelidir.

Emziren ve hamile kadınlar, kortizon tedavisi görenler, bağışıklık sisteminde ciddi sorun olanlar, egzaması olan kişiler ve kemoterapi tedavisi gören kişilerde uygulamamaktadır.

Çiçek aşısında meydana gelen bazı yan etkiler oldukça tehlikeli olabilmektedir. Çoğu kişide yan etki meydana gelmese de nadir bir şekilde aşının ölüme sebep olduğu bilinmektedir. Çiçek hastalığının bağışıklık sisteminin düşük olmasından dolayı vücuda yerleşen virüs ile beraber kişiyi daha da bitkin hale getirmektedir.

Çiçek aşısının süresi 5 ila 10 yıl arasındadır. Bu zaman dilimi içerisinde kişiye bulaşan virüs çiçek hastalığının daha hafif geçmesine neden olur. İyileşme daha hızlı bir şekilde meydana gelmektedir.

Çiçek Hastalığı Tedavisi 

Çiçek hastalığı yüksek ateş ve halsizlik ile beraber vücutta ağrıların şiddetli olmasıyla kişinin yaşam şartlarını çok fazla zorlamaktadır. Çiçek aşısı da aynı şekilde virüsün vücuda daha fazla zarar vermesini engelliyor olsa da mutlaka hastalığın ilk evreleri virüs bulaşan herkeste görülmektedir.

Çiçek hastalığında vücutta meydana gelen kabarcıkların içi dolu ve kırmızı renktedirler. Bu aşamada deri döküntü yapana kadar bu kabarcıklara dokunulmaması gerekmektedir. Cildin yüzeyinde iz yapan bu durum hastanın daha da huzursuz olmasına neden olur.

Deride döküntüler başladığında ise herhangi bir şekilde dışarıdan müdahale edilmemesi gerekmektedir. Derinin zarar görmemesi için hiçbir şekilde uygulama yapılmamalıdır.

Çiçek hastalığının süresi boyunca kişinin devamlı olarak iç çamaşırlarını ve kıyafetlerini sık sık değiştirmesi gerekir. Hastalık bulaşıcı olduğu için çok çabuk bulaşarak yayılma gösterecektir.

Hastalığın tedavisinde ayrıca doktor gözetimi gerekebilir. Bu nedenle doktorun tavsiyeleri dışında herhangi bir müdahale yapılmaması gerekmektedir.

 

 

 

Etiketler