Ciğerde Su Toplaması Tedavisi

Yazar Yorum Yap 7.101
Ciğerde Su Toplaması Tedavisi

Ciğerlerde su toplanması, akciğerlere basınç uygulanmasına ve nefes darlığına neden olmaktadır. Dolayısıyla ciğerde su toplaması tehlikeli bir hastalıktır. Ciğerlerde toplanan sıvı mikropludur ve ciğerleri olumsuz etkiler. Derin nefes alındığında, ani göğüs ağrılarının hissedilmesi, hastalığın başlangıç noktasında olduğunun göstergesidir. Ciğerlerde oluşan su toplamasında sıvı miktarı az ya da çok olabilir. Sıvının az olması halinde herhangi bir belirti görülmemektedir.

Hastalık solunum yolu hastalıkları ve göğüs bölgesi travmaları sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hastalıkta teşhis için doktor kontrolü şarttır. Bunun için göğüsten içeriye iğne batırılması yoluyla torasentez denilen yöntem uygulanmaktadır. Gece terlemeleri, kilo kayıpları, nefes darlığı, ateş ve kuru öksürükler hastalığın habercisidir.

Tedavide Tıbbi Müdahale Şart

Hastalığın tedavisi için doktor müdahalesi gereklidir. Tedavi süreci bakteri barındıran sıvının göğüsten atılmasına dayanmaktadır. Bunun için gerekli test ve kontrollerin yapılmasının ardından en uygun antibiyotik ile tedavi süreci başlatılmaktadır. Sıvının akıcı özellikte olması durumunda iğne ile boşaltma söz konusudur. Ancak; sıvı tahliyesinde lokal anestezi de sık başvurulan bir yöntemdir.

Bu yöntemlerin işe yaramaması halinde ise genel anestezi uygulanmaktadır. Bu yöntemde ise göğüs duvarının açılması gerekmektedir. Ciddi bir rahatsızlık olan ciğerde su toplaması için erken tanı oldukça önemlidir. Hastalık ilerlemeden müdahale etmek, tedavi sürecinin basit bir yöntemle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hastalık ilerledikçe tedavi yönteminin ciddiyeti de artış göstermektedir.

Etiketler