Cildiye Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 6.611
Cildiye Hangi Hastalıklara Bakar?

Cilt vücut dışındaki koruyucu dokudur. Bütünlüğünü koruduğu sürece mikroorganizmaların içeri girmesini önler. Ancak yaralanma, zedelenme durumlarında bakteri, virüs gibi mikroorganizmaların girişine engel olamaz. Bu sebeple yaralanmalarda deri temizlenmeli, yara büyükse doktora gidilmeli, önerileri dikkate alınmalıdır.   Deri ya da cildin el, ayak, yüz gibi kısımları dış ortamla daha çok temas eder ve çevre etkilerine açıktır.  Ciltte tek bir sivilce çıkması bile kişileri rahatsız edebilir. Ancak cildin sivilcelerden daha büyük sorunları da olabilir. Alerjik hastalıklardaki cilt kaşınmaları dayanılmaz hale gelip cildin daha çok tahriş olmasına sebep olabilir. Başka organlarda meydana gelen sağlık sorunları da cilde yansıyabilmektedir.  Ciltle ilgili her türlü sağlık sorunları hastanelerin Cildiye Bölümünde tedavi edilmektedir.

Cildiye Klinikleri Hangi Tür Hastalıklara Bakar?

Cildiye ya da diğer adıyla dermatoloji cilt dışında zührevi yani cinsel yolla bulaşan hastalıklara da bakmaktadır. Bu sebeple cildiye bölümüne “Deri ve Zührevi Hastalıklar” da denilmektedir. Deri bilimi ya da dermatoloji saç, deri, tırnak, ağız ve boğaz mukozalarından başka cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenmektedir. Bu bölüm kapsamına giren hastalıklar aşağıdadır.

*Mantar ve siğiller

*Sivilceler

*Deri enfeksiyonları

*Deri yanması

*Deri alerjileri

*Deri tümörleri

*Egzama

*İlaç yan etkisine bağlı döküntüler ve kızarıklıklar

*Saç dökülmeleri, kepeklenme ve saç derisiyle ilgili hastalıklar

*Sedef hastalığı

*Vitiligo

*Behçet hastalığı

*Tırnakla ilgili hastalıklar

*Koltuk altı, ayak ve ellerdeki aşırı terlemeler

*Tırnak çekimi

*Frengi

Cildiye Kliniklerindeki Uygulamalar

Cildiye kliniğinde fototerapi üniteleri de mevcuttur. Bu ünitelerde özellikle vitiligo ve sedef hastalığı tedavileri yapılmaktadır. Kırışıklık ve botoks tedavileri, dolgu, cilt gençleştirme, epilasyon ve peeling gibi kozmetik uygulamalar da yapılan ünitedeki Dermatoskopi cihazlarıyla benlerdeki değişiklikler de incelenmektedir.

Deriyle ilgili sağlık sorunları kişileri psikolojik olarak da etkilemektedir. Tam tersi stres faktörü ve psikolojik baskılar da deri sağlığını olumsuz etkilemektedir. Cilt ya da deri sağlığı beslenmeyle de yakından ilgilidir. Cildiye kliniklerinde cilt rahatsızlıkları olan kişilerin tedavileri ilaçlarla, kremlerle ya da teknolojik aletlerle en doğru biçimde yapılmakta, yaşam kaliteleri yükseltilmekte, bununla bağlantılı olarak psikolojileri de iyileşmektedir.

 

 

Etiketler