Cilt Bakımı İçin Ev Yapımı Bal Maskesi

Yazar Yorum Yap 627
Cilt Bakımı İçin Ev Yapımı Bal Maskesi

Her insanın cildinde birtakım yorgunluklar görülür. Zaman zaman kırışıklıklar, akneler, siyah noktalar belirebilir. Ciltte meydana gelen sorunlar genetik faktörler ve çevresel etkenlere göre gerçekleşir.

Cildi içten beslemek çok önemlidir. Çok fazla alkol, sigara, çay, kahve içmek ve yağlı besinler yemek kesinlikle cildinizde problemlere neden olacaktır. Bunların dışında gün boyunca sık sık su içilmelidir. Bir de cildi zinde tutabilmek için spor alışkanlığı edinmek de faydalı olacaktır.

Genetik faktörleriniz kuvvetli olabilir. Aynı zamanda cildinize dikkat de ediyor olabilirsiniz. Fakat gün boyu dışarı çıktığımızı unutmamalıyız. Her dışarı çıkışımızda dışarda bulunan toz partikülleri cildimize yapışır. Cilde yapışan tozlar ciltte kirlilikler oluşturabilir. Bunun için cilt bakımı yapılabilir. Evde bulunabilecek çok basit ve doğal yöntemlerle cildimizi temizleyebiliriz.

Mucizevi Doğa Harikası; Bal

Balın cilt üzerinde yumuşatma ve nemlendirme gibi bir etkisi vardır. Cildinizi güzelleştirerek yorgunluğunu azaltır. Anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu nedenle ciltte meydana gelen kesik, yanık, sivilce ve yara izlerine oldukça iyi gelir. Balda bulunan B vitamini, potasyum, çinko ve mineral sayesinde cildinize harika dokunuşlar yapabilirsiniz. Böylelikle birçok kimyasal içeren ve günlerce kapalı kaplarda bekleyen kremleri kullanmamış olursunuz. Balın müthiş nemlendirici ve detox etkisini yazacağımız birleşimlerle siz de deneyebilirsiniz.

Yumurta ve Bal Maskesi

Yumurta cildi sıkılaştırır, gözenekleri küçültür. Balla birleşince cilt üzerinde kırışıklık giderici bir etki bırakır. Bir yumurtanın akını çırpın. Daha sonra içine iki yemek kaşığı bal ekleyin. Oluşan karışımı kırışıklıklarınızın olduğu bölgeye yoğunca, diğer alanlara da normal şekilde sürün. 20 dakika sonra cildinizi temizleyin. Haftada iki kez bu maskeyi tekrarlayın. Kırışıklıklarınızda azalma göreceksiniz.

Yumurta ve bal maskesine avokado da ekleyebilirsiniz. Bu üçlünün birleşimiyle ciltte inanılmaz bir parlaklık yakalayacaksınız. B, C, E, A vitaminlerinin birleşimi bu maskededir. Yine iki yemek kaşığı bal ve bir yumurta var tarifimizde. Bunlara ek olarak 2 yemek kaşığı olgun avokado kullanıyoruz. Bu arada karışımda avokado püre haline getirilmelidir. Üçünü birleştirdikten sonra cildinize sürün. 20 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

Limon ve Bal Maskesi

Limon ve bal birleşince ciltte C ve B vitamini birleşim etkisi meydana gelir. ½ limon suyu ile iki kaşık balı birleştirerek güzelce karıştırın. Daha sonra bu maskeyi güzelce cildinize uygulayın. 20 dakika sonra cildinizi su ile yıkayabilirsiniz. Bu maske ile ciltteki lekeler giderilir. Bal ve limon cilt tonunu dengeler.

Yeşil Elma ve Bal Maskesi

Elma ve bal birleşimi cildi zinde tutar. Bu maskede elma rendelenir. Üzerine iki yemek kaşığı bal eklenir. Buzdolabında 5 dakika bekletilir. Daha sonra karışım cilde sürülerek 25 dakika bekletilir. Su ile yıkanır.

Bu maskelerin dışında yoğurt ve bal, aloe vera ve bal, badem ve bal, salatalık ve bal da sık sık kullanılan maskelerdendir.

Etiketler