Cilt Lekeleri İçin Bitkisel Maskeler

Yazar Yorum Yap 895
Cilt Lekeleri İçin Bitkisel Maskeler

Cilt Lekeleri için Bitkisel Tedavi

Cilt lekeleri her insanda az ya da çok belirgin olacak şekilde bulunmaktadır. Bir cilde baktığınız zaman rengi çok koyu olsa bile, açık ya da cildinden daha da koyu olacak şekilde özellikle göz ve burun çevresinde çeşitli lekerin oluştuğunu gözlemlenmektedir. Siz cildinize iyi baktığınızı düşünseniz de, özellikle yaz aylarında güneşin de etkisiyle birlikte oluşan ya da daha fazla açığa çıkan cilt lekeleri göze inanılmaz rahatsız edici gözükmektedir.

Lekelerin özellikle yazın ortaya çıkmasının başlıca nedenlerinden biri güneştir. Cildinizde hiçbir leke olmasa da, iyi bir güneş koruma faktörlü nemlendirici kullanmadan bir iki dakikalığına bile güneşe çıksanız size anında etki etmektedir. Cilt tipine, rengine ve hassasiyetine göre bu dakika oranı değişse de illaki gözle görülür şekilde zararlı bir etkisini fark edeceksiniz. Güneş koruma faktörlü nemlendiriciler yalnızca yazın değil, kışın da kullanılmalıdır. Yaz geldiğinde güneşi fark ediyoruz ve gözümüzü rahatsız ediyor güneş gözlüğü alıyoruz, kışın da bu gözlüğe ihtiyaç duyabiliyoruz. Tıpkı bunun gibi, güneşin etkisi her gün ve her mevsim farklı olsa da korunmaya her zaman ihtiyacımız vardır. Buna ek olarak, aldığınız güneş kreminin UVA+UVB ışınlarına karşı koruma faktörünün olduğuna dikkat edin. Çünkü birçok uygun ya da yüksek fiyatlı marka, UVA ışınlarına karşı koruma faktörlü ürünler üretse de UVB de oldukça önemlidir.

Güneşten ve zararlı diğer ışın faktörlerinden korunmanıza rağmen cildinizde lekelerin oluştuğu gibi kırışıklıklara da sebebiyet vermektedir. Güzelce korumanıza rağmen ufak tefek lekeleriniz varsa, belirli bölgelerde koyuluklar görüyorsanız bunları bitkisel yöntemlerle açmak mümkündür.

1) Aloe-vera Jeli

Aloe-vera bitkisinin güzellik alanında ne kadar sık kullanıldığınızı biliyorsunuzdur. Bu jel, doğal bir bitki olan Aloe-vera’nın yapraklarının içerisinde bulunan tamamen bitkisel bir jeldir. Diğer bitkisel gibi gözüken fakat milyon tane işleme maruz kalmış jellerin yanı sıra, bu bitkiyi 0 doğal ibaresini gördüğünüz her markadan ve eczaneden temin edebilirsiniz. Eczaneden almanızı daha çok öneriyorum, çünkü internet sitelerinden ve firmalardan çok daha güvenilirdir. Bir ürün eczanede satılıyorsa, kliniktir yani cilt dostudur.

Hazırlanışı: Bir kâsede Aloe-vera jelinden 1 yemek kaşığı koyup, üzerine bir tatlı kaşığı süt ekleyip karıştırmanız gerekiyor. Bunu yaklaşık bir 20 dakika lekelerinizin olduğu bölgeye yoğun olacak şekilde uygulayıp beklettikten sonra cildinizi yıkayabilirsiniz.

2) Yoğurtlu ve Limonlu Leke Maskesi

Bu yöntem ilk yönteme göre biraz daha erken uygulanmalıdır, limonun leke açma ve sivilce izlerini yok etmede çok önemli bir faktör olduğunu söyleyebiliriz.

Hazırlanışı: Bir yemek kaşığı yoğurt, iki çay kaşığı limon suyunu iyice karıştırıp 5 dakika kadar dinlendirmelisiniz. Ardından, dinlenmiş olan bu karışımı lekelerinizin üzerine masaj yaparak uygulayıp, 3-5 dakikalar arasında yıkamanız gerekiyor. 5 dakikayı geçmeyin, çünkü limon ciltte uzun süreler kalmamalı. Cildinizi yıkadıktan sonra nemlendirebilirsiniz.

 

Etiketler