Cilt Lekeleri İçin Maydanoz Maskesi Nasıl Yapılır ?

Yazar Yorum Yap 487
Cilt Lekeleri İçin Maydanoz Maskesi Nasıl Yapılır ?

Kadın erkek demeden cilt lekeleri hepimiz için büyük bir problem. Kimi zaman doğuştan gelen bu lekeler kimi zaman çevresel faktörlerden oluşur. Özellikle güneşte kalma sonucu meydana gelen cilt lekelerine birçok insan sahiptir.

Bu lekeleri geçirmek için operasyon geçiren insanlar dahi vardır. Fakat operasyon geçirmek istemeyen insanlar için maskeler kullanılabilir. Hem de evde doğal besinlerle yapılabilecek kolay maskeler!

Cilt lekeleri için birçok ürün ya da besin kullanılabilir. Fakat en etkili leke giderici gıda maydanozdur. Maydanozun çeşitli karışımlarıyla cilt lekeleri giderilerek daha sağlıklı bir görüntüye kavuşabilirsiniz.

Maydanozlu Cilt Maskeleri

Maydanoz serbest radikallerle savaşabilen antioksidan etkisine sahip bir besindir. Vücudumuzun neredeyse her bölgesini dış etkenlerden koruyabiliriz. Fakat yüzümüzü korumak çok zordur. Yüz, her türlü sıcak ve soğuktan etkilenir. Bu faktörler sonucu da lekeler meydana gelir. Lekeleri gidermek için katkı maddeleri eklenen kremlere, solüsyonlara gerek yoktur.

Maydanoz kesinlikle tedavi edici etkiye sahiptir. Doğal bir toniktir, yeni cilt hücreleri oluşturur. Göz altı morluklarını, siyah noktaları ve akneleri azaltır. Kızarıklık ile tahriş yapıları giderir. Cildin rengini açar.

İçine başka hiçbir madde karıştırmadan maydanoz dallarıyla maske yapabilirsiniz. Böylece yapraklarını yediğiniz maydanozların sapları da israf olmaz. Birkaç dal maydanoz dalını alın ve iyice ezin. Püre gibi bir madde oluşacak. Bunu yüzünüze ve leke bulunan cilt bölgesine sürün. 10 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Düzenli kullanımda lekelerin gittiğini göreceksiniz. Özellikle iki günde bir bu maskeyi yapmak cildinizi hem ferahlatacak hem de lekelerini giderecektir.

Sıcak suda beklemiş 1 adet maydanoz, 1 çorba kaşığı bal, 1 çay kaşığı da limon suyunu birleştirin. Bu karışımı cildinize sürerek 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra cildinizi ılık su ile temizleyin. Cilt temizlendikten sonra üzerine gül suyu sürebilirsiniz. Bu maskenin geceleri uyumadan önce yapılması daha faydalıdır. Çünkü; limon suyundaki sitrik asit gün ışığında leke oluşturma riskini arttırabilir.

5 dilim ince kesilmiş salatalık, bir çay kaşığı zeytinyağı, 5 damla limon suyu ve 5 adet maydanoz (sap ve yapraklar beraber) birleştirilir. Homojen bir kıvama gelmesi için mikser gibi bir aletle karıştırabilirsiniz. Daha sonra makyaj temizleme pamuğu yardımıyla bu ürünleri cilt lekelerinize sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Limon suyu ilk saniyede ciltte yanmaya sebep olabilir. Bu tamamen asidik içeriğinden kaynaklıdır. Panik yapılıp maskenin silinmemesine dikkat edilmelidir. Yanma hissi kısa bir süre sonra geçer.

Bir bardak kaynamış suya iki dal maydanozu bırakın. Daha sonra soğumaya bırakın. İçine bir yemek kaşığı sirke veya limon ekleyebilirsiniz. Bu karışımı sabah erken saatte ve akşamları olmak üzere günde iki kez uygulayın.

Etiketler