Cinsel İlişkiden Sonra Pembe Akıntı Neden Olur?

Yazar Yorum Yap 2.990
Cinsel İlişkiden Sonra Pembe Akıntı Neden Olur?

Cinsel ilişki sonrası pembe akıntı olması, kadınların yaşadığı problemlerden bir tanesidir. Ancak cinsel ilişkinin ilk tecrübe olması ya da sürekli olması konusunda da bu durumda yapılacak yorumlar değişmektedir. Özellikle ilk cinsel ilişki sonrası yaşanan 1-2 günlük leke şeklindeki kanamalar çoğu zaman normal görülmektedir. Bunun sebebi ilk defa yaşana bu tecrübede kişinin kendisini kasması sonucu ilişkinin rahat gerçekleşmemesi ve bazı dokuların zarar görmesidir. Ancak ilişkiden sonra her defasında pembe akıntı gelmesi kesinlikle normal bir durum değildir. Bu halde dikkatli olunması gerekir ve hemen doktora başvurulmalıdır.

Cinsel İlişki Sırasında Veya Sonrasında Meydana Gelen Kanama Neden Olur?

Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında kanama meydana gelmesi normal bir durum değildir. Kişinin çeşitli sağlık problemleri olabilir ve bu problemler erken teşhis edilip çözüme kavuşturulmalıdır. İlişki sonrası pembe akıntı nedenleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 1. Vajina içerisinde lezyon olması
 2. Peniste meydana gelen bir kanamanın yanıltarak vajinadan geldiğini düşündürmesi
 3. Vajinit (Vajinal enfeksiyon)
 4. Servikal polip
 5. Servikal erozyon
 6. Servist
 7. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığın olması
 8. Menideki kanın vajinadan olduğu düşünülmesi
 9. Kanama bozuklukları
 10. Vajinada yırtılma meydana gelmesi
 11. Rahim ağzı ve rahim kanseri
 12. İdrar yollarından gelen kan
 13. Hamilelik

İlk ilişkiden sonra pembe kan gelmesi durumunda da doktora başvurulabilir ancak birkaç ilişki gözlenerek daha kesin bir kanıya varabilirsiniz.

Cinsel İlişki Sonrası Pembe Akıntının Devam Etmesi:

Cinsel ilişki sonrasında yaşanan pembe akıntının nedenleri çok çeşitli olabilir. Bu yüzden bu akıntının normal olmadığını bilmeli ve doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun koyduğu tanı üzerine bir tedavi yöntemi uygulanacaktır. Doktorunuz size çeşitli testler uygulayabileceği gibi çeşitli ilaçlar ve cerrahi müdahalelerde de bulunabilir. Pembe akıntı ve kasık ağrısı gibi durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Cinsel İlişki Sonrasında Yaşanan Kanama Nelere Sebebiyet Verir?

Cinsel ilişki sonrasında yaşanan kanamaların ya da lekelerin normal olmadığını bilmelisiniz. Bu kanamaları ciddiye almaz ve doktorunuza başvurmazsanız, beraberinde birçok problemle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka muayene olmalısınız. Tedavi olmadığınız takdirde ortaya çıkabilecek sonuçlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Şiddetli kanamalar
 2. Ektopik hamilelik
 3. Zor hamile olma ya da kısır kalma
 4. Fallop tüplerinin yaralanması
 5. Pelvik yapışıklıklar
 6. Ölümcül kanserler

İşte tüm bu sebepler, kişinin cinsel ilişki sonrası kanamasını önemsememesi sonucunda meydana gelebilir. Bu yüzden dikkat edilmelidir ve kişinin doktora başvurması gerekir. İlişkiden sonra açık pembe akıntı yaşanması durumunda ya da kahverengi lekeler görülmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Her ne kadar bilgi alışverişinde bulunulması güzel olsa da, başka kişilerin öykülerini dinleyerek kendinize tanı koymamalısınız. Aksi takdirde büyük sıkıntılar doğabilir.

Etiketler