Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar

Yazar Yorum Yap 1.001
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar

Cinsel ilişki sonrasında virüs, bakteri ve parazit kaynaklı olan cinsel hastalıklar meydana gelebilmektedir. Çok eşlilik ve korunmasız cinsel ilişki bu hastalıkların meydana gelmesinde en etkin rol oynar. Kan, cinsel ilişki, anüs sıvısı ve ağız yolu ile bulaşan bu hastalıkların öldürücü olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra bazı hastalıklar anneden bebeğe de geçebilmektedir.

Cinsel hastalıklara neden olan virüs ve bakteriler bir kişiden diğerine geçtiğinde anında hastalık bulaşıcı olmaktadır. Özellikle karşılan cinsel hastalıklara bakıldığında korunmasız birleşme ve virüs taşıyan kişi ile birlikte olma bu hastalıkların temeli oluşturur. Çok nadirde olsa kan yolu ile hastalıklar şırıngalardan da bulaşıcı olabilmektedir. Bu durum karşısında kişi artık hastalık virüsü taşıyor olur.

Cinsel Hastalıklar 

Cinsel hastalıklarda en sık karşılaşılan hastalıklar HPV virüsü, vajinal siğiller, tek hücreli parazitler, genital uçuk, klamidya ve bel soğukluğudur. Bunlar dışında nadir rastlanan hastalıklar ise AİDS, sifiliz, Hepatit B, C ve HIV virüsüdür.

En sık rastlanan hastalıklara bakıldığında HPV virüsü en yaygın olan durumlardan biridir. HPV virüsü genel olarak genital siğil ve genital uçuklara sebep olarak hem kadın hem de erkekte hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Akıntı ile kendini belli eden bu hastalık cinsel ilişkiden bir gün sonrasında bile belirtileri meydana gelmektedir. Bakteri ve virüsler nemli ortamda hızlı üreme sağladıklarından bu hastalık cinsel ilişki olmasa bile iç çamaşırından kaynaklı çoğu kişi de görülebilmektedir.

Hepatit B ve C cinsel hastalıklarda nadirde olsa meydana gelir. Fakat kişi taşıyıcı da olabilir. Anneden bebeğe geçen hastalıklar arasında yer alır.

Klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel hastalıklar uzun süre tedavi isteyen hastalıklardır. Bu hastalık virüsleri kişiye bulaşması ile beraber cinsel ilişkiyi zorlayıcı hastalıklar arasında yer alır.

AİDS gibi cinsel hastalıklar ülkemizde çok yaygın olmasa da hijyene dikkat etmeyen ve çok eşli birleşmesi olan kişilerde daha sık görülür. Çok fazla farklı kişiler ile cinsel ilişkiye girmek ve korunmasız cinsel ilişki bu hastalığın en temel sebebidir. Sinsi bir şekilde vücutta ilerleyen AİDS yıllar sonra bile ortaya çıkabilmektedir.

Cinsel Hastalıklardan Korunma Yolları 

Cinsel birleşme sırasında mutlaka korunma yöntemi uygulanmalıdır. Özellikle kadınlar bakteri ve virüse karşı daha açık olduklarından partnerinin mutlaka korunmasını talep etmelidir. Kadınlarda bakteri ve virüsün taşınıyor olması korunmasız bir ilişkide erkeğe hastalık bulaştırabilmektedir.

Cinsel hastalıklarda korunma yöntemleri dışında kişinin kişisel temizliğine dikkat etmesi gerekir. Bunun yanı sıra kan yolu ile bulaşan hastalıklar olarak da bilinen bu hastalıklarda özellikle kişinin hijyene dikkat etmesi hastalıklara karşı koruyuculuk sağlayacaktır.

Tek eşlilik her zaman cinsel hastalıklardan korunmak için en iyi yöntemdir. Tek eşlilik sayesinde kişinin herhangi birinden hastalık kapması pek mümkün değildir.

Etiketler