Çocuk Felci Nasıl Olur Aşısı ve Tedavi Yöntemleri 

Yazar Yorum Yap 773
Çocuk Felci Nasıl Olur Aşısı ve Tedavi Yöntemleri 

Enfeksiyon hastalıklarından biri olan çocuk felci, hastalığa sebep olan virüsün vücuda girmesi ile meydana gelen hastalıklar arasındadır. Bulaşıcı olması da çocuklarda sıkça görülmesine neden olur. Özellikle hijyen bakımından kötü ortamlarda bulunan çocuklarda dışkı ile beraber çocuklara bulaşabilen bir yapısı bulunmaktadır.

Çocuk felci omurilikte ön kısmın iltihaplanması sonucu meydana gelir. Bu felce neden olan virüsün vücuda yerleşmesi ve hastalığın kendini belli etmesi zaman alabilir. Ayrıca virüsün üç çeşidi bulunmaktadır. Hayat boyu sürecek olan felçlere sebep olarak kişinin yaşam boyu sıkıntı yaşamasına sebep olmaktadır.

Çocuk felcinde virüs bağırsaklara yerleşerek omuriliğe doğru ilerleyip iltihaplanma söz konusu olmaktadır. Tüm sinir hücrelerinde tahribata neden olan iltihapla yaşam boyu kişinin felçli kalmasına sebep olarak sıkıntılı dönemlerin yaşamasına sebep olabilmektedir. Sinir uçlarına verdiği tahribat gibi kasların da işlevini yerine getirmesine engel olur.

Çocuk Felci Belirtileri 

Çocuklarda hastalığın virüsü vücuda girdikten sonra en fazla 1 hafta içerisinde virüsün vücutta olduğunun belirtileri başlamaktadır. Çoğu çocukta hastalık belirti vermeden iyileşme sağlansa da nadir olarak çocukların bağışıklık sisteminden dolayı belirti gösterebilmektedir. Özellikle iltihaplanmadan dolayı ateş çok yüksek olabilmektedir.

Çocuklarda ateşin çok fazla olması havale geçirilmesine sebep olmaktadır. Ateşin yanı sıra mide bulantısı ve kusma görülebilir. Halsizlik ve bitkinlik de çocuklarda görülen bir durumdur. Virüs vücuda girdikten hemen sonra oluşan ateşin yanı sıra baş ağrısı, boğaz ağrısı, ishal, iştah kaybı, ense kısmında ağrı ve sertlik meydana gelebilmektedir.

Çoğunlukla çocuklarda bu belirtilerin görülmesi üşüttüğünü düşündürse de mutlaka doktora başvurularak gerekli testlerin yapılması gerekmektedir.

Çocuk Felci Aşısı 

Çocuk felci hastalığının kalıcı olması ve yaşam boyu devam etmesi kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyecektir. Çocuk felcinden korunmak için en doğru yöntem çocuk felci aşısının uygulanması gerekir.

Çocuk felci aşısı bebekler henüz 6 aylık olmadan uygulanan aşılardan biridir. Salk ya da sabin aşısı olarak da bilinmektedir. Üç aşamalı olan bu aşının ilk 6 ay içerisinde bebeğe uygulandıktan sonra ilk aşıdan 2 ay sonra aşı tekrarlanır. Son olarak uygulanacak olan aşı ise ikinci aşıdan 6 ay sonra tekrarlamalıdır. Bebeklik döneminde uygulanan bu aşı daha sonra 5 ila 15 yaşında da tekrarlanmalıdır. Bebeklerin ve çocukların aşı takibi anne tarafından yapılmalıdır.

Çocuk felci aşısı felce sebep olan virüsün vücuda girmiş olmasına rağmen vücut kendiliğinden virüsü yok etme özelliğine sahip olmaktadır. Böylece çocuk felcine yakalanma oranı oldukça büyük ölçüde önlenmiş olur.

Çocuk Felci Tedavisi 

Çocuk felcinde tedavi yöntemleri farklıdır. Çocuğu durumuna ve yaşına bağlı olarak tedavi şekli doktor tarafından belirlenmektedir. Bazı tıbbi ilaçların uygulanması hastalık virüsünün vücuda daha fazla zarar vermesini engellemektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra fizik tedavi de hastaya uygulanmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları genel olarak sıcak banyo ve sıcak uygulamalar tercih edilir.

Egzersiz ve masaj ile beraber sinir uçları ve kaslar uyarılır. Çocuk felcinde ilaç tedavisi genel olarak virüsün daha fazla ilerlemesini engelleyici olarak  tercih edilmektedir. Hastanın sıkı takip sonrasında sadece yaşamını biraz daha rahat sürdürmesi sağlanabilmektedir.

 

Etiketler