Çocuk Sağlığı Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 4.230
Çocuk Sağlığı Hangi Hastalıklara Bakar?

Çocuklar yetişkinlerden daha sık hastalanmaktadır. Bunda bağışıklık sistemlerinin tam olarak gelişmemesi etkilidir. Bulaşıcı hastalıklara yakalanan bebek ve çocukların tedavisi bu alanda uzmanlaşmış doktorların çalıştığı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümü tarafından yapılır. Adından da anlaşılacağı gibi sadece hasta olduklarında tedavi etmeyen, sağlıklarının korunmasında da ailelere yardımcı olan, bilgi veren bu tıp dalında 0–16 yaş arası çocuklara hizmet verilir. Bakım, tetkik ve tedavilerin her aşamasında aileler çocukların yanındadır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümlerinde ortam çocukların rahat edeceği, kendilerini evlerinde hissedebileceği biçimde hazırlanır.

Çocuk Sağlığının Takibi

Bebekler doğduktan sonra ilk kontrolleri yapılır ve en kısa zamanda aşılarına başlanır. Bebek, çocuk ve 16 yaşına kadar olan gençlerin her çeşit hastalığının tedavi edilebilmesi için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümü kendi içinde Yenidoğan Sağlığı, Çocuk Nefrolojisi,  Çocuk Hematolojisi, Moleküler Genetik, Çocuk Kardiyolojisi ve benzeri uzmanlık alanlarına ayrılmıştır. Her birimde kendi alanında uzman hekimler küçük hastalarına sevgiyle yaklaşmakta ve tanı koydukları hastalıkları tedaviye çalışmaktadır.

Çocuk Sağlığı Bölümünde Verilen Hizmetler

Çocuk Hastalıkları polikliniklerinde çocuk ve bebeklerin belirli aralıklarla büyüme ve gelişme durumları, sağlık kontrolleri,  aşıları ve takipleri yapılmaktadır. Poliklinikler çocuklar için ilginç hale getirilmiş durumdadır. Gelişimin sağlıklı devam edip etmediği düzenli olarak kilo, boy ve kafa çevresi ölçümleriyle yapılmaktadır. Çocukluk çağı hastalıklarının birçok çeşidi bulunmaktadır.  İlk sıralarda yer alan hastalık sarılıktır.  Yenidoğan sarılıklarının tedavisi ve gözetimi çocuk doktorları tarafından yapılmaktadır. Gerekli görülürse bebeğin kanı değiştirilmektedir.

Çocuk Doktorlarının Baktığı Hastalıklar

Çocuklarda sarılıktan başka sık görülen hastalıklardan biri de suçiçeği olsa da aşılar sayesinde artık görülme oranı çok azalmıştır. Suçiçeği aşıları zona hastalığına karşı da korumaktadır. Kızamıkçık, kabakulak, kızıl, kızamık, boğmaca ve difteri de çocukların sık yakalandığı hastalıklar arasındadır. Çocuk hastalıkları tıp dalında alerjik hastalıklar ve genetik kökenli hastalıklar da araştırılmakta ve tedavileri yapılmaktadır.

Bebek ve Çocuk Aşıları

Artık çocuklarımız günümüze gelinceye kadar bağışıklama çalışmalarının gelişmesiyle bulaşıcı hatta öldürücü hastalıklara eskiye göre daha az hastalanmaktadır.  Bebekler ve çocuklar tedavisi gecikirse öldürücü olabilen hastalıklara yakalanmaması ve bağışıklık kazanması için aşılanmaktadır. Bebeklere doğdukları ilk saatlerden başlayarak yapılan ilk aşı Hepatit B aşısıdır. Bu aşının birkaç aya arayla uygulanan 3 tekrarı daha bulunmaktadır. Diğer aşılar çocuk felci, karma, BCG, menenjit, kabakulak, kızamık, kızamıkçık aşılarıdır. Yaşını dolduran bebeklere suçiçeği, 2 yaşını dolduranlara da Hepatit A aşıları da yapılır. Anne sütüyle beslenen bebeklerin alerjilere ve enfeksiyon hastalıklara daha az yakalandığı ya da yakalansa bile daha kolay iyileştiği bilinmektedir.

 

Etiketler