Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri) Bölümü Nelere Bakar?

Yazar 3 Yorum 21.582
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri) Bölümü Nelere Bakar?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Her aile sağlıklı çocuklar yetiştirmek ister. Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde olanlar her ne kadar aşılansalar, korunsalar da bazı hastalıklara yakalanabilirler. Çocukluk dönemi hastalıkları kimi zaman kısa sürede atlatılır kimi zaman da daha ciddi sorunlarla karşılaşılıp iyileşmeleri uzun süre gerektirebilir.  Ailelerin değerli varlıkları olan çocuklar herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaştığında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne götürülmelidir. Tıbbın bu önemli ihtisas alanına pediatri adı verilmiştir. Çocuk hastalıklarıyla ilgilenen pediatri tıpta önemli bir yere sahiptir. Toplumun geleceği olan bebek, çocuk ve gençlerin sağlığı elden geldiğince korunmalı, sağaltılmalıdır. Ülkelerin sağlık konusundaki seviyeleri bebek ölümlerine bakılarak anlaşılır. Ne yazık ki ülkemizde bebek ölümleri oran yüksektir. Bu sebeple sağlık seviyesi yükseltilmeli, topluma katılan her bireyin sağlıklı olması için çabalanmalıdır. Bu bağlamda çocuk doktorlarına da çok iş düşmektedir.

Pediatriye Giden Zorlu Yol

Tıp eğitimi alanlar 6 yıllık eğitimlerinin ardından çeşitli ihtisas alanlarından birini seçip uzmanlık sınavına girerek eğer kazanırlarsa eğitimlerine devam eder. Pediatriyi seçenler içlerinde çocuk sevgisi ve acıma duygusu yoğun olanlardır. Ayrıca doktorluk oldukça zor bir meslek olup bu mesleği seçenlerin son derece dikkatli, okumayı, çalışmayı seven, özverili, sabırlı ve insanlara saygılı bireyler olması gerekir.  Çocuk sağlığı ve hastalıkları alanındaki ihtisas eğitimi 4 yıldır. Çocuk hastalıkları ya da pediatri alanında uzman olanlar çocukların hastalıklarını teşhis ve tedavi etmekten başka sağlıklı büyümeleri ve gelişmelerinin takibi konusunda da ailelere yardımcı olmaktadır.

Pediatri Hangi Yaş Grubuna Bakar?

Tıbbın Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü 0–16 ya da 0–18 yaş arası bebek, çocuk ve gençlere hizmet vermektedir. Bölümün öncelikli amacı tetkik, teşhis, tedavidir. Bunlara ek olarak da koruyucu sağlık hizmeti vermektir. Bu bölümdeki hastalar bebeklik, çocukluk ve ergenlik döneminde olanlar şeklinde gruplandırılmaktadır. Halk arasında bebek doktorlarıyla çocuk doktorları ayrıymış gibi bir düşünce yaygın olsa da aslında böyle değildir. Çocuklar 18 yaşına kadar büyüme evresinde olduğundan pediatristler 18 yaşına kadar olan tüm hastaları kabul etmekte, sağlık sorunlarıyla ilgilenmektedir.

Çocukların Düzenli Sağlık Kontrolleri

Doğumdan itibaren doktorlarla tanışan bebekler hasta olmasalar da belli aralıklarla sağlık kontrollerine götürülmelidir. Her defasında çocukların kilo, boy, beslenme, beden gelişimleri, nörolojik ve psikolojik gelişimleri, aşıları kontrol edilmekte, ailelere gerekli durumlarda önerilerde bulunulmaktadır. Kontroller 1 yaşına kadar ayda bir, 18 aylık oluncaya dek 2–3 ay arayla, sonrasında 3 yaşına gelinceye dek 6 ay arayla yapılmalıdır. 3 yaş ile 18 yaş arasında olan çocukların ise yılda bir defa çocuk doktoruna kontrole götürülmesi yeterlidir.

Pediatrinin Alt Bölümleri

Pediatri bölümü kendi içinde alt dallara ayrılmıştır. Her dalda görev yapan doktor ayrı bir hastalık konusunda uzmanlaşmıştır. Pediatrinin alt dalları aşağıda belirtilmiştir.

 • Çocuk Enfeksiyon hastalıkları
 • Çocuk Acil
 • Çocuk Endokrinolojisi
 • Çocuk Hematolojisi ve Onkoloji
 • Çocuk Genetik hastalıkları
 • Çocuk Gastroenterolojisi
 • Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları
 • Çocuk Kardiyolojisi
 • Çocuk Göğüs hastalıkları
 • Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi
 • Çocuk Nefrolojisi
 • Çocuk Radyolojisi
 • Çocuk Metabolizma Hastalıkları
 • Çocuk Romatolojisi
 • Çocuk Ürolojisi
 • Çocuk Nörolojisi

Alt veya yan dal uzmanlıkları gereklilikten ve tıbbın gelişmesinden doğmuştur. Hasta çocukların alanında uzman doktorlar tarafından takip edilmeleri, hastalıklarının teşhisi ve tedavilerinin planlanması sağlıklı sonuçlar vermektedir.

 

 

Etiketler

3 Yorum

 1. Kızım on altı yaşında diyetisyen gitmek istiyor fakat diyetisyen bazı tahliller istediğinden önce ne yapmam gerekiyor

 2. Avatar Gizem dogan

  Mrb kolay gelsin 8 yaşında bir kizim sağlık konusunda bir problemi yok ama malesef tek sorununuz altına kaçırma problemi çoğu zaman bilinçli olarak gunduz uyanık iken altina yapıyor ev ye gitmiyor bazende kosarak gidiyor ama geceleri cok altina kaçırıyor bu nasil önleyebiliriz bir cok fikir sundum mesela altina yapmazsan istediği birseyi alacağını ne yapmak isterse onu yapmak istedigimi ve verdiğimiz sozde duyduğumuzu görüyor bunun icin ne yapabiliriz

 3. bır haftadır oglumun bacaklarnda daha cokndızlernde tutulma var ara ara hafıflesed bırkere şidetlı tutuldu hıc yuruyemedı hengı bolume gıtmelıyz