Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Yazar Yorum Yap 2.991
Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Yetişkinlerde saç dökülmesi olduğu gibi çocuklarda da bu durum söz konusu olmaktadır. Çocuklardaki saç dökülmeleri genel olarak yetersiz vitaminden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle çocukların belli aralıklar ile vitamin ve mineral eksiklikleri ölçülmelidir. Bunun dışında çocukların saçlarında dökülme nedenleri birbirinden farklı bir şekilde ortaya çıkabilir. Dökülen saçların yerine tekrar saçların uzaması zaman alabilir. Saç mantarı ya da saç kıran gibi hastalıklarda saçların tekrar çıkması mümkün olmayabilir. Bu nedenle saç dökülmesi başladığında mutlaka uzman kontrolünün yapılması gerekir. İlerleyen yaşlarda saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için gerekli kontrollerin yapılması daha doğru bir yol olacaktır.

Sağlıklı saç yapısına sahip olan çocuklarda da saç dökülme problemi yaşanabilir. Bu durum genel olarak mevsim geçişlerinde meydana gelir. Her bireyde bu dönem bir miktar saç dökülmesi olabilmektedir. Düzenli bakım sayesinde bu saç dökülmeleri en aza indirilebilir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri 

Çocukların saç derilerinde meydana gelen saç mantarı saç dökülmelerine neden olan faktörlerdendir. Saç derisi yüzeyinde pullanma ve pul pul dökülmeler saç köklerini bir süre sonra havasız bırakarak saçlarda dökülmeye neden olmaktadır. Çocukların tarakları kişisel olmalıdır. Herhangi bir arkadaşında olan saç mantarı bulaşıcı olacağından kendi çocuğunuza da bulaşabilir. Ayrıca tarakların belli aralıklar ile temizlenmesi gerekmektedir.

Çocuklarda saç köklerinin zarar görmesinden dolayı saç dökülmesi meydana gelebilir. Saçlar çıkacak bir alan bulamadığından dolayı ve zarar görmüş saç köklerinden dökülmeler meydana gelebilmektedir. Çeşitli hastalıklar saç dökülmesine neden olduğu gibi kullanılan ilaçlar da bu duruma neden olabilir. İlaçların yan etkisi çıkan bu saç dökülmesi kontrol altına alınmadığında kalıcı olabilmektedir.

Saçkıran çocuklarda sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Fakat kafa derisinde bazı bölgelerde beliren bu durum tüm saçların dökülmesine sebep olmaz. Deride boşluklar oluşturur. Bunun yanı sıra saç çekme alışkanlığı olan çocuklarda saçları kökünden yolma olduğu için bölgede saç çıkmayabilir.

Bakteriyel enfeksiyonlar çocuklarda saç dökülmesine neden olabilir. Bu durum karşısında kullanılacak olan antibiyotiklerde ciddi saç dökülmelerine sebep olacaktır. Çocuklardaki saç dökülmeleri yeni saçların tekrar çıkması için oldukça uzun zaman alabilmektedir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Tedavisi 

Yetişkinler gibi çocuklarda da meydana gelen saç dökülmesi tedavi edilebilmesi için öncelikle doktora başvurulmalıdır. İlk olarak vitamin testinin yapılması ve eksik olan vitaminlerin vücutta tamamlanması gerekir. Vitaminler dışında saç dökülmesine neden olan faktörler araştırılır. Daha sonra tedavi uygulanabilir.

Saç mantarı veya saç kıran gibi rahatsızlıklarda mutlaka uzman kontrolü altında tedavi yapılmalıdır. Psikolojik olarak çocukta saç çekme alışkanlığı var ise yine psikolojik yardım alınarak hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Saç mantarında losyon uygulaması yapılabilmektedir. Bunun dışında çocuğun saç tipine göre şampuan tercih edilerek saç derisinin bakımı sağlanmalıdır.

Saç dökülmesi yaşayan çocuklarda mutlaka uzmandan destek alınarak tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Etiketler