Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonları ve Hava Nemlendiricileri

Yazar Yorum Yap 1.535
Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonları ve Hava Nemlendiricileri

Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonları ;Sonbaharın gelmesiyle birlikte özellikle okul çağındaki çocuklar solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanmaya başladı. Kapıyı çalmakta olan kış aylarında daha çok kişi hastalıklarla savaşacak gibi görünüyor. Hastalıkların en fazla bu iki dönemde ortaya çıkmasının sebebi kapalı ortamlarda daha fazla kalınıp bakteri ve virüslere daha çok maruz kalınması. Peki, üst ve alt solunum yollarından rahatsız olanlar ne yapmalı, burun tıkandığında solunumu rahatlatmanın yolları nelerdir, şimdi bunları konuşmanın tam zamanı. Yazın havanın nem oranı ne kadar çoksa sonbahar ve kış aylarında ise o kadar azalabilmektedir. Bu azlık burnun içini kaplayan mukoza tabakasını kurutmakta, virüs ve bakterilerin yerleşmesini kolaylaştırmaktadır. Tıbbi yönden ilaçlarla tedavisi yapılan solunum yolu enfeksiyonları için bazı durumlarda hava nemlendiricileri tavsiye edilmektedir. Çocuğu olanların daha çok bildiği ve evlerinde kullanmak zorunda kaldığı hava nemlendirici cihazlar acaba solunum yolları enfeksiyonlarında işe yarar mı, kullanılmalı mı? Bilgilendirmeye çalışalım.

Hava Nemlendiriciler İşe Yarıyor Mu?

Nemlendirici cihaz kullanan aileler çocuklarının rahatladığını, daha kolay nefes aldıklarını söylemekte olsa da gerçeği bilmek için uzmanların görüşlerine kulak vermek gerektiği kanısındayız. Solunum yollarıyla ilgili birçok farklı hastalık söz konusudur. Bu hastalıklar sırasında hava nemlendirme cihazları kullanımı ile ilgili görüşler aşağıdadır.

* En çok karşılaşılan solunum yolu hastalığı 2 veya 3 aylık bebeklikten itibaren 3 yaşına kadar olan çocuklarda rastlanan, sebebi bir çeşit virüs olan ve akciğerleri etkisi altına bronşiolittir. Soğuk algınlığı ile büyük benzerlikler taşıyan bu hastalıkta çocukların iyi bir bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Nefes darlığı sorunu yaşanabilen bronşiolit hastalığında tıbbi tedavinin yanı sıra buhar tedavisi de denenmekte, geliri düşük olan ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Biraz faydası görülse de bilimsel çalışmalardan çıkan sonuçlar sıcak veya soğuk buhar tedavilerinin çok yararlı ve gerekli olmadığını ortaya çıkarmış, uzun süre düzenli olarak kullanımını önermemiştir. Az daha büyük çocuklarda görülen bronşit hastalığı için de aynı şey geçerlidir.

*Yine bir solunum yolu problemi olan krup enfeksiyonunun tedavisinde yaygın biçimde hava nemlendiriciler hem hastanelerde hem de evlerde kullanılmaktaydı. Ancak sonraları yapılan araştırmalara göre bu tedavi şeklinin hastaların şikayetlerini kayda değer bir şekilde azaltmadığı ortaya koyulmuştur.

*Zatürre hastalığı için de hava nemlendiricilerinin faydasının çok fazla olmadığı görüşü geçerlidir.

Havanın Nemi Nedir?

Havanın nemi dediğimiz şey ortamda bulunan su buharından başka bir şey değildir. Nem mevsimden mevsime, yükseltiye ve hava şartlarına bağlı olarak az ya da çok olabilmektedir. Havanın nemimim en fazla olduğu zamanlar yaz aylarıdır. Bir evin içindeki ideal nem oranı % 30 ile 50 arasında olmalıdır. Nem az da olsa çok da olsa rahatsızlık verebilmektedir. Nemin ideal orandan daha düşük olması derinin kurumasına, gözlerde kaşınmaya, boğaz ve burun içinde bulunan mukoza tabakasının kurutacağı için rahatsızlıklara yol açmaktadır. Sinüslerin ve burun içinin kuruması ile üst solunum yolları tıkanmaktadır. İşte bu tıkanıklığın giderilmesi amacıyla kullanılan hava nemlendiricileri biraz fayda sağlamaktadır. Ancak çocukların hava yollarının tıkanıklığında nemlendirici cihaz kullanımı bilimsel araştırmalara göre faydalı bulunmamıştır.

Nemlendirici Cihaz Çeşitleri

Hava nemlendirici cihazların iki çeşidi mevcuttur. Bunlardan biri sıcak buhar diğeri de soğuk buhar veren nemlendiricilerdir.

*Soğuk buhar verenlerde distile su yani saf su kullanılmalıdır. Musluk suyu kullanmak içindeki minerallerin cihazda birikmesine ve mikropların yerleşip çoğalmasına sebep olmaktadır. Soğuk buhar makineleri sabun ve su kullanılarak her gün temizlenmeli, küf ve bakteri üremesine imkan verilmemelidir.

*Sıcak buhar makinelerinde küf ve bakteri üremesi soğuk buhar makinelerinde olduğu gibi kolay olmasa da çocukları kaza sonucu yakma riskine sahiptir. Kullanılıyor olsa da küçük bebek ve çocuklar gözetim altında olmalı, mutlaka yanlarında bulunulmalıdır. Yaşanılan ortamı nemlendiren cihazların bakımları yönergelere göre dikkatli yapılmalıdır. Aksi halde yarar yerine ortamda yaşayanlara zarar verebilmektedir.

Hava Fazla Nemlenmemeli

Evdeki havanın nemi gerekenden faza olmamalıdır. Fazla olması durumunda en başta halılar olmak üzere evin farklı alanlarında küf mantarları, bakteriler, ev tozlarında akarlar çoğalmaktadır. Astımlıların bulunduğu ortamlarda nem yüksek olursa şikayetleri artış göstermektedir. Buhar makinelerinin temizliği ihmal edilirse solunum yoları enfeksiyonları sıkıntılarını gidermekten öte kendileri aynı sıkıntılara, akciğerin enfeksiyon kapmasına sebep olabilmektedir.

Etiketler