Çocuklarınızı Kanserden Koruyun, Çocuklar Kanserden Nasıl Korunur

Yazar Yorum Yap 3.727
Çocuklarınızı Kanserden Koruyun, Çocuklar Kanserden Nasıl Korunur

Çağımızın çok sinsi bir hastalığı olan kanser büyük küçük dinlemiyor. Gelecekte çocuklarımız bizden daha çok risk altında mı olacak, bunu da bilemiyoruz ve korkuyoruz. En azından bugünden, çocuklar kanserden nasıl korunur, yapmak gerekir gibi konularda bilinçlenmeli, alınabilecek önlemler alınmalıdır. Sağlıklı çocuklara sahip olabilmek için hamilelikten itibaren önlemler almak gerekmektedir. Küçük çocukları her türlü olumsuzluktan korumak ebeveynin sorumluluğundadır. Yaşanılan ortamın, ruhsal sağlığın, tüketilen besinlerin, genetik yatkınlığın ve daha birçok etkenin sebep olabileceği kanser vakaları çok sıklaşmıştır. Konuyla ilgili uzmanlar kanser belirtileri hakkında toplumun her kesimine ulaşmaya, bilinçlendirmeye çalışmakta ve bazı önerilerde bulunmaktadır.

çocuklar kanserden nasıl korunur
çocuklar kanserden nasıl korunur

Çocuklarda kanser belirti verir mi?

Çocukla en çok zaman geçiren kişi annedir. Bazı değişimler vardır ki önemsenmeli, zaman kaybetmeden üzerine gidilmeli, sebebi araştırılmalıdır. Aileye normal görünen bazı durumlar kanserin gizlenmesine, geç saptanmasına sebep olabilir. Sadece hastalandığında doktora götürmek yerine belli aralıklarla düzenli yaptırılacak Check Up’lar çocukların kanserden korunması ve erken teşhisi için tek çaredir. Olağan kabul edilmeyecek belirtiler aşağıda sıralanmıştır:

*Vücudun herhangi bir yerindeki şişlik veya yumrular

*Halsizliğin artması

*Kendiliğinden oluşan çürükler, morluklar

*Sebepsiz ağrı, yüksek ateş, baş ağrıları

*Kusma ve ishaller, ani kilo kayıpları

*Görmeyle ilgili ani değişiklikler

Bu belirtiler bir yaralanma yada gelişen bir enfeksiyon sonucu da ortaya çıkabilirler. Sebeplerin araştırılması için bir tıp merkezine gidilmesi gerekmektedir. Vücuttaki yumruların sıra dışı olduğu anlaşılırsa parça alınarak özel laboratuvar tetkiki yani biyopsi yaptırılacak, çıkan sonuca göre hastalığın tanısı koyularak tedavi planı yapılacaktır.

Çocukları kanserden korumak mümkün mü?

Sebepler bilinirse önlem almak daha kolay olacaktır. Önlemler kanserden bir dereceye kadar koruyacaktır.

*Çocuğun çevresinde içilen sigara, hamilelikte alınan alkol, çevredeki kanserojenler, fast food besinler, hazır içecek ve gıdalar, Fiziksel aktivite azlığı kansere zemin hazırlayan sebeplerdir. Aşıları zamanında yaptırılan bir çocuğun bağışıklık sistemi de güçlü olacaktır. Gereksiz röntgen ve tomografi çektirilmesi de sakıncalıdır.

*Güneş altında fazla kalmak cilt kanserine sebep olabilmektedir. Uzmanların önerdiği saatlerin dışında güneş altında kalınmamalıdır. Cep telefonu, kablosuz internet gibi cihazlardan da çocuklar uzak kalmalıdır.

*Çoğu kanser genetik sebeplidir. Ailede kanser öyküsü varsa risk faktörlerinden uzak tutulması, rutin kontrollerinin yaptırılması kansere karşı önlem olarak düşünülebilir.

Etiketler