Cogan Sendromu

Yazar Yorum Yap 2.632
Cogan Sendromu

Cogan Sendromu Nedir?

Cogan sendromu, kulak ve gözlerde iltihaplanma ile karakterize nadir görülen, romatizmal bir hastalıktır. Cogan sendromu görme zorluğu, işitme kaybı ve baş dönmesine neden olabilir. Durum, vücudun diğer organlarında büyük organ hasarına neden olabilen kan damarı iltihaplanna (vaskülit adı verilen) bağlı olabilir veya az sayıda vakada ölüm bile gösterebilir. Genellikle bir kişinin 20s ya da 30s oluşur. Sebep bilinmiyor. Bununla birlikte, bir teori, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla göz ve kulaktaki dokulara saldırdığı bir otoimmün bozukluk olmasıdır.

Cogan Sendromu Belirtileri

Cogan sendromunun en yaygın belirtileri şunları içerir:

  • Kırmızı, ağrılı, ışığa duyarlı gözler veya bulanık görme
  • İşitme kaybı, derin ve kalıcı olabilir
  • Vertigo
  • Zayıf dengesi
  • Bulantı kusma
  • Ateş, yorgunluk, kilo verme

Daha seyrek olarak, Cogan sendromu genişlemiş lenf nodlarına, döküntülere, göğüs ağrısına, kol ağrısına ve nefes darlığına neden olabilir.

Cogan Sendromu Teşhisi

Bir doktor, göz ve iç kulaktaki bu hastalıkla bağlantılı tipik problemlerin kombinasyonunu bulduktan sonra Cogan sendromunu teşhis eder. Hem göz hem de iç kulak etkilenene kadar teşhis kesin olmayabilir. Önce her iki bölge de etkilenebilir veya göz ve kulak sorunları aynı anda gelişebilir.

Doktorunuz belirtilerinizin nedeni olarak bir enfeksiyonu (özellikle de sifiliz, tüberküloz, viral enfeksiyon ve klamidya) veya başka romatolojik bir hastalığı (romatoid artrit, sarkoidoz ve polianjit ile granülomatoz) hariç tutmak isteyecektir. Doktorunuz size, gözün şeffaf örtüsü olan kornea iltihabı olan interstisyel keratit adı verilen bir durum da dahil olmak üzere göz sorunlarını aramak üzere göz muayenesi için bir göz doktoruna başvuracaktır. Doktorunuz ayrıca sinir sisteminizi (örneğin refleksler, kuvvet ve sansasyon) değerlendirmek ve işitme, denge ve iç kulak işlevini test ederek kulaklarınızı kontrol etmek isteyecektir.

Cogan Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hafif göz hastalığı göze uygulanan steroidler ve NSAID’ler dahil anti-inflamatuar ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu ilaçlar yeterince iyi çalışmıyorsa, bir enfeksiyonun göz iltihabına neden olması durumunda doksisiklin (birçok marka ismi altında satılır) gibi oral antibiyotikler önerilebilir.

Daha ağır hastalıklarda oral kortikosteroidler gerekli olabilir. Çok miktarda steroid gerektiğinde veya hastalık şiddetli olduğunda ve steroid tedavisine cevap vermiyorsa, diğer immünosupresif ilaçlar sık ​​sık önerilir. Bu immünosupressif ilaçlar metotreksat (Rheumatrex), siklofosfamid (Sitoksan, Neosar), siklosporin (Neoral, Sandimmune) veya azatioprin (İmuran) içerir. Bazı durumlarda, diğer immünosupresif ilaçlar veya ilaç kombinasyonları önermektedir. Bazen, eğer hastalık kan damarlarına zarar verirse, sorunu gidermek için ameliyatın yapılması gerekebilir.

İç kulaktaki aşırı miktarda sıvı denge problemlerine neden oluyorsa, doktorunuz idrar söktürücü ilaçlar önerebilir ve bu da idrara çıkma ve vücudun sıvının çıkarılmasına neden olabilir. Dengesizlik hissi, diazepam (Valium) veya klonazepam (Klonopin) ve yatak istirahatı gibi antihistaminikler veya benzodiazepinler ile tedavi edilebilir.

İşitme engellendiğinde ve tıbbi tedavi ile iyileşmiyorsa, koklear implantlar yardımcı olabilir. Koklear implantlar, sesleri, beyindeki iletilen elektrik sinyallerine çevirerek kulağın arızalı kısmını atlayan elektronik cihazlardır. Cihazın bir kısmı kulakta implante edilir ve kısım kulağın dışına takılır.

Gözün önü iltihap yoluyla ağır hasar görürse, kornea nakli görmeyi iyileştirebilir. Kornea nakli, yaralı kornea yerine bir organ vericisinin yerini alan bir ameliyattır.

Prognoz

Cogan sendromlu birçok insan kalıcı görme veya işitme hasarına sahiptir. Durum hastaların % 10’dan azında ölümcüldür. Bununla birlikte, çoğu hasta tedavisi ile semptomlarını yönetebilir ve hastalığın komplikasyonlarını sınırlayabilir.

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »