Çoklu Organ Yetmezliği Nedir Neden Olur ? Tedavisi Nasıldır ?

Yazar Yorum Yap 1.825
Çoklu Organ Yetmezliği Nedir Neden Olur ? Tedavisi Nasıldır ?

Kan dolaşımına mikrop girmesi ile yaygınlaşan çoklu organ yetmezliği ciddi anlamda hayati risk içermekte ve tedavisinde aniden gelişen,ölümcül bir tablo ile karşılaşılmaktadır. Yoğun bakım  ünitelerinde bu tür hastalık nedeni ile ölen çok insana rastlanmaktadır.Pankreas iltihaba uğrarken, çeşitli anormal kanamalar diğer organlarada sıçrar ve mikrop sağlıklı organında zarar görmesine neden olur.Bu hastalığın en sık belirtisi geçmeyen ateştir. Ateş artık kronik bir hal alır ve aniden yükselir.Havale geçirme ve şok geçirme oranı oldukça fazladır.Evreler hastalığın seyrine göre değişim gösterir.En sık görünen rahatsızlık akciğer yetmezliğidir.Barsak içine yerleşmiş bazı bakteriler üremeye devam eder.Vücudun bağışıklık sistemi son derece düşüktür.Özellikle vücut içinde dolaşımını sağlayan kan birimleri hasar görmeye başlar. Kana geçen mikrop hastalığın seyrini arttırarak ,iltihabik sorunların hızlı bir şekilde sebep olur.Damar düzeyinde gelişen hasarlar günden güne büyüyerek risk oluşturmaya devam eder.TNF’de oluşan ciddi hasar aynı şekilde diğer dokularda da meydana gelir. Dokuların hasar görmesi organların hasta olması demektir.İmmünomodülan direk olarak dokulara yayılan bir hastalık türüdür.Kalp hızı artar ve kalp düzeyinde bir nevi bozukluklar oluşmaya devam eder. Kalbin düzensiz atması kalp yetmezliğine sebebiyet verir. Kalp yetmezliği riski kalp krizi için ön zemindir ve hastalığın aniden ilerlemesi ve hastalığın birden can vererek son bulmasına neden olabilir. Kalp durabilir. Bazı enfeksiyon odaklı hastalıkların seyrinde gözlemlenen hastanın daha kötüye gitmesidir. Çoklu organ yetmezliği olan kişinin yaşama tutunması bir mucizedir.

 

Akciğerlerin solunum üzerindeki etkisinin ne kadar büyük olduğunu söyleyebiliriz.Akciğerde oluşan kanlanma ve yaygınlaşan mikrop ,oksijenin yetersiz olmasına neden olur. Oksijeni az olan akciğerlerde kronik akciğer yetmezliği hastalığı oluşur.Solunumda tıkanıklıklar meydana gelir ve beyin merkezine sağlıklı kan iletilmez. Damarlarda oluşan bu sıkışmalar çeşitli inme ve felçlere neden olur. Beyin damarlarında tıkanmanın en büyük nedeni, yetersiz alınan oksijen ve akciğerlerin hasta düşmesidir.Kan oksijeni azalması demek risk demektir.Karaciğerlerde,akciğerlerde,kalpte ve diğer önemli organlar böbreklerde ve dalakta enfeksiyon varsa dokular zarar görmüş demektir. Dokulardaki hasar ve kandaki mikrobun yayılması ile birbirine sıçrayan bu enfeksiyonlar,komplikasyon oluşturur ve organ kaybı yaşanabilir.Bu korkunç hastalıklar hayat kalitesini en dibe indirerek kişinin ölmesine yol açabilir. Hasta ,çeşitli solunum cihazlarına bağlı ve diyaliz makinelerine bağlı yaşayabilir. Bütün hayatını tehlikeye atabilir. Çoklu organ yetmezliği,kirden,tuvalette oluşan bakterilerden ,yemek ve gıdalardaki ilaç ve kimyasallardan,AIDS mikrobundan,sarılık çeşitlerinde,suyun kirli olmasından,sağlıksız beslenmek ve bakımsızlıktan ileri gelen bir iltihap hastalığıdır. Enfeksiyon yaygınlaştıkça vücudun bütün bölümünü kapsar ve hastalık diğer sağlıklı organlara da zarar  verir.Özellikle anemi ve kansızlık durumlarında enfeksiyon ve yüksek ateş risk içerir.Hayati organların kansız olması ve bu hastalık ile mücadele etmesi yaşam kalitesini düşürür ve kişi bu hastalıktan sağ çıkamayabilir. Tedavisi her ne kadar varsa da geç kalmışlık ciddi bir kayıp olur ve geri dönüşümü katiyen yoktur.

 

Erkeklerin sıklıkla tükettiği alkolde mikrop çok fazla vardır. Sigara dumanlarının da bu hastalığı tetikler. Akciğerlerin ve karaciğerin zarar görmesi çeşitli zararlı kimyasal maddelerin,alkollü maddelerin ve sigaranın fazla tüketilmesi çoklu organ yetmezliğine neden olur. Bazı protein kaynaklı ilaçlarda da kanın seviyesinde düşmeler meydana gelir. Kansızlığı tetikleyen her durum bu tür hastalar için risktir.  Sağlıklı bir yaşam için kişinin,yediklerine ,içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Bu hastalık 50.000 kişiden 100 tanesinde görülür. Az fakat risk içeren bir hastalıktır. Her an bu hastalığın pençesinde kendinizi bulabilirsiniz.

 

Tedavisi Nasıldır ?

 

Tedavisi ,önce damar yolu açılır ve kanın temizlenmesi serumlarla sağlanır. Fakat serumdan önce kan alınarak ,idrar ve kanın biyopsisi incelenir. Tanı konulduktan sonra ,hasta gözetim altında kalır ve tedavisinde cihazlara bağlı bir süre yaşayabilir. Organlarda hasar çok ise risk her an için söz konusu olabilir.Hastalığı atlatmak kişinin iradesine bağlıdır.Hastalığın kesin tedavisi yoktur. İyileşme organların doku ve hasar kaybına göre sonuç verir.

Etiketler