Çörek Otu Faydaları

Yazar Yorum Yap 3.357
Çörek Otu Faydaları

Çörek otu faydaları, 1400 yıl öncesinden peygamber efendimizin bile övdüğü çörek otu hadislere konu olmuş bir mucizevi bitkisel dermandır. İnsan sağlığına hiçbir zararı olmayan ve sonsuz yararı olan bu tür otlardan çok az vardır. Çörek Otu Faydaları alternatif tıp alanında bitkiler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda çok daha ayrıntılı olarak ortaya çıkarılmıştır.

Mineral ve vitamin açısından çok zengin olan çörek otu Magnezyum Çinko içeren A,B H ve C vitaminlerince zengin bir bitkidir. Çörek otunun övgüye değer en önemli bileşeni Thymoquine maddesidir ki bu madde, birçok insanda astım, bronşit zatürre gibi solunum yolu hastalıklarında şifa verici özellik barındırır. İçinde barındırdığı yağlar doymamış yağlar olarak sağlığa yararlıdır.

Çörek Otu Faydaları
Çörek Otu Faydaları

Özütü olarak yağı çıkarıldığında birçok endüstride kullanılan çörek otu yağı da kozmetik ve alternatif bitkisel ilaç yapımının hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Bilimsel araştırmaların gelişmesi ile her geçen gün keşfedilen çörek otu faydaları daha da artmaktadır. Solunum yolunu tıkayan mikrobik veya mikrobik olmayan solunum yolları daralmasına karşı da genişletici özellik gösteren Çörek Otu Faydalarından çok iyi istifade edebilmek için yapmanız gereken sabah aç karna ve akşam yatmadan önce bir çay kaşığı içmek olacaktır.

 

Çörek Otu Faydaları Saymakla Bitmiyor

çörek otu faydaları saymakla bitmiyor
çörek otu faydaları saymakla bitmiyor

İltihap düşmanı olan Çörek Otu ileride kalp kapakçıklarını tahriş eden ve yırtan boğaz enfeksiyonlarını önler, bademciklerin direncini yükseltir. Damarların sertleşmesini önlediği için tansiyonun düşürülmesine yardımcı olan Çörek Otu  Alzheimer hastalığı, kimyasal bileşiklerin vücuda verdiği zararlardan doğan hastalıkları, sedef hastalığını önleyici özellik gösterir. Kadınlar için meme kanseri önleyici olan çörek otu hafızasını güçlendirmek isteyenler için de yararlıdır. Böbreklerde taş oluşumunu önleyen çörek otu safra kesesi taşlarının oluşmasını da engellediği için diyet yapan ve kilo veren insanlar için koruyucudur.