Cotard Sendromu: Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 6.418
Cotard Sendromu: Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Cotard Sendromu, hastaların ölü oldukları, var olmadıkları, kusurlu oldukları veya yaşamsal organlarını kaybettiği gibi düşüncelerle karşılaştığı bir zihinsel rahatsızlıktır. Durum “varoluş inkar” olarak basitçe tanımlanabilir. Bazen suçluluk, kaygı ve olumsuzluk belirtileri eşlik eder. Paradoksal olarak, bazı hastalar ölümsüzlük düşüncelerine sahip olabilirler.

Cotard Sendromu, ilk defa Jules Cotard tarafından 1880’de ‘délire des negations’ ya da negatif deliriumlar olarak tanımlandı.

Çalışmalar depresyonlu yaşlı hastalarda hastalığın daha yaygın olduğunu göstermektedir. Ayrıca, şizofreni, bipolar bozukluklar, beyin hasarı, beyin atrofisi, nöbet bozuklukları, depresyon, beyin tümörleri, inme, migren ve çılgın durumdaki hastalarda görülen bozukluklara sahip olma olasılığı daha yüksektir. Kadınlar erkeklerden daha sık etkilenmiş olabilir.

Nihai nedeni bilinmemekle birlikte beyindeki sağ hemisferin frontal ve temporal bölgelerindeki lezyonlar (ön ve yan) hastalıkla ilişkilendirilmiştir.

Cotard Sendromundan muzdarip bazı hastalar açlıktan öldüler çünkü kendilerini zaten ölü olduğunu düşünerek yiyeceklerden mahrum ediyorlardı. Hastalar ayrıca intihara teşebbüs etme ve kendilerine zarar verme eğilimindedir.

Durum, hastanın belirtilerine dayanarak teşhis edilir. Testler, ilişkili hastalıkları teşhis etmek ve diğer koşulları ekarte etmek için kullanılır. Halihazırdaki tedavi, antidepresan, antipsikotik ve duygudurum düzenleyicileri olan ilaçları içerir. Elektrokonvulsif tedavinin ilaçlarla kombinasyon halinde tek başına ilaçlardan daha etkili olduğu rapor edilmiştir.

Cotard Sendromu Nedenleri ve Risk Faktörleri

Cotard Sendromu, beyindeki sağ hemisferin frontal ve temporal bölgelerindeki lezyonlara bağlı olarak ortaya çıkar. Bu hastalığın kesin nedeni bilinmiyor. Bununla birlikte, çalışmalar, nedenin beynin sağ yarım küresinin frontal ve temporal bölgelerinde lokalize olduğunu göstermektedir.

Cotard sendromu ile ilişkili risk faktörleri şunlardır:

 • Bullet Durum, depresif bozuklukları olan yaşlı bireylerde daha yaygındır
 • Bullet Şizofreni, bipolar bozukluklar ve bunama gibi diğer zihinsel bozukluklarla ilişkili
 • Beyin atrofisi, beyin tümörleri, nöbet bozuklukları, beyin hasarı, migren, Parkinson hastalığı ve inme gibi beyni etkileyen diğer durumlarla ilişkilendirilmiştir.
 • Bullet Böbrek yetmezliği olan hastalarda, antiviral bir ilaç olan asiklovir’e karşı istenmeyen bir ilaç reaksiyonunun bir sonucu olabilir. Bu hastalar kanda biriken ve belirtilere neden olan CMMG adı verilen bir asiklovir metabolitini atamıyorlar.

Cotard Sendromu Belirtileri

Cotard sendromu olan insanlar öldüğüne inanıyor.

Cotard sendromu olan hastalar başlangıç aşamasında kaygısız bir kaygı duygusu taşırlar. Bunu, onların öldükleri, var olmadıkları, kusurlu oldukları (hatta çürümekte olan eti kokularak) veya hayati organlarını kaybettikleri inancı izler. Bazı hastalar aslında ölümsüz olduklarını düşünüyorlar.

Klinik özellikler, depresyon, suçluluk duygusu, olumsuzluk ve ağrıya karşı duyarsızlığı içerir. Hastalar felç olduklarını veya işitme veya kokuya dayalı halüsinasyonları olduğuna da inanabilir.

Bu rahatsızlıktan etkilenen insanlar kendi yüzlerini tanıyamaz ve sosyal hayata veya zevke ilgi göstermezler. Her zaman paranoyaktırlar ve kendi hijyenlerini ihmal ederler. İntihar eğilimi olanlar veya kendilerine zarar verebilirler. Gerçeklik hissini yitirirler ve dünyayı çarpıttırlar.

Cotard Sendromu Teşhisi

Cotard sendromu, hastanın geçmişi ve belirtileri temel alınarak teşhis edilir. Testler, diğer hastalıkları dışlamak ve ilişkili hastalıkları teşhis etmek için kullanılır. Bu testler şunları içerir:

 • Kan testi
 • BT Taraması (Bilgisayarlı tomografi)
 • Bullet MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme)
 • Bullet SPECT (Tek foton emisyonlu bilgisayarlı tomografi)
 • Bullet Elektroensefalogram (EEG)

Cotard Sendromu Tedavisi

Cotard sendromu, elektrokonvülsif terapi ile birlikte ilaçlarla tedavi edilir.

Cotard sendromu tedavisi aşağıdakileri içerir:

 • Bullet Risk faktörlerinin tanımlanması ve tedavisi: ‘Walking Corpse Sendromu’ için risk faktörleri tanımlanmalı ve tedavi edilmelidir.
 • Bullet Antidepresan, antipsikotik ve duygudurum düzenleyici ilaçlar: Antidepressanlar, antipsikotikler ve duygudurum düzenleyiciler, Cotard sendromunun tedavisinde kullanılır. Altta yatan koşula bağlı olarak, hasta tek bir ilaçla veya ilaç kombinasyonu ile tedavi edilmelidir. Duygudurum düzenleyicilerinin bipolar bozukluğu olan hastalarda yararlı etkileri vardır.
 • Elektrokonvülsif Terapi: Çoğu durumda, elektrokonvülsif terapinin (EKT) ilaçlarla kombinasyonunun, tek başına ilaçlarla karşılaştırıldığında durumu kontrol etmek için daha etkili olduğunu göstermiştir. EKT, elektrotları hastanın kafasına yerleştirmeyi ve küçük dürtüleri uygulamayı içerir.

Hastalığın genel prognozu, bozukluğun ciddiyeti ve onu tedavi etmek için kullanılan tedavi stratejileri tarafından belirlenir. Bazı hastalar uygun tedavi ile iyileşirler. Bazıları açlıktan ölür. Hastalar aynı zamanda intihar eğilimli olup izlenmelidir.

 

 

Etiketler
Sonraki konu »