Crohn Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Yazar Yorum Yap 1.200
Crohn Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Vücutta ağız bölgesinden makata kadar oluşan iltihaplı hastalığa crohn hastalığı denilmektedir. Genel olarak bağırsak bölgesinde görülür. İnce bağırsaktan makata kadar olan kısmı kapsamaktadır. Fakat nadirde olsa yemek borusu ve midenin de iltihaplanmasına neden olmaktadır.

Crohn hastalığında hastaların çoğunda kalın bağırsak etkilenmektedir. Bunun yanı sıra ince bağırsakta da durum ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca hem ince bağırsak hem de kalın bağırsakta aynı anda hastalık görülebilmektedir. Bu hastalıkta genel olarak yemek yeneceği zamanda tüketilen gıdalardan dolayı ani karın ağrısı ve ishal durumu söz konusu olabilmektedir. İltihap tüm karın bölgesini kaplayabildiği gibi bazı bölümlerde meydana gelmeyebilir.

Crohn Hastalığı Belirtileri 

Crohn hastalığında ilk tanının konulması oldukça zordur. İnce bağırsakta başlayan iltihaplanma daha sonra tüm bölgeye yayılabilmektedir. Hastalığın ilk anda tanısının koyulamaması hastalığın ilerlemesine neden olabilmektedir. Ayrıca ince bağırsakta başlayarak tanı konulmamış ise kalın bağırsağa doğru yayılma gösterecektir.

Crohn hastalığının en belirgin belirtisi dışkıda ara sıra kan gelmesidir. İshal durumu çok fazla olduğundan sıkça dışkılama söz konusu olabilmektedir. Sürekli olarak ishal hali devamlı olarak dışkılama isteği uyandırmaktadır.

Kanlı dışkılama dışında zaman zaman ateşte görülebilmektedir. Karın bölgesinde sürekli devam eden bir ağrı söz konusu olmaktadır. Normal ishal ile çok sık karıştırılan bu durum hastanın bağırsaklarında iltihabın daha fazla oluşmasına neden olur.

Dışkılama da meydana gelen bu durumlar dışında iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, ağız içi yaralar ve anüs bölgesinde çıkan çıban tarzı durumlar meydana gelmektedir. Hastanın bu süreçte karşılaştığı sorunlardan dolayı acil olarak hekime başvurması gerekmektedir.

Crohn Hastalığı Tedavisi 

Hastalığın teşhisinden sonra kişinin genel sağlık durumu göz önüne alınarak tedavi sürecine başlanmaktadır. Gerekli ilaç tedavisinde genel olarak iltihabın vücuttan atılması ve bağırsakların eski sağlığına kavuşabilmesi için antibiyotik tedavisi uygulanabilmektedir. Uygulanan antibiyotik tedavisine cevap alınmaz ise bağırsaklarda meydana gelen bu durumdan dolayı hasta ameliyat edilebilmektedir.

Ameliyat gerektiren durumlarda bağırsaklardaki iltihap temizlenmektedir. Buna bağlı olarak ameliyat sonrasında da antibiyotik kullanımı söz konusu olabilmektedir.

Bağırsakların sağlığı için beslenme oldukça önemlidir. Bu dönemde hastanın beslenme alışkanlıkları değiştirilerek bir diyet programı uygulanabilmektedir. Kişiye özel olarak hazırlanan bu diyet listesi hastanın bağırsaklarında meydana gelen hastalığı tamamen ortadan kaldırabilmektedir.

Hasta genel olarak bağırsakları koruyucu bir şekilde beslenme planını uygulamaktadır. Bağırsaklarda meydana gelen hastalıkların çoğunda bağırsakları yormayacak ve dışkılamayı zorlaştırmayacak beslenme şekli edinilmektedir.

Hastanın düzenli olarak diyet yapması ve ameliyat sonrasında da ilaç kullanımına dikkat etmesi gerekmektedir. Eğer ameliyat durumu söz konusu değilse beslenme ve ilaç ile tedaviye devam edilerek bağırsaklardaki iltihaplanmanın ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu nedenle hastanın sürekli olarak doktor kontrolü altında olması sağlığı açısından son derece önemlidir.

Kişinin bağırsaklarında meydana gelen hastalıklar acil olarak doktora başvurması gerekmektedir. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlığı sürekli olarak yenilenmelidir. Diyet listelerinde genel olarak lifli gıdalar tercih edilse de katı gıdaların da tüketimi erilebilmektedir. Bağırsaklardaki iltihaplanmadan dolayı meydana çıkan crohn hastalığının belirtileri farklı hastalıklarda da meydana geldiğinden hastalık ile kesin teşhis için mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir.

 

Etiketler