CRP Nedir? CRP Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

crp
Paylaş
 

CRP Nedir?

CRP (C-reaktif protein), iltihaba tepki olarak karaciğer tarafından üretilen bir maddedir. CRP’nin diğer isimleri, yüksek duyarlıklı C-reaktif protein (hs-CRP) ve ultra-duyarlı C-reaktif protein (us-CRP) ‘dir.

Kandaki yüksek CRP seviyesi, bir üst solunum yolu enfeksiyonundan kansere kadar iltihaba neden olan herhangi bir durumun bir işaretidir. Yüksek CRP seviyeleri, kalbin arterlerinde iltihaplanma olduğuna işaret edebilir; bu, kalp krizi için daha yüksek bir risk anlamına gelebilir. Bununla birlikte, CRP’nin son derece spesifik olmayan bir test olduğunu ve herhangi bir enflamatuvar durumda yükseltilebildiğini hatırlamak önemlidir.

Önemli Noktalar

 • Bir CRP (C-reaktif protein) testi, doktorların kalp hastalığı veya inme riskinizi belirlemesine yardımcı olabilir.
 • Bir Harvard araştırması, CRP’nin kadınlarda koroner sorunları öngörmede kolestrolden daha etkili olduğunu bulmuştur.
 • Gebelik, artrit, lupus, pnömoni ve kanser özellikle yüksek CRP’ye neden olabilir.

CRP Türbidimetrik ve Nefelometrik Nedir?

Türbidimetrik ve Nefelometrik CRP testinde kullanılan yöntemlere denmektedir.

CRP Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Doktorlar CRP yüksekliği düzeylerinin etkileri konusunda aynı fikirde değillerdir. Bazıları CRP yüksekliği düzeyleri ile kalp krizi veya inme olasılığı arasında bir korelasyon olduğuna inanıyor.

Hekimlerin Sağlık Çalışması, yaklaşık 15.000 sağlıklı yetişkin erkek arasında yüksek CRP düzeyinin, ortalamanın üç kat fazla olduğu bir kalp krizi riski ile ilişkili olduğunu buldu. Cleveland Clinic‘e göre, Harvard Kadın Sağlığı Araştırması, yüksek CRP düzeylerinin kadınlarda koroner koşulların yüksek kolestrol düzeylerine kıyasla daha prediktif olduğunu gösterdi. Yüksek kolesterol, daha sık belirtilen bir risk faktörüdür. Jackson Kalp Çalışması, hs-CRP’nin Afrikalı Amerikalılarda tip 2 diyabet ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Doktorlar, bir kişinin kalp rahatsızlığı veya inmesi riskini değerlendirmek için bu testi diğer testlerle birlikte yapılmasını isteyebilirler. Ayrıca cerrahi sonrası enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol etmek veya inflamatuar hastalıkları izlemek için CRP testi de yapabilirler:

 • Enflamatuar bağırsak hastalığı
 • Romatoid gibi iltihaplı artrit
 • Lupus gibi otoimmün hastalıklar

CRP Yüksekliğine Sahipseniz Ne Yapmalısınız?

CRP’nizi düşürmek, kardiyovasküler, böbrek veya otoimmün hastalık riskinizi azaltmak için garantili bir yöntem değildir. Yüksek CRP’nin doktorların “biyolojik belirteç” dediği şey olduğunu bilmek önemlidir. Bir biyobelirteç, bir kişinin sağlığını analiz ederken akılda tutmanız gereken bir faktördür, ancak belirli bir tanıyı gösteren bağımsız bir gösterge değildir.

Tıbbi literatürde yapılan yeni bir gözden geçirme, sağlıklı bir diyet modelinin CRP düzeylerini düşürdüğünü gösteriyor. Akdeniz diyeti ve İskandinav diyeti hem CRP’de azalma ile bağlantılıydı. Kalp rahatsızlığı riski altındaysanız, sizin için çalışan sağlıklı bir diyet peşinde, yaşam biçiminize bakılmaksızın bir parçası olmalısınız.

Kardiyovasküler hastalık için yüksek risk altındaysanız ve test sonuçlarınız yüksek CRP gösteriyorsa, doktorunuz bir statin veya başka bir kolesterol düşürücü ilaç öneride bulunabilir. Aspirin rejimi de önerilebilir. C vitamini, kardiyovasküler hastalık riski yüksek kişiler için CRP düzeylerini düşürmek için etkili bir tedavi olarak da araştırılmıştır.

CRP Testi Kimlere Yapılır?

Doktorun.net ekibi, kalp hastalığının genel tarama testini önermiyor. Kalp hastalığı için risk faktörlerine sahip insanların % 47’sinden biriyseniz, CRP test sonuçları kalp sağlığınızı daha iyi izlemenize yardımcı olabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) yüksek kan basıncını, yüksek kolestrolü ve sigara içimini kalp hastalığı için büyük risk faktörleri olarak görüyor. Ailenizin kalp hastalığı geçmişi varsa, aynı zamanda yüksek risk altındasınızdır.

CRP Testi Nasıl Yapılır?

Bu test için özel bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Test gününde normal şekilde yemek yiyebilirsiniz. Hemşire veya diğer sağlık uygulayıcıları damarınızdan, genellikle dirseğinizin içinden veya elinizin arkasından kan alıcaktır.

İlk önce antiseptik ile cildin üstündeki damarı temizleyecekler. Sonra, kollarının etrafında elastik bir bant sararlar ve damarlarınız hafifçe çıkıntı yapar. Ardından uygulayıcı, damara küçük bir iğne sokacak ve kanınızı steril bir şişede toplayacaktır.

Hemşire veya sağlık uygulayıcısı kan numunenizi toplarsa kolunuzun etrafındaki elastik bandı çıkarır ve ponksiyon alanına gazlı bezle basınç uygulamanızı rica eder. Gazlı bezleri yerinde tutmak için bant veya bandaj kullanabilirler.

CRP Testi Riski Varmıdır?

Bu, düşük riskli rutin bir testtir. Ancak kan alınırken aşağıdaki komplikasyonların hafif bir şansı vardır:

 • Aşırı kanama
 • Baş dönmesi veya başın çarpması
 • Delme alanındaki morarma veya enfeksiyon

Bir CRP testi, hastanın kalp hastalığı riskini, özellikle yüksek kolesterol seviyeleri ile birlikte değerlendirilmesinde yardımcı olabilir. Bu testin faydaları potansiyel komplikasyonları, özellikle de kalp hastalığı veya felç riski taşıyan kişiler ve son ameliyattan iyileşen hastalardan daha ağır basmaktadır.

CRP Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

CRP, kan litresi başına miligram CRP cinsinden (mg / L) ölçülür. Genel olarak, CRP düşüklüğü seviyesi yüksek bir protein seviyesinden daha iyidir, çünkü vücutta daha az iltihaplanma gösterir.

Cleveland Clinic’e göre, 1 mg / L’den az bir değer okuman, düşük kardiyovasküler hastalık riski taşıdığınızı gösterir. 1 ile 2.9 mg / L arasındaki bir değer orta düzeyde risk altında olduğunuz anlamına gelir. 3 mg / L’den büyük bir okuma, kardiyovasküler hastalık için yüksek risk altında olduğunuz anlamına gelir. 10 mg / L’nin üzerindeki bir okuma, vücudunuzdaki şiddetli iltihaplanma nedenini belirlemek için daha ileri test yapılması gerektiğini gösterebilir.

10 mg / L’den yüksek CRP değerinin özellikle yüksek olduğunu gösterebilir:

 • Bir kemik enfeksiyonu veya osteomiyelit
 • Bir artrit flare-up
 • Enflamatuar bağırsak hastalığı
 • Tüberküloz
 • Lupus, başka bir bağ dokusu hastalığı veya başka bir otoimmün hastalık
 • Kanser, özellikle lenfoma
 • Pnömoni

Doğum kontrol hapları kullanıyorsanız veya gebeliğin ikinci yarısında CRP seviyelerinin yüksek olabileceğini unutmayın. Düşük dereceli iltihaplanma seviyeleri hem oral kontraseptifler hem de gebeliğin ikinci trimesterinin ortasında başlayan artmış kan akışıyla artabilir.

Hamileyseniz veya başka herhangi bir kronik enfeksiyon veya enflamatuar hastalığınız varsa, CRP testinin kalp rahatsızlığı riskinizi doğru olarak değerlendirmek pek olası değildir. Bir CRP testine başlamadan önce, test sonuçlarını çarpıtabilen herhangi bir tıbbi durum hakkında doktorunuzla konuşun. Bunun yerine yapılabilecek diğer kan testleri olduğundan, tamamen bir CRP testinden vazgeçmek isteyebilirsiniz.

Bu testin kardiyovasküler hastalık riskiniz hakkında tam bir bilgi vermediğini unutmayın. Hangi takip testlerinin sizin için en iyi olduğunun belirlenmesinde doktorunuz yaşam tarzı risk faktörlerini ve aile öyküsünü değerlendirecektir. Ayrıca, bir EKG, ekokardiyogram, stres testi, koroner arterlerin BT taraması veya kalp kateterizasyonu gibi testler de verebilir.

Bir önceki yazımız olan Biorezonans Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...
Bu yazı 462 kere okundu.
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. Meryem dedi ki:

  İyi günler dün sabah yogun bir kasık bölgesindeki agrıyla hataneye gittim bazı testler yapıldı crp 14,70 çıktı protein pozitif + lökosit 25+ eritrosit 50++ bu sonuca göre sorun ne olabilir agrım halen devam ediyor azda olsa

  • Alp caglsr dedi ki:

   Oglum 28 aylik doktor bogazda ve kulakda kizarma var dedi enfektion var dedi crp 9,60 hemoglobin 10.75 hematokrit 30.61 eritrosit 3.99 RDW 10.21 monosit 1.22 Monosit% 16.90 bu durumlarda crp yüksek olmasi normalmi 5 günlük antibiyotik verdi lütfen bize detayli bir sekilde aciklarsaniniz cok sevinirim cok korkuyoruz

Bir yorum bırak