Dâhiliye Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 5.476
Dâhiliye Hangi Hastalıklara Bakar?

Görevleri ve yapıları birbirinden farklı birçok organımız bulunduğundan her organın hastalığıyla farklı bir tıp dalı ilgilenir. Ancak hasta olan her birey hangi bölüme müracaat edeceğini bilemeyebilir. Vakit kaybedilmemesi, teşhiste gecikilmemesi için tıbbın dalları hakkında bilgilenmek gerekir.  Kişiler daha önce ihtiyaç hissedip gitmemiş olsalar da hastanelerde Dâhiliye Bölümü olduğunu duymuştur. Yine de bu bölümün hangi hastalıklara baktığını herkesin bilmemesi normaldir. Bu yazı sizleri konu hakkında bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Bilinçlenmenin belki size belki bir başkasına faydası olacaktır. Bir diğer adı İç Hastalıkları olan Dâhiliye Bölümü acaba hangi hastalıklara bakıyor diyor, merak ediyorsanız detayları yazımızın devamında bulacaksınız.

Dâhiliyenin Anlamı Nedir?

Dâhiliye iç ya da iç hastalıkları anlamındadır. Vücudun içinde bulunan, dıştan gözle görülmeyen ama varlığı yaşamsal öneme sahip olan çeşitli organlar dâhiliye bölümünün konusudur. Kısacası Dâhiliye Bölümü yetişkinlerin iç organlarıyla ilgilenir. Bölümün tek görevi hastaları muayene edip teşhis koymak ve tedavi etmek değildir. Bu bölüm hizmet alan kişileri hastalıklardan nasıl korunabilecekleri, ne tür tedbirler alabilecekleri konusunda da bilinçlendirir.

Dâhiliyenin Alt Birimleri

Tıbbın ana bilim dallarından biri olan İç Hastalıkları ya da Dâhiliye Bölümü diğer klinik tıp bölümlerinin temelini oluşturur.  Dâhiliye ana bilim dalı kendi arasında alt birimlere ayrılmıştır. Bu alt birimler şunlardır:

*Acil Dâhiliye

*Koruyucu Hekimlik ve Check-Up

*Göğüs Hastalıkları

*Romatoloji

*Nefroloji

*Hematoloji

*Gastroenteroloji

*Endokrinoloji

*Onkoloji

*Dâhili Yoğun Bakım

*Enfeksiyon

Bir üniversite hastanesine gitme imkânı olan hastalar dâhiliyenin kendi hastalıklarını ilgilendiren alt birimlerinden birini seçmelidir. Her hastanede bu bölümler bulunmayabilir. Bu durumda gidilen hastanenin Dâhiliye bölümü tercih edilmelidir.

Genel Dâhiliyenin Baktığı Hastalıklar

Bir sağlık kuruluşuna müracaat eden hastaların çoğu dâhiliye bölümüne yönelmektedir.  Örneğin yüksek tansiyon, tiroid,  alt ve üst solunum yolları, diyabet ve romatizma gibi sorunları olanların yolu öncelikle dâhiliye bölümünden geçmektedir.

Dâhiliye poliklinikleri aşağıdaki hastalıklara bakar:

*Hipertansiyon (yüksek tansiyon)

*Kalp ağrısı, kalp krizi ve kalp yetmezliği

*Migren

*Taşikardi

*Nefes darlığı

*Astım, zatürre, bronşit

*Damar sertliği

*Sol kol ağrısı ve göğüste ağrı

*Meme sertliği ve meme ağrısı

*Diyabet (Diabetes Mellitus ya da şeker hastalığı)

*Tiroid gibi endokrin bez hastalıkları

*Karaciğer ve safra kesesiyle ilgili hastalıklar

*Reflü, gastrit, ülser, karın ağrısı gibi sindirim sistemi sorunları

*Hemoroid

*Apandisit

*Metabolik Hastalıklar

*Obezite

*Kan hastalıkları ve kansızlık

*Ağız kuruması

*Sık idrara çıkmak gibi idrar yolları enfeksiyonları

Dâhiliye bölümü yukarıda saydıklarımızdan başka ateşli hastalıklara,  aşırı terlemeye, alerji ve yaşlılarla ilgili sağlık sorunlarına da bakmaktadır. Kapsamı geniş olan Dâhiliye Bölümü yapılan tetkikler neticesinde bir teşhis koyar ve tedaviyi planlar. Hastalar ya ayakta tedavi edilir ya da tedavi gerekli görülürse hastaneye yatırılarak sürdürülür. Bir dahiliyeci koyduğu teşhisten sonra duruma göre hastaları nöroloji, KBB, Kardiyoloji, Fizik Tedavi gibi daha spesifik birimlerden birine de yönlendirebilir.

 

Etiketler