Damla Hastalığı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.569
Damla Hastalığı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Damla hastalığına yaygın olarak gut hastalığı denir. Damla hastalığı bir eklem hastalığıdır. Oldukça ağrılı bir hastalıktır ve genellikle ayak baş parmağında görülür. Gut hastalığında bir anda şiddetlenen ağrı ve hassasiyet gelişir. Bu ağrıyı çekenler oldukça sıkıntı çekerler.

Damla hastalığının görülme sıklığı erkeklerde kadınlara göre daha fazladır. Ayak baş parmağında görüldüğü gibi vücudun farklı yerlerinde de gut hastalığı görülebilir. Örneğin omuzlarda ve kaburgada da olabilir.

Damla hastalığı genellikle yetişkinlerde görülür. Çocuklarda rastlanma olasılığı düşüktür.

Damla hastalığının türleri vardır. Durum tespitini ve hastalığın çeşidini ve tedavisini alanında uzman doktor yapar.

Damla hastalığının en önemli sebebi ürik asit yüksekliğidir. Sebep sadece ürik asit eksikliği ise belirti olmadan da gut hastalığı ortaya çıkmış olabilir.

Gut hastalığının beslenme ve sıkıntı ile doğrudan ilgisi vardır. Özellikle fazla kırmızı et yiyenler, fazla sakatat tüketenler, alkol tüketenler, fazla baklagiller tüketenler, deniz ürünlerini çok yiyenler de gut hastalığına rastlamak mümkündür. Beslenmek hayatın devamlılığı için esastır yalnız her besin maddesinin de fazlası zararlıdır. Et, sakatat, baklagiller, deniz ürünleri normal ölçülerde tüketildiğinde oldukça faydalı besinlerdir. Yalnız alkol hiçbir şekilde yarar getirmez. Tüm organlar için oldukça zararlıdır.

Gut hastalığı teşhisi konanlara çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Aslında bu tedavi yöntemini ikiye ayırmak daha doğru olur. Bunlardan ilki ve acil olanı gut ataklarının yaşandığı süreçtir. Bu süreçte ağır ağrılar ortaya çıkar ve baş etmesi ağrıyı çeken için oldukça zordur. Doktor tarafından atak esnasında içilecek ilaçlar erilir. Atak dışında tedavi ile ilgili ilaçlar da verilir.

Damla hastalığının oluştuğu alana ağrı sırasında buz koymak da geçici olsa da rahatlık verebilir.

Damla hastalığının en önde gelen sebeplerden birisi beslenme olduğu için bu hastalığa sahip olanlara uygun bir diyet programı verilir.  Bu programa mutlaka uyulması gerekir. Çünkü hastalık tedavi edilmiş olsa da tekrarlama olasılığı yüksektir. Özellikle tedavi sırasında diyet programına uymak konusunda çok dikkatli olmak gerekir.

Vücudun farklı bölgelerinde de rastlansa da en çok ayak baş parmağında ortaya çıktığını söylediğimiz gut hastalığının tedavisinde dinlenmek ve ayak üstünde durmamak çok önemlidir. Ayak mümkünse bir yastık üstüne konmalı, üzerine de buz konması iyi bir yöntemdir. İlaç tedavisi ve diyet programına düzenli bir şekilde uymak gerekir.

Damla hastalığından korunmak için sigara ve alkolden, kafein içeren yiyeceklerden de uzak durmakta fayda vardır.

Gut hastalığı kesinlikle göz ardı edilmemelidir ve tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediği takdirde romatizmal hastalıklar, böbreklerde taş birikmesi gibi rahatsızlar ortaya çıkabilir.

Gut hastalığının teşhisini ortopedi uzmanı, fizik tedavi uzmanları ya da romatoloji uzmanları yapar. Her kanında ürik asit miktarı çok çıkan kişi de gut hastalığı vardır demek doğru olmaz. Bu yüzden doktor hastanın öyküsünü mutlaka dinler ve çeşitli sorular sorarak da teşhisi koyar. Teşhisi koymada görüntülü tekniklerde uygulanabilir.

Kimi Damla hastalığı kendini hemen belli etse de kimi gut hastalığı uzun zaman kendini belli etmeyebilir. Hastalığın tanısında bu anlamda en etkili yöntem olarak eklem sıvısından örnek alma yöntemidir.

Damla hastalığına kesin teşhis konduktan sonra hastanın başka hastalıkları ve kullandığı ilaçların olup olmadığı önemli bir husustur. Çünkü uygulanacak ilaç tedavisinin dozu ve çeşidi bu duruma göre ayarlanır.

Damla hastalığının tedavisinde yeterli su içmekte önemlidir. Günlük içilmesi gerekir 2 litre su mutlaka tüketilmelidir. Böylece böbreklerde taş oluşma ihtimali de azalmış olur.

Etiketler