Dansite Nedir? Dansite Düşüklüğü ve Yüksekliği Anlamı

Yazar 2 Yorum 35.502
Dansite Nedir? Dansite Düşüklüğü ve Yüksekliği Anlamı

Dansite Nedir

Böbrekler yaşamsal önemi olan organlardır. Her gün kanın büyük bir kısmını süzüp temizleyerek zararlı veya fazla miktardaki maddelerin idrarla vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Böylece vücuttaki su ve tuz dengesi de korunur. Yoğunluk anlamına gelen dansite idrar söz konusu olduğunda suyla kıyaslanarak idrarın yoğunluğunu kıyaslamaya imkân verir. Bir miktar idrar örneğinin laboratuvarda özel yöntemlerle ölçülmesiyle dansitenin karşılığı olarak bir değer karşımıza çıkar. SG olarak kısaltılan idrar dansite değerleri tıpta bazı konularda fikir vermektedir. Örneğin böbreklerde ürenin yeterince sulandırılıp sulandırılmadığı dansite değerlerinden anlaşılır. Dolayısıyla günlük belli bir miktarda tüketimi tavsiye edilen suyla ilgili de fikir sahibi olunur. İdrar yolları iltihapları, kalp yetmezliği, diyabet gibi hastalıkların teşhisini kolaylaştıran idrar dansite testi erken teşhisi, tedaviyi ve hastalıktan daha kolay kurtulmayı da sağlayacaktır.

Dansite Nedir
Dansite Nedir

Normal Dansite Değerleri

Ölçüm sonuçları 1.002 g/ml ile 1.020 g/ml (gram/mililitre) arasında olan dansite değerleri normal olarak kabul görür. Yeterince su tüketen bir kişinin idrar dansitesi bu aralıklarda olacaktır. Aynı kişinin aynı günde farklı laboratuvarlarda yapılan dansite ölçüm sonuçlarında malzeme ve teknikten dolayı küçük değişiklikler görülmesi mümkündür. Dansite değerleri ile böbreklerin süzme kapasitesi,   yeterince su tüketilip tüketilmediği, idrar yollarında iltihap gibi bir sorun olup olmadığı hakkında fikir edinilip teşhis koyulabilmektedir.

Dansite Yüksekliği Ne Anlam Taşır?

Dansite Yüksekliği
Dansite Yüksekliği

İdrar dansitesinin yüksek değerde olması böbreklerin yeterince düzgün çalışmadığının ve idrara örneği veren kişinin yeterince su içmediğinin ya da vücuttan fazla su kaybedildiğinin belirtisidir.  Susuz kalındığında dışarı atılan idrarın renginin koyulaştığı da görülecektir. Aşağıdaki hastalıklarla ilgili şüpheler söz konusuysa doktor idrar tahlili ve dansite ölçümü yapılması için hastasını laboratuvara yönlendirecektir.

*Hipovolemik Şok

*İshal, terleme, kusma gibi sebeplerle aşırı su kaybedilmesi (hidratasyon)

*İç ya da dış kanama yoluyla fazla sıvı kaybedilmesi

*Şiddetli yanık vakaları

*Diyabet ve idrarda fazla glikoza rastlanması

*Kalp yetmezliği

*Böbrek yetmezliği

*Böbrek damarlarında daralma

*Böbrek enfeksiyonları

*Hepatorenal sendrom

* Sodyum seviyesinde düşüklük ya da yükseklik

Bunlardan birinin varlığında ya da şüpheli durumlarda dansite ölçümü daha sonra yeniden yaptırılacak, hasta takip edilecektir.
Dansite yüksekliği ile birlikte tahlil yapılan kişilerin idrarındaki;

*Protein

*glikoz

*Beyaz kan hücreleri

*Kırmızı kan hücreleri

*Kristaller

*Bilirubin gibi maddelerin miktarında da artış gözlenebilmektedir.

Dansite Düşüklüğü, Nedenleri Ve Anlamı

Dansite Düşüklüğü
Dansite Düşüklüğü

Sağlıklı bir kişinin tüketmesi önerilen su miktarı 8–10 bardak arasında değişir. Fırıncılık gibi meslekleri yapanlar terlemeyle fazla su kaybedeceğinden dengeyi sağlamak için daha fazla su almalıdır. Ancak sağlıklı ve normal koşullarda yaşayan kişilerin fazla su alması zarar da verebilmektedir. Vücuttaki ya da kandaki su oranının yükselmesi idrar dansitesini düşürecektir. Dolayısıyla dansite ölçümüyle vücudun suya ihtiyacı olup olmadığı anlaşılabilir. Normal sınırların altına düşen dansite değerleri diyabet, böbrek ve idrar yolları sorunları gibi sebeplerle vücutta gereğinden fazla su bulunduğunu ve ciddi sağlık problemleri olabileceğini gösterir. Fazla miktarda su ya da sıvı tüketilmesi, şekersiz diyabet hastalığı da dansitenin düşük çıkmasına sebep olabilmektedir. Düşük dansite değerleri idrar örneği alınan kişide

*Şekersiz diyabet

*Glomerülonefrit

*Böbrek yetmezliği

* İnterstisyel nefrit

*Pyelonefrit gibi hastalıklar olabileceğini ya da doğrudan aşırı sıvı aldığını düşündürür. Ayrıca kötü huylu bir yüksek tansiyon ya da kafa içi basıncını yükselten herhangi bir sebepten dolayı da dansite değeri normal sınırın altına düşebilir.

Etiketler

2 Yorum

 1. Avatar Şerife SEVİNÇ

  Sadece da site düşüklüğü bir sorun olduğunu düşündürür mü? Referans aralığı 1015-1025 sonuç 1013

 2. Merhaba.

  Sağ elimin emri çekildi rapor sonucunda yumuşak dokular içerisinde ekstansör alanda özellikle hava dansiteleri izlenmektedir.
  Ve hamatum şüphesi var.

  Bunlar ne anlama geliyor lütfen bilgi verir misiniz. 🙏

  Teşekkür şimdiden.