Defibrilatör Nedir Kullanımı ve Fiyatları 

Yazar Yorum Yap 3.052
Defibrilatör Nedir Kullanımı ve Fiyatları 

Vücutta kalbin dışı atımını normal atışına döndüren cihaza defibrilatör denmektedir. Bu cihaz kalp kaslarının işlevini yitirdiğinde kalbi tekrar normal bir şekilde çalışmaya yönlendirmek için elektrik akımının dışarıdan kalbe müdahale edilmesi ile sağlanır.

Fiblirasyon sırasında kalbin durması ve kalp kaslarının kan pompalamayı bıraktığı sırada meydana gelir. Bu durum devam ederse kalp kasları birbirinden ayrı şekilde çalışmaya başlar. Bu durumda defibrilatör cihazı ile kalbe müdahale edilerek kalp kaslarının normal şekilde çalışması sağlanır. Kalbe uygulanan şok sayesinde kalbin normale dönerek tekrar eskisi gibi çalışması sağlanmaktadır. Bu sayede özellikle kalp krizi geçiren kişilerde ilk 20 dakikada müdahale edildiğinde hastanın hayatı kurtulabilmektedir.

Defibrilatör Kısımları 

Defibriatör cihazı hastanın kalbine dışarıdan müdahale edilerek kalp atışlarını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Herhangi acil durumda hastaya doktor tarafından müdahaleyi kolaylaştırmaktadır. Kalp masajının elektrikli hali şeklinde düşünebilir.

Defibrilatör cihazının kişinin sağlığı açısından bilgi alınması için kısımları bulunmaktadır. Genel olarak ekran üzerinde takip edilebilen bir yapıya sahiptir. EKG girişi, lead seçimi, filtre ve yükselteç kısmı, analog dijital çevrim kısmı, kaydedici kısmı, izleme monitörü ve yüksek voltaj kısımları bulunmaktadır. Cihazın ayrıca bataryası da bulunur. Defibrilatör cihazı yer alan bu kısımlar acil müdahale sırasında doktora oldukça yardımcı olan bir cihazdır.

Kalp kaslarının normal çalışma seviyesine gelene kadar işleme devam edilmesi hastanın kalp sağlığının normale dönmesine yardımcı olmaktadır. Kalbin kan pompalamak için kaslarının yanlış çalışması kalp krizlerine neden olduğundan kişinin kısa süre içerisinde hastaneye götürülmesi gerekmektedir. Bu sayede kişinin hayatı kurtulmaktadır. Müdahale sırasında doktor defibrilatör cihazı ile hastanın kalbini kontrol ederek kalp atışlarını normale çevirmektedir.

Defibrilatör Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Manuel ve otomatik olarak defibrilatör cihazının kalp krizi geçiren bir hasta için hayati önem taşıdığı bilinmektedir. Eğer geç bir defibrilatör uygulaması yapılır ise hastanın kurtulma şansı oldukça azdır fakat zamanında uygulama yapılırsa hastanın hayatı kurtulma oranı çok fazladır. Buna bağlı olarak kalp sorunu yaşayan hastalarda defibrilatör cihazının kullanılması normal yaşamlarına kısa sürede dönmeyi sağlamıştır.

Cihazın arıza vermesi hastanın olduğu sırada uygulama yapmayı engelleyecektir. Bu yüzde her altı ayda bir cihazın test ve kalibrasyon işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Arızalı bir cihazda hastaya uygulama yapmak hastanın hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Cihaz hatalı çalıştığında uyarı vermektedir. Hatalı çalışan cihazda mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Cihazın batarya durumu da sık sık kontrol edilmelidir. Cihaz sürekli olarak hazır şarjda bekletilmelidir.

Cihazın hastaya takılacak olan yerlerinde EKG takibi yapılacağından hasta ile yeterli temas olmadığında yanlış değerlerin çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden cihaz kullanılırken hasta ile temasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylece doğru verilerin alınması hastanın sağlığı açısından da son derece önemlidir.

 

Etiketler