Delirium Nedir (Akut Beyin Yetmezliği) Belirtileri ve Tedavisi 

Yazar Yorum Yap 1.872
Delirium Nedir (Akut Beyin Yetmezliği) Belirtileri ve Tedavisi 

Kişinin ruhsal yapısında saat ve güne göre değişiklik gösteren klinik bir rahatsızlık olan delirium, akut beyin yetmezliği olarak da bilinmektedir. Bu durum genel olarak algıda zorluk, iletişimde güçlük, odaklanma ve ilgi durumunda azalma ile meydana gelmektedir. Kişide algı ve duyu değişikliği birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Beyinsel faaliyetlerin tam olarak yerine getirilememesi hastanın ruhsal olarak daha kötü bir hale gelerek ancak klinik tedavisi ile çözüm bulunan hastalıklar arasında yer almaktadır.

Delirium Nedenleri? 

Kişide ruhsal olarak oluşan rahatsızlıklar sonucunda birçok neden bağlı olarak hastalığın nedenleri ortaya çıkmaktadır. En belirgin ve yaygın olan nedenleri ise her kişi de görülebilmektedir.

Tümör gibi ciddi durumlar beynin sağlıklı çalışmasına engel olur. Tıbbi durumlar delirium hastalığında etkin rol oynar. Kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, felç, düşük, kan şekerindeki dengesizlikler bu hastalığın tıbbi nedenleri arasında yer almaktadır.

Menenjit, yaralanma, enfeksiyon, cerrahi operasyonlar, alkol, ilaç etkileşimleri, toksinler, uyku yoksunluğu ve şiddetli kabızlık bu hastalığın en belirgin nedenlerindendir. Hastalığın belirtileri ise hemen herkeste görülebilmektedir.

Delirium Belirtileri? 

Hastada çok çabuk gelişen delirium durumu şiddeti ise genel olarak hastalığın nedenine göre kendini gösterebilmektedir.

Hafıza sorunları, konuşmada bozukluk ve kim olduğunu unutup gün ve saatin ne olduğunu unutma gibi durumlar hastalığın başlangıcını oluşturmaktadır. Çoğu kişi bu durumu çok ciddiye almadan geçici olduğunu düşünebilmektedir.

Deliriumun en şiddeti belirtileri ise kişinin yakınlarından zarar görebileceğini düşünmesidir. Doktorunun bile kendine zarar vereceğini düşünür. Bunun yanı sıra dikkat kaybı, hastanın illüzyon görmesi, ortamda bulunmayan ses ve görüntülerin olduğu düşüncesi ve en önemlisi de duygu bozukluklarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin delirium hastalığında kendini sürekli olarak tehlike altında hissetmesinden kaynaklı olarak huzursuz ruh hali içerisinde olmaktadır. Hastanın iyileşme kaydedebilmesi için mutlaka doktor desteğini kabul etmesi gerekmektedir. Doktorundan bile şüphe hali olan hastalarda yoğun olarak takip gerekebilmektedir.

Halüsinasyonların sıkça görülmesi ve hastanın sürekli olarak bu ruh halinde olması hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır. En son aşamada hasta kendine bile zarar verecek duruma düşmektedir.

Delirium Tedavisi 

Delirium hastalığına sebep olan faktörlerin belirlenmesinden sonra hastanın tedavi yöntemi hekim tarafından yapılmaktadır. Bu hastalıkta öncelikle tıbbi tedavi ile başlayıp daha sonra psikolojik yöntemler, çevre ve destekleyici tedavi şekilleri uygulanmaktadır.

İlaç tedavisinde genel olarak hastanın kendini daha rahat ifade edebileceği ve ruh halindeki duygu geçişlerinin en aza indirilmesi için tedaviye başlanır. Hastalığa sebep olan tıbbi nedenler ortadan kaldırılmaya başlandıktan sonra psikolojik destekler söz konusu olmaktadır.

Hasta uzun süre doktor ve hemşire kontrolü altında olmaktadır. En son olarak çevresel etkiler ile tedavinin sürmesi hastaya zaman kavramının alınması sağlanır. Hastaya odasında takvim ve saat konularak dışarıdan destek alması sağlanır. Tekrarlayabilen bir hastalık olduğundan mutlaka korunma tedavisine de devam edilmelidir.

 

Etiketler