Demans Hastalığı

Yazar Yorum Yap 1.234
Demans Hastalığı

Demans Hastalığı  Toplumda unutkanlık hastalığı olarak da bilinen demans hastalığı ciddi bir zihinsel hastalıktır. Bazı faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilen  özellikle de ileri yaş grubundaki bireylerde görülebilmektedir. Erken teşhisin oldukça önemli olduğu demans hastalığı belirtilerini göstermesi ile birlikte bireyin günlük yaşamında ciddi anlamda olumsuzlukların oluşmasına neden olabilmektedir. Oldukça sinsi bir ilerleyişe sahip olan demans hastalığı hakkında uzmanlar uyarılarda bulunmakta ve bu ciddi zihinsel rahatsızlığın belirtilerinin fark edilmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Sıradan unutkanluk sorunundan oldukça farklı olan demans hastalığı tedavi edilememesi durumunda genel ruhsal durumda geri dönüşümsüz olarak sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Peki dilerseniz ayrıca çokça merak edilen bu sağlık konumuz hakkında makalemiz üzerinden sizlere bilgiler aktaralım.

Demans Hastalığı Nedir?

Demans hastalığı özet olarak kazanılmış ve işlev gören zihin yitirilmesi durumudur. Çoğunlukla orta yaş ve orta yaşın ileri evrelerinde ortaya çıkmaktadır.

Belirtiler Nelerdir?

Demans hastalığının bazı belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtiler hastalığın ilerleme kaydetmesi durumunda daha da artabilmektedir. Hastalığının belirtileri ise şunlardır;

Bireyde unutkanlık durumunun oluşmaya başlaması

 • Demans hastalığının önemli belirtilerinden biri bireyde günden güne artış gösteren unutkanlık durumunun görülmeye başlamasıdır. Öyle ki birey bir zaman sonrasında günlük olarak kullandığı eşyaların yerini bulmakta zorlanmakta ve bu durumda yakınlarından yardım talep etmektedir.

Öfke ve sinirlilik durumunun oluşması

 • Demans hastalığının önemli belirtilerinden biri de bireyin karakterist yapısında değişimler oluşarak günden güne daha agresif bir yapıya sahip olmasıdır. Öyle ki birey günlük yaşamında en küçük ve önemsiz ayrıntılar karşısında dahi sinirlerine hakim olamamakta ve bilinçsizce öfke nöbetleri geçirebilmektedir.

Konsantrasyonda bozukluk oluşması

 • Demans hastalığı bir zihinsel hastalık olduğundan dolayı bireyin konsantrasyonunda doğal olarak bozulmalar meydana gelebilmektedir. Birey hastalığın etkisi ile günden güne konsantrasyon zayıflığına maruz kalabilmekte ve okuduğu veya yazmış olduğu yazılara oldukça güç bir biçimde konsantre olmaktadır.

Gerçek yaşamdan kopuş oluşması

 • Tıpkı şizofreni hastalığında olduğu gibi demans hastalığında da gerçek yaşamdan kopuş belirtisi söz konusu olabilmektedir. Birey hastalığın etkisi ile belirli bir zaman sonrasında gerçek yaşamdan koparak hayali bir alemde yaşamaya başlayabilmekte ve günlük yaşamında bazı zamanlar halüsinasyonlar görebilmektedir.

Ruhsal sıkıntı ve uykusuzluk oluşması

 • Demans hastalığının önemli belirtilerinden biri de bireyin önceki yaşamına göre daha sıkıntılı bir ruh hali kazanmış olması ve uyku uyumada ise zorlanmaya başlamasıdır.

Sıklıkla ağlama nöbetleri başlaması

 • Demans hastalığının belirtilerinden biri de bireyin gün içerisinde nedensiz olarak ağlama nöbetleri geçirmesidir. Birey olumsuz düşünce ve yanlış algılamaya bağlı olarak sıklıkla ağlama nöbetleri geçirebilmektedir.

Çocuksu bir karakter kazanılması

 • Demans hastalığının önemli belirtilerinden biri de bireyin olgunlaşmış olan karakterini kaybetmesi ve bunun yerine çocuksu bir karakter kazanmasıdır. Öyle ki birey hastalığın etkisi ile birlikte günün büyük bir kısmı çocuklar ile vakit geçirebilmektedir.

Yakın çevresinde bulunan bireylerden sürekli birşeylerin talep edilmesi

 • Demans hastalığının belirtilerinden biri de bireyin yakın çevresinde bulunan insanlardan sürekli olarak birşeyler talep etmesi ve anlamsız bir beklenti içerisinde olmasıdır. Örneğin birey hasta olduğunun farkında olmayarak yakın çevresindeki bireylerden kendisine duş aldırmalarını talep edebilmekte veya ahlak dışı davranış veye eylemlerde bulunabilmektedir.

Takıntı, şüphecilik ve paranoya durumunun oluşması

 • Demans hastalığının önemli belirtilerinden biri de bireyde zamanla şüphecilik, takıntı ve paranoya gibi ruhsal problemlerin oluşmaya başlamasıdır. Öyle ki birey günlük yaşamında nedensiz ve anlamsız olarak ev önemsiz konularda dahi şüpheye düşebilmekte ve psikolojik yönden takıntı haline dönüştürebilmektedir.

Kişisel gereksinimlerin yapılmasında güçlük çekilmesi

 • Demans hastalığının ilerlemesine bağlı olarak birey günlük yaşantısında kişisel gereksinimlerini yerine getirme konusunda güçlük çekebilmekte ve bu nedenle diğer bireylerden yardım talep edebilmektedir.

Mantıksız ve tutarsız davranış ve konuşma

 • Demans hastalığının önemli belirtilerinden biri de bireyin günlük yaşamında mantıksız ve tutarsız olarak konuşmaya başlamasıdır. Bu eylemi genellikle bilinçsizce gerçekleştirmektedir.Fakat bu durumun farkında olamamaktadır.

Neden Olur?

Demans hastalığının neden kaynaklandığı kesin olarak bilinmemektedir. Fakat beyinde yer alan bazı kimyasal maddelerdeki işlev bozukluğundan kaynaklanabildiği uzmanlarca belirtilmektedir. Ayrıca bazı faktörlerin de hastalığına zemin hazırlayabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu faktörler ise şunlardır;

 • Uzun süreli olarak sigara ve alkol kullanılması
 • Uzun süreli olarak depresyon ilaçları kullanılması
 • Psikolojik sebepler
 • Hafıza kaybı ile ilgili sorunlar
 • Bazı beyin rahatsızlıkları gibi olumsuz faktörlerin de hastalığa neden olabildiği bilinmektedir.

Tedavi Edilebilir Mi?

Demans hastalığı tedavi edilebilir bir hastalıktır.Ancak hastalığın erken teşhisi bu açıdan oldukça önem arz etmektedir. İlaç tedavisi ile tedavi edebilen ileri düzeylere ulaşması durumunda ise tedavisi maalesef ki oldukça güç olabilmektedir.

Etiketler