Demir Eksikliği Anemisi Neden Olur Tedavisi ve İlaçları 

Yazar Yorum Yap 1.230
Demir Eksikliği Anemisi Neden Olur Tedavisi ve İlaçları 

Birçok kişide karşılaşılan durumlardan biri olan ve vücutta demir eksikliğinden kaynaklı hastalığa anemi denilmektedir. Beslenmeye bağlı olarak vücutta demir eksikliği meydana gelerek kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Kötü beslenme, kan verme ve besinlerdeki demir miktarının vücut tarafından emilememesi demir eksikliğine sebep olmaktadır. Kişinin demir eksikliğine karşı önlem alması gerekmektedir.

Anemi türleri arasında en sık görülen demir eksikliği yetersiz beslenmeye bağlı olarak vücuda istenilen demir miktarının alınmamasından kaynaklı ortaya çıkar. Yeterli hemoglobin miktarı olmadığında da demir eksikliğinin meydana çıktığı görülmektedir. Kandaki alyuvarların vücutta yeteri miktarda üretilmesi gerekir. Üretilmediği takdirde depolanan demir kullanılır. Biten demir yerine takviye yapılması gerekmektedir.

Genel olarak kolaylıkla demir eksikliği giderilebilmektedir. Bu durumda ilaç kullanımının yanı sıra sağlıklı beslenmek vücudun demir ihtiyacını karşılayacaktır.

Demir Eksiliği Nedenleri 

Uzun süre sağlıksız beslenmek ve vücuda alınması gereken demir mineralinin alınmaması vücutta demir eksikliğine sebep olan en etken durumlardır. Vücut demir ihtiyacını karşılamak için besinlerdeki demir miktarını emmeye başlar. Fakat karşılanmadığında da anemiye neden olmaktadır.

Çok kan vermek vücutta demir eksikliğinin oluşmasına neden olur. Vücuttaki kanın tekrar sağlıklı bir şekilde olması için mutlaka kan verildikten sonra demir içeren besinler tüketilmelidir. Bir süre bu tarz beslenmeye dikkat edilmelidir. Aksi halde vücutta demir eksikliğinden dolayı anemi ortaya çıkacaktır.

Kadınlarda ve çocuklarda anemi sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda özellikle her ay düzenli olarak adet görmek vücuttaki demir miktarını azaltmaktadır.

Demir Eksikliği Belirtileri 

Kişinin sağlıksız beslenmesinden kaynaklı demir eksikliği mevcut ise çok fazla üşüdüğü görülmektedir. Bunun yanı sıra yüzünün renksiz olması ve sürekli olarak kendini yorgun hissetmesi de bunun etkilerinden biridir.

Anemi olan kişilerde yorgun bacak sendromu sıkça görülür. Özellikle geceleri yatağa yattıktan sonra kramplar oldukça şiddetli bir hal alabilmektedirler.

Çocuklarda kurşun zehirlenmesi genel olarak demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra enfeksiyonlu hastalıkların çoğu da demir eksikliğinden meydana gelmektedir. Kişinin demir eksikliği kan testlerinde görüldüğünde değerlerin çok düşük olması vücudun demir ihtiyacı olduğunu göstermektedir.

Halsizlik ve yorgunluk hissi sürekli hale gelerek ve uyuma isteğinin fazla olması demir eksikliğinin en belirgin belirtileri arasında yer almaktadır.

Demir Eksikliği Tedavisi 

Beslenmeye bağlı olarak meydana gelen demir eksikliğinde kişi sağlıklı beslenmeye özen göstermelidir. Bu dönemde demir bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca kan hücrelerini arttırıcı gıdalar bol miktarda tüketilebilir. Besinler içerisinde bulunan demirin vücuda alınması için düzenli beslenme alışkanlığının da edinilmesi gerekmektedir.

Bazı durumlarda kişiye demir takviyesi yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra demir değerini yükseltici ilaçlarda bulunmaktadır. Doktor tarafından yazılan bu ilaçlar düzenli kullanımda demir eksikliğinin giderilmesi için tercih edilebilmektedir.

 

 

Etiketler