Demir Yüksekliği Neden Olur Nasıl Geçer ?

Yazar 1 Yorum 13.073
Demir Yüksekliği Neden Olur Nasıl Geçer ?

Demir Yüksekliği ;İnsan sağlığı açısından çok önemli olan demir, kan hücrelerin oluşumunda etkin rol oynamaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak demir miktarı normalin üstünde veya altında olabilir. İki durumda da sağlık sorunları ortaya çıkmakta ve tıbbi müdahaleye gereksinim duyulmaktadır. Eğer demir miktarı çok uç noktalarda değilse beslenme yolu ile olması gereken seviyeye ulaştırılabilmektedir.

Vücuttaki demir miktarının fazla olması, demirin çeşitli dokularda birikmesine neden olmaktadır. Bu durum bir takım sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Tıpta hemokromatoz olarak isimlendirilen demir fazlalığı, tıbbi analizler yapılmadan kolay kolay anlaşılmaz. Genellikle iki temel nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır; demir zengini besinlerin aşırı tüketimi ve alınan besinlerin demir absorbe etmesidir. Rutin kan kontrollerinde ortaya çıkan demir fazlalığı kalıtsal olarak da görülmektedir.

Demir Yüksekliğinin Belirtileri

Bazı fonksiyonların sekteye uğramasına neden olan demir yüksekliği; libidoda düşme, yorgunluk, düzensiz kalp ritmi, uyuşukluk, halsizlik, kas zayıflığı, cilt tonunda anormallik, saçların incelmesi, kilo kayıpları, karaciğer genişlemesi, eklem ve kas ağrılarını da beraberinde getirebilmektedir. Yüksek demir miktarı olan kişilerde karın ağrıları, karaciğer büyümesi, yorgunluk, sinirlilik hali durumları görülmeye başlarsa durumun ciddileştiği sinyali verilmiş olur.

Demir yüksekliğinin tespit edilmesinde genetik geçmiş önem taşımaktadır. Çünkü; demir yüksekliği kalıtımsal nitelik taşımaktadır. Ayrıca karaciğer rahatsızlıkları demir yüksekliğinin sinyallerini vermektedir. Kişilerden alınan kan örnekleri laboratuvar ortamında incelenerek analiz edilmektedir. Transfer doygunluk miktarının 45 ve üzeri olması demir yüksekliği anlamına gelmektedir.

Demir Yüksekliğine Neden Olan Faktörler

Anemi; Kan hastalığı olan anemi, vücuttaki demir miktarının yükselmesine neden olabilmektedir. Yüksek miktarda demir absorbe olması dengelerin bozulmasını sonucunu doğurmaktadır.

Kan Nakli; Kan naklinin sıklıkla yapılması kandaki demir miktarının yükselmesine neden olmaktadır. Bu şekilde meydana gelen demir yükselmesinde flebotomi denilen tedavi uygulanmaktadır.

Kalıtsal Hemokromatozis; Bu rahatsızlık vücuttaki demir miktarını yükselten bir başka nedendir. Dört ana çeşidi bulunmaktadır.

Demir Vitaminleri; Demir ilaçlarının bilinçsiz kullanımı kandaki demir miktarının yükselmesine neden olan bir diğer etkendir. Doktor önerisi dışında asla kullanılmamalı ve tedavi sonunda kullanımı bırakılmalıdır.

Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar Mehmet Çetinkaya

    Merhabalar ben kan testi yaptirdim demir orani yuksek çıktı 234 oran olarak çıktı ne yapmalıyım