Depersonalizasyon Nedir? Bozukluğu, Testi ve Tedavi yolları

Yazar 2 Yorum 19.359
Depersonalizasyon Nedir? Bozukluğu, Testi ve Tedavi yolları

Depersonalizasyon Nedir?

Kendinden kopma, kendine yabancılaşma; depersonalizayon nedir?

Kendi ruhumuzdan ve vücudumuzdan ayrılmak ve üçüncü bir kişi olarak dışardan izlemek olarak tercüme edebileceğimiz bu patolojik fenomen erişkin dönemin yaklaşık % 50’sinde görülür.

Peki ayrıntılı olarak depersonalizasyon nasıl tarif edilebilir? İşte cevabı…

Benliğin yabancılaşması, kendinden kopma ve bir anlamda kendine duyarsızlaşma anlamlarına gelen depersonalizasyon tek başına görülebilirken, bir kişilik bozukluğuna da eşlik edebilir.

Depersonalizasyon
Depersonalizasyon

Depersonalize olan kişi, etrafında yaşananlara tamamen duyarsızlaşır, ve o olayı dışarıdan izliyormuşçasına olaydan kendisini soyutlar. Tepki vermez, adeta donmuş vaziyettedir. Herhangi bir hissi duyamaz. Eli yansa, şiddet görse tamamen duyarsız ve tepkisiz bir şekilde kalır.

Depersonalizasyon ile derealizasyon arasındaki fark nedir?

Derealizasyon, sözlük anlamı olarak kişinin içinde bulunduğu çevreye karşı tamamen duyarsızlaşması anlamına gelir. Kaygı bozuklukları ile depresyondan sonra en çok rastlanan psikolojik aka olarak bilinir. Derealizasyon, kişinin etrafta olanı biteni bir perdenin arkasından izleme durumu gibidir. Derealizasyonda, birey, en sevdiği kişiye karşı bile bir his duymaz. Derealizasyon genellikle panik atak kriterlerinden bir tanesi olarak bilinir ve depersonalizasyonun bir başka ifadesi olarak belirtilir.

depersonalizasyon bozukluğu
depersonalizasyon bozukluğu

Depersonalizasyon ve derealizasyonun teşhisi nasıl yapılır?

Devamlı ve tekrarlayıcı olacak şekilde kişinin kendisini ait hissetmediği olay ve durumlar içinde bulması, etrafının gerçek dışı gibi görünmesi durumunda mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.

Depersonalizasyon ve derealizasyon durumlarında neler yapılabilir?

Depersonalizasyon ve derealizasyon birer savunma mekanizmasıdır. Bu durumu yaşıyorsanız veya yaşamışsanız, bunun geçici olduğunu, uzman yardımı alarak buna sebep olan sorunlarınızı ve savunma mekanizmalarınızı değiştirebileceğinizi unutmayın.

Önemli tavsiyeler

Kendinizi hatalı veya kusurlu görmekten vazgeçin.

Yaşadığınız olumsuz koşullar durumu değiştirmez. Devamlı olarak bunları düşünmeyi bırakmalısınız.

Uyku ve yemek düzeninizi ayarlayın ve bu düzene riayet edin.

Günlük olarak yapacağınız fiziksel egzersizlerinizi ihmal etmeyin.

Aşırı kafein tüketiminden kaçının. Size güç ve huzur veren insanlarla birlikte olun.

Kendinize güvenin, kim olduğunuzu ve hedeflerinizi belirleyin. Düşüncelerinizi yönetmeye çalışarak içinde bulunduğunuz kısır döngüyü aşmaya çalışın.

Bahsettiğimiz semptomlardan birini veya daha fazlasını yaşarsanız veya yaşıyorsanız, en kısa zamanda bir psikolog veya psikiyatra danışın.

Etiketler

2 Yorum

  1. Bu dp ve dr girdabından kurtulamıyorum 45 yaşındayım bende kronikleşti ne yapabilirm teşekkürler

  2. Bir anda gelen bir his oluyor ve “BEN NAPIYORUM BEN KİMİM” Sorusunu Soruyorum Kendime o anda ölü gibi hissediyorum kendimi