Dermatit (egzama) Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Yazar Yorum Yap 1.137
Dermatit (egzama) Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Cilt hastalıkları arasında en sık karşılaşılan hastalıklardan biri olan egzama, deri yüzeyinde kızarıklık, kaşıntı ve kabarıklık ile kendini belli etmektedir. Cildin her bölgesinde oluşabilen egzama diğer bir adı ile dermatit olarak bilinmektedir. Saç diplerinde bile görülebilen bu hastalık kişinin bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir durumdur.

Egzamanın nedenleri henüz kesin olarak belirtilmemiştir. Çünkü cilt yüzeyinde meydana gelen bu durum kalıtsal bir hastalık olarak da dikkat çekmektedir. Egzama deri hastalıkları arasında çocuklar da bile görülen bir hastalıktır. Kişilerin yaygın olarak karşılaştığı bu hastalık doktor tavsiyesi üzerine ilaç uygulaması yapılarak sadece bir süre hastalığın alevli hali tedavi edilebilmektedir.

Deri yüzeyinde aşırı kaşıntı ve kızarıklık ilerleyen dönemlerde iltihaplı bir görüntü oluşturabilmektedir. Derinin mikrop kapması deri yüzeyinde isiliğe benzer durumun oluşmasına neden olur. Bununla beraber iltihaplı kesecikler patlayarak diğer bölgelere de hastalığın ilerlemesi söz konusu olmaktadır

Egzama Nedenleri 

Egzama rahatsızlığının henüz kesin bir nedeni  bulunamamasına rağmen tedavi konusunda da yetersiz kalınabilmektedir. Kişinin alerjik durumu söz konusu ise mutlaka egzama sorunu ile de karşılaşma oranı yüksektir. Anne ya da babada olan egzama çocuğa da bulaştığından kalıtsal olabilmektedir.

Kişinin egzamaya neden olan koşullarına bakıldığında bağışıklık sisteminin düşük olması hastalığın oluşmasında büyük rol oynamaktadır. Egzama sorunu yaşayan çoğu kişi de bağışıklık sisteminin düşük olmasından dolayı farklı hastalıklarında meydana gelmesi söz konusudur.

Hastanın bağışıklık sistemi çok düşük olduğu için alerji durumu çok sık görülür. Bu nedenle hasta birden bire kaşıntı ve kızarıklık oluşabilmektedir.

Egzama Belirtileri 

Egzama cilt yüzeyinde çok çabuk kendini belirten hastalıklardan biridir. Deri yüzeyi çok fazla kaşınır. Bunun yanı sıra deri yüzeyinde oluşan küçük baloncuklar kaşındıkça daha fazla yayılma gösterir. Bunun yanı sıra egzama belirtileri arasında deride pul pul dökülme meydana gelmektedir.

Saç derisinde meydana gelen egzama da deri yüzeyinde kepeklenme çok fazla olur. İlerleyen egzamalarda deri döküntüleri söz konusu olmaktadır. Bu durum da acı hissi oldukça fazla meydana gelmektedir.

Egzama Tedavisi 

Egzama gibi deri hastalıklarında tedavi genel olarak cildi yatıştırıcı krem ya da losyonlar ile yapılmaktadır. Derinin kızarıklığını almak ve kaşıntısını gidermek için uygulanan losyonlar ciltte oluşan alerjik durumu da ortadan kaldırmaktadır.

Egzama hastalarında çiçek aşısı uygulanmaması gerekmektedir. Hastanın aşıyı vurulması ateşli hastalığa neden olabilir. Bu nedenle egzama hastaları çiçek aşısı vurulmadan önce mutlaka bu konu ile ilgili doktordan bilgi almalıdır.

Egzama tedavisinde genel olarak çinko içerikli krem ve losyonlar tercih edilir. Çinko içerikli kremler cildin yenilenmesinde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirici gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Besinler arasında alerjenlere karşı da önlem alınması egzamanın tedavisinde etkin rol oynar.

 

Etiketler