Dermatoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Paylaş
 

Deri tüm vücudu dıştan örten koruyucu bir dokudur. Deri altındaki yağ ve ter bezleriyle nemli, yumuşak ve esnek kalır, mikroorganizmaların içeri girmesini önler. Kaza, yaralanma, çizik, kesik gibi durumlar derinin bütünlüğünü bozar. Deri ya da deriyi oluşturan epitel doku kendini yenileyebilen bir dokudur. Deriyle ilgili sivilce, kızarıklık, mantar, alerji, kaşıntı gibi durumlar tedaviyi gerektirir ve bu tip sorunlar Dermatoloji ya da deri hastalıkları bölümüne gidilmesini gerektirir.  Epitel doku vücudu sadece dıştan örtmez. Ağızdan başlayarak sindirim sisteminin her yerini ve genital organları en içten kaplayan bir epitel ve mukoza tabakası da mevcuttur. Mukoza ve dış deri tabakasının hastalıklarıyla ilgilenen bilim dalı Dermatoloji Bölümüdür.

Deri ve Deri Türevli Yapılardaki Sorunlar

Saç, kıl ve tırnaklarımız da deri kökenli, esas maddesi keratin olan ölü yapılardır. Deri, kıl, saç ve tırnaklar beslenme, çevresel faktörler ve stresten olumsuz etkilenebilir.   Dermatoloji sadece deri hastalıklarını değil tırnak, saç ve kıllarla ilgili sorunları, frengi gibi cinsel yollarla bulaşan hastalıkları da düzeltmeye çalışır. Cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgilenen Zührevi Hastalıklar günümüzde ayrı bir disiplin haline gelmişse de uzun yıllar boyunca Dermatolojinin çatısı altında kalmıştır.

Dermatolojinin İlgi Alanındaki Hastalıklar

Deride bazı sistemik hastalıkların yansıması da görülebilir. Bazı deri sorunları genetik geçişli olsa da saç, tırnak ve cilt sağlığı stres faktörü ve hormonlardan kolay etkilenmektedir. Cildinde kaşıntı, kızarıklık, sivilce, mantar gibi sorunlar bulunanların ziyaret etmesi gereken Dermatoloji ya da Deri bilim en sık aşağıdaki hastalıklarla karşılaşmaktadır.

*Atopik egzama

*Kontakt egzama

*Kurdeşen (ürtiker)

*Uçuk

*Yanıklar

*Siğil ve mantar enfeksiyonları

*Saçlı derideki kepeklenmeler

*Sivilceler

*Böcek sokmaları

*İlaçlara karşı oluşan reaksiyonlar

*Vitiligo

*Sedef hastalığı

*Zona

*Deri tümörleri ve kanserleri

*Behçet hastalığı

*Saç ve tırnak hastalıkları

*Kıl dönmeleri

*Aşırı kıllanma

*Nasır

*Frengi

*Bel soğukluğu

*Aşırı terleme

*Zor iyileşen yaralar

*Çiller ve doğum lekeleri

*Cilt lekeleri ve benler

Estetik ve Dermatoloji

Dermatoloji estetik alanında da uygulamalar yapmaktadır. Estetiği çoğunlukla bayanlar daha güzel ve genç görünmek, cilt kusurlarını düzelttirmek için talep etmektedir. Bu anlamda dermatologlar estetik cerrahlarla işbirliği içinde çalışmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

Bu yazı 988 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Esra dedi ki:

    Merhabalar bir kaç aydır yüzümde soyulmalar kaşıntı ve bazı durumlarda kizarikliklar oluşuyor sizce ne yapmalıyım sebebi ne olabilir ?

  2. Cemile dedi ki:

    Mrblar kulagimin kenarinda etbeni vardi ve buyumeye başladı bende doğal yontem die elma sirkesi uyguluyorum 5gundur karardi ben remgi degisti ama etrafı iltihat gibi sari renkte oldu cildim aciyoda tahriş oldu sirkeden surekli uygulayinca ne yapmaliyom bunun icin devam edeyimmi doktora gitsem kizarmi die korkuyorum acikcasi bakiyorim internetten ne yapmaliyim

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status