Dhea Nedir? Dhea So4 Yüksekliği Düşüklüğü

Yazar Yorum Yap 14.789
Dhea Nedir? Dhea So4 Yüksekliği Düşüklüğü

Dhea Nedir

DHEA, dehidroepiandrosteron, vücutta bir adrenal steroid hormonudur. Böbreküstü bezleri tarafından yapılır ve daha sonra androjenler, östrojenler ve diğer hormonlara dönüştürülür. Bunlar yağ ve mineral metabolizmasını, cinsel ve üreme fonksiyonlarını ve enerji seviyelerini düzenleyen hormonlardır. DHEA seviyeleri20’li yaşlara kadar artar, ardından yavaş yavaş azalmaya başlar. Vücuttaki, insülin ve kortikosteroidler gibi bazı ilaçların kullanımıyla da azalabilir.

Yüksek Dhea’nız Varsa Ne Tür Semptomlar Bekleyebilirsiniz?

Yüksek DHEA’nın genel belirtilerinin neler olduğunu anlatalım. Yüksek DHEA’nız varsa; akne, hirsutizm (erkek tipi kıllanma-kıllanma artışı), yüz ve vücutta aşırı kıl büyümesi görülülebilir. Yüksek DHEA-S seviyeleri; erkeklerde ergenliğe erken girme olarak görülebilir. Ayrıca Dhea So4 yüksekliği, yorgunluk,  düşük enerji, kilo alma, saç dökülmesi (kadınlarda ve erkeklerde), sivilce veya yağlı cilt, sinirlilik, öfke veya depresyon (ruh halindeki diğer değişiklikler) kısırlık, seste değişiklikler (kadınlarda daha derin bir ses), kas yapısındaki değişiklikler (kas kütlesindeki artış), meme büyüklüğünde azalma gibi belirtiler ile de kendini göstermektedir.

Yukarıda belirtilen semptomlar normal değildir ve bunların herhangi birinin varlığı, adrenal hormonlar, kortizol ve DHEA seviyelerinin tespiti için test veya testler yapılması gerektiğini gösterir.

Bu Test Nedir?

Bu test kanınızdaki dehidroepiandrosteron (DHEA) ve dehidroepiandrosteron sülfat (DHEA-S) düzeyini ölçer. Böbreküstü bezlerinin ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek için de kullanılabilir. Test bir kan örneği ile yapılır.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda, cinsiyet hormonları östrojen ve testosteron DHEA’ya bağımlıdır. DHEA ayrıca insülin büyüme faktörü-1’in (IGF-1) yapımında da rol oynar.

Dhea So4 Yüksekliği

DHEA yüksekliğine neden olan bazı durumlar vardır, bunları şöyle özetleyebiliriz; en sık görülen problem özellikle genç bayanlarda polikistik over denilen durumdur. Adet düzensizliği, tüylenme artışı, sivilce gibi problemlerle kendini gösterirken buna bazen, insülin direnci eşlik edebilir. Bir diğer dhea yüksekliği nedeni böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması yani kortizon üretiminin fazla olmasıdır. Yine özellikle troid bezlerinin fazla çalıştığı durumlarda da dhea yüksekliği olmaktadır. Bunun dışında kortizon ve anti depresan kullananlarda da  dhea yüksekliği görülebilmektedir. Onun için mutlaka ilaç anamnezinin (hastanın tedavisi öncesinde sürekli bir hastalığı veya alerjisi olup olmadığını öğrenmek için sorduğu sorular bütünü) iyi alınması,  fizik muayenesinin düzgün şekilde yapılıp nedenlerin araştırılması gerekmektedir.

 

    Dhea So4 Düşüklüğü

Düşük DHEA-S seviyeleri, yaşlanma belirtileriyle bağlantılıdır. Aşağıda belirttiğimiz durumlarda düşük DHEA-S seviyeleri görülebilir; diyabet, osteoporoz, bunaklık, erektil disfonksiyon (penisteki ereksiyon süre ve gücünün cinsel ilişki için yeterli olmaması), vajinal dokuda incelme/küçülme ve vajinal yağlanma nedeniyle vajinal atrofi veya vajina iltihabı, azaltılmış libido ya da cinsel tahrik, lupus, kronik yorgunluk sendromucrohn hastalığı.  AİDS varsa da düşük DHEA-S seviyesi görülebilir.

Test Sonuçlarım Ne Anlama Geliyor?

Test sonuçları yaşınıza, cinsiyetinize, sağlık geçmişinize, test için kullanılan yönteme ve diğer şeylere bağlı olarak değişebilir. Bahsettiğimiz belirtiler görülmesine rağmen testler de bir problem de çıkmayabilir. Bu yüzden sağlık uzmanınızla, test sonuçlarınızın iyi bir değerlendirmesini yapmalısınız.

Normal seviyeler, yaşa ve cinsiyete göre değişir. Normal seviyeniz adrenal bezlerinizin gerektiği gibi çalıştığını gösterir.

DHEA-S düzeyiniz yüksekse, adrenal kanseri, tümörler veya hormon üreten dokuda aşırı büyüme (hiperplazi) olduğu anlamına gelebilir.

DHEA seviyeniz düşük ise, böbreküstü bezlerinin yeterli hormon üretmediği anlamına gelebilir. Bu, adrenal bezin veya hastalıklı bir hipofiz bezinin hasar görmesi nedeniyle olabilir. Eğer hipofiz bezi hormonunu yeterince üretmezse, böbreküstü bezleri de hormonlarını yeterince üretmeyecektir.

 

Etiketler